Nawet najlepsze panele z czasem wymagają wymiany. Najczęstsze tego powody to intensywna eksploatacja, nieodpowiednia pielęgnacja czy nawet przypadkowe zniszczenie. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek, o których warto pamiętać przed przystąpieniem do zdejmowania paneli podłogowych.
Do demontażu paneli nie potrzebujesz szczególnych umiejętności. To proste zadanie, wymaga jednak koncentracji. Zawsze zaczynaj od usunięcia listew bocznych, po czym wysuwaj kolejne elementy. Jeśli chcesz zachować panele, działaj bardzo precyzyjnie. Szczególnie uważaj na mocowania paneli – pióra lub zatrzaski. W końcu dobrej jakości panele klasyczne mogą Ci posłużyć nawet po demontażu.
Pierwsza ważna kwestia to przygotowanie zestawu narzędzi do demontażu paneli podłogowych. Potrzebujesz gumowego młotka, śrubokrętu, szczypiec, nożyc i dłuta. Młotek posłuży Ci do rozbiórki paneli, a śrubokręt do zdjęcia listew, które przytrzymują panele. Za pomocą nożyc i szczypiec usuniesz resztki zaprawy klejowej. Możesz też nabyć specjalne narzędzie do demontażu paneli podłogowych. Zaopatrz się również w rękawice ochronne i okulary, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas pracy. Jeśli wszystko masz już pod ręką, sprawdź, jak zdemontować panele podłogowe.
Demontaż poszczególnych rodzajów paneli nieco się różni. Mamy dla Ciebie porady dotyczące zdejmowania paneli na klik oraz klejonych.
Jak przebiega demontaż paneli na klik?
Jak wygląda demontaż paneli podłogowych klejonych?
Jeśli w krótkim czasie planujesz wymienić starą podłogę np. na panele podłogowe imitujące beton czy panele podłogowe białe, zadbaj o zachowanie podłoża w jak najlepszym stanie. Aby zdejmowanie paneli podłogowych przebiegło bez komplikacji, rozpocznij pracę w odpowiednim miejscu. Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie działania od dłuższej ściany. Zawsze upewniaj się, że Twoje narzędzie jest prawidłowo ustawione. Po zdjęciu paneli dokładnie zapoznaj się ze stanem podłoża. Często wymaga ono usunięcia pozostałości kleju lub innych zanieczyszczeń.
Warto rozważyć zlecenie zrywania paneli podłogowych profesjonalistom, zwłaszcza gdy nie
masz doświadczenia w takich pracach lub nie posiadasz odpowiednich narzędzi.
Powierzając zrywanie parkietu specjalistom, minimalizujesz ryzyko uszkodzeń. Poza tym
oszczędzasz czas. Przed zleceniem prac, porównaj cenę demontażu paneli z kosztem, który
poniesiesz, robiąc to samodzielnie. Cena demontażu paneli podłogowych będzie różnić się
w zależności od ich typu, wielkości pomieszczenia czy stopnia trudności demontażu.
Wierzymy, że szybko znajdziesz odpowiedź na pytanie, ile kosztuje demontaż paneli
podłogowych oraz wiesz już, czy chcesz podjąć się jego wykonania samodzielnie. Pamiętaj,
że w ofercie sklepu Komfort znajdziesz rozmaite propozycje, takie jak panele podłogowe szare czy panele podłogowe jasne, dzięki którym stworzysz idealną aranżację!
Czytaj także: