Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Ile kosztuje nowa podłoga? Nasze wyliczenia!


Ile kosztuje nowa podłoga? Nasze wyliczenia!

Szykując się do położenia nowej lub wymiany starej podłogi, zawsze zastanawiamy się, ile to będzie kosztować. Niestety jednak często szybkie obliczenia dokonywane na podstawie ceny, dość mocno rozmijają się z rzeczywistością. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas wyliczeń. Zapraszamy do lektury!

Koszt nowej podłogi – co się na niego składa?

Remont podłogi to zawsze dość duże przedsięwzięcie. Oczywiście najłatwiej położyć nową nawierzchnię w pustym mieszkaniu czy domu, jednak ten komfort ma się z reguły jedynie zaraz po postawieniu nieruchomości. Później zawsze zrywanie starej i położenie nowej podłogi będzie dezorganizowało życie rodzinne i wyłączało dane pomieszczenie z użytkowania. Obliczenie całościowego kosztu może więc w pewnych sytuacjach mieć bardzo duże znaczenie – gdyż tej inwestycji nie można bez konsekwencji przerwać czy też wykonać tylko w pewnej części. Dlatego też warto wiedzieć, że w swoich obliczeniach zawsze trzeba uwzględnić kilka czynników:


Co jasne, część tych wydatków można zmniejszyć lub zminimalizować – np. w sytuacji gdy mamy większość narzędzi lub też sami zajmiemy się montażem. Warto przy tym jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku zaoszczędzimy pieniądze, ale tracimy czas.

Podłogi a cena za metr – na co zwracać uwagę?

Mówiąc o kosztach podłogi, warto też na chwilę pozostać przy zagadnieniu ceny za metr kwadratowy danego materiału. Jest ona oczywiście jednym z ważnych elementów składowych całej inwestycji, jednak jak już wspomnieliśmy – nie jedynym. Należy więc pamiętać, że koszt wszystkich pozostałych materiałów i czynności związanych z montażem może być porównywalny do ceny samej nawierzchni. Dużo w tym przypadku zależy od wybranego rodzaju podłogi – np. układanie płytek jest dużo droższe, od położenia wykładziny. Dlatego też czasem rozwiązanie o niższej cenie za metr może okazać się w praktyce droższe po zamontowaniu.

Jaka podłoga – czyli, co wziąć pod uwagę w wyborze rozwiązania?

Ile kosztuje podłoga z paneli?

Najpopularniejszym rodzajem podłogi w polskich domach są zdecydowanie różnego rodzaju panele. Sprawdźmy więc, jak wygląda koszt ich ułożenia! Dobrej jakości panele laminowane kosztują około 40-120 zł za metr – nie licząc żadnych promocji. Przykładowo panele Quick Step Dąb Naturalny Luisiana – 69,99 zł, panele Classen Dąb Paderno Harmony – 49,99 zł, czy panele Krono Oryginal Dab Kraft Biały 49,99 zł Przyjmując więc przeciętną cenę 60 zł, w przypadku dwudziestometrowego mieszkania uzyskujemy 1200 zł – po dodaniu 5% - 1260 zł za same panele. Do powyższej kwoty trzeba oczywiście doliczyć podkład – około 10 zł za metr, folię paroizolacyjną – około 3 zł za metr oraz listwy – 20 zł za sztukę o długości 2,5 metra. Wychodzi z tego:

  • Podkład – 20 metrów x 10 zł + 5% – 210
  • Folia – 20 metrów x 3 zł + 5% – 63 zł
  • Listwy – około 7 sztuk (uwzględniając brak w wejściu), plus sześć narożników i zaślepek za 3 zł sztuka oraz kołki do ściany lub klej montażowy kosztujące około 20 zł – w sumie 178 zł

W sumie więc materiały kosztować będą 1711 zł. Trzeba do tego dodać też wspomniane narzędzia – młotek, piłę ręczną lub mechaniczną, kliny, taśmę klejącą czy wiertarkę – w sumie minimum około 300 zł. Kosztów tych można jednak nie uwzględniać, jeśli zlecimy położenie podłogi fachowcom, ich praca kosztować będzie około 25-30 zł za metr – czyli w sumie 500-600 zł.

W sumie więc wykonanie podłogi z paneli w 20-metrowym salonie będzie kosztować od 2000 do 2300 zł – przy założeniu powyższych cen. Podobną kwotę będzie trzeba zapłacić za panele winylowe ciemne lub panele winylowe jasne. Tańsza będzie z kolei wykładzina dywanowa 5m z rolki, w której przypadku cena materiałów i montażu powinna być niższa.

Dobre obliczenie kosztów położenia podłogi pozwoli uniknąć niespodzianek i lepiej zaplanować domowy budżet. W każdym przypadku warto jednak szukać okazji – szczególnie w naszym sklepie. W przypadku paneli winylowych i laminowanych, desek podłogowych czy wykładziny PCV wyprzedaże i promocje są bardzo częste!