Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Duża łazienka – jak urządzić?

Duża łazienka – jak urządzić?

W dalszym ciągu większość polskich rodzin korzysta z raczej niewielkich łazienek. Sytuacja ta jednak z każdym rokiem się zmienia, a pomieszczenia kąpielowe coraz rzadziej wywołują klaustrofobię. Co warte podkreślenia, dotyczy to nie tylko domów jednorodzinnych, ale też mieszkań. Dlatego też temat urządzania dużych łazienek jest coraz bardziej „na topie”. Jak podejść do tego zagadnienia?


Urządzanie dużych pokojów kąpielowych – czy faktycznie takie proste?

Jednym z najczęściej powtarzanych stwierdzeń związanych z urządzaniem łazienek jest „jakby było więcej metrów, to nie byłoby problemu”. Co jasne, przekonanie to nie powinno dziwić, gdyż zawsze aranżacja niewielkich pomieszczeń wymaga gruntownego zaplanowania ich rozkładu. Konieczne jest też stosowanie różnych „trików” pozwalających na zmieszczenie wszystkich niezbędnych elementów taki sposób, by nie ograniczały one użyteczności i nie przytłaczały domowników. Praktyka pokazuje jednak, że dodatkowa powierzchnia wcale nie sprawia, że nagle wszystkie problemy znikają. Z reguły po prostu w ich miejsce pojawiają się nowe. Co więcej, wiele osób dochodzi przy tym do wniosku, że dobra aranżacja dużej łazienki nie jest żadnym problemem, co z kolei prowadzi do kilku dość popularnych błędów:

 1. 1. Ograniczenia użyteczności – wynikającej ze złego rozplanowania lokalizacji mebli, wyposażenia i innych sprzętów.
 2. 2. Grupowania wyposażenia – powodującego skumulowanie go w jednej części przestrzeni przy jednoczesnym niewykorzystaniu pozostałej powierzchni.
 3. 3. Zagracenia – duże wanny, umywalki, pralka, toaleta, bidet, suszarka, jedna, druga, trzecia szafka, kosz na bieliznę i jeszcze kilka dodatków. Nawet największą łazienkę można zastawić w taki sposób, że zrobi się strasznie mała i nieprzyjemna.
 4. 4. Pozostawienia pustki – duże, niezagospodarowane odpowiednio pomieszczenia bez wyrazu będą po prostu zimne i bezduszne, co sprawi, że nigdy do końca nie będziemy mogli się w nich odprężyć.

Wszystkie wspomniane sytuacje wynikają przede wszystkim z braku planu na urządzenie łazienki, co jest prostą drogą do katastrofy. Jak więc urządzić takie pomieszczenie, by było jednocześnie użyteczne i przytulne?

Ogólne zasady urządzania dużych łazienek

Aranżacja większych pomieszczeń do kąpieli nie musi być więc prosta. Warto przy tym jednak podkreślić, że łazienki takie dają nam dużo więcej możliwości i pozwalają na „rozwinięcie skrzydeł”. Aby w pełni wykorzystać sporą powierzchnię, dobrze jest pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach planowania:

 1. 1. Użyteczność dla siebie – często zapominamy, że łazienkę będziemy użytkować przede wszystkim my – dlatego też musi być dostosowana do naszych potrzeb, a nie mody czy przekonań innych osób.
 2. 2. Lepiej mniej, niż zbyt dużo – zasada ta dotyczy zarówno wyposażenia, jak i ozdobników. Jeśli dany sprzęt czy mebel nie jest nam potrzebny, to lepiej z nich zrezygnować, niż umieszczać na siłę.
 3. 3. Rozbijaj przytłaczające elementy – to zawsze spory problem w dużych pomieszczeniach. Aby były one przytulne, konieczne jest zastosowanie ciekawych i wyrazistych dodatków lub też zastosowanie różnych typów wykończeń ścian.
 4. 4. Pamiętaj o spójności – w dużej łazience szczególnie mocno trzeba zwracać uwagę na komponowanie poszczególnych elementów, by tworzyły harmonijną całość.
 5. 5. Wykorzystuj trendy i inspiracje – niezależnie od tego, czy masz wizję wymarzonej łazienki, czy w ogóle nie masz pomysłu na jej urządzenie, zawsze warto zapoznać się z koncepcjami innych osób – może któraś z nich akurat okaże się szczególnie interesująca?

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli nam uniknąć wielu błędów podczas urządzania łazienki.

Jakie wyposażenie łazienkowe wybierać do sporych pomieszczeń?

Mówiąc o pomysłach na duże łazienki, warto też podkreślić kwestię wyposażenia – szczególnie że niektóre rozwiązania są wręcz stworzone do sporych pomieszczeń.

 • Podwójne umywalki – są one świetnym sposobem na rozładowywanie porannych i wieczornych „zatorów” w łazience.
 • Wanny prostokątne – czyli klasyczne rozwiązanie, które zapewnia wygodę i doskonały komfort kąpieli. Montowane do ściany i obudowane są estetyczne i przydają się także do innych zastosowań.
 • Wanny wolnostojące – to modna alternatywa, która doskonale sprawdzi się w naprawdę dużych łazienkach. Eleganckie wanny tego typu mogą w takiej sytuacji służyć za główny element całego wystroju.
 • Prostokątne kabiny – o dłuższym boku od 120 cm wzwyż są dużo wygodniejsze niż klasyczne natryski. Będą one idealną opcją dla osób lubiących szybkie kąpiele w komfortowych warunkach.
 • Bidety – ten bardzo użyteczny dodatek często z racji braku miejsca przegrywa z obowiązkowym wyposażeniem każdej łazienki – jak prysznic, umywalka i toaleta. Jeśli jednak mamy odpowiednio dużą przestrzeń, to warto na niego postawić.

W tym miejscu trzeba oczywiście też podkreślić, że wymienione wyżej produkty to tylko propozycje. Równie dobrze można zaaranżować dużą łazienkę z wykorzystaniem kojarzonych raczej z niewielkimi pomieszczeniami rozwiązań – jak np. wanny narożne, wiszące meble łazienkowe czy pojedyncze umywalki. Wszystko w tym przypadku zależy od pomysłu i sposobu jego realizacji, który jest uzależniony od konkretnych ciekawych modeli wanien, pryszniców, płytek, umywalek i innych.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady