Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Demontaż paneli podłogowych – co trzeba wiedzieć?

Nawet najlepsze panele z czasem wymagają wymiany. Najczęstsze tego powody to intensywna eksploatacja, nieodpowiednia pielęgnacja czy nawet przypadkowe zniszczenie. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek, o których warto pamiętać przed przystąpieniem do zdejmowania paneli podłogowych.

Jak samodzielnie zdemontować panele podłogowe? Poradnik krok po kroku

Do demontażu paneli nie potrzebujesz szczególnych umiejętności. To proste zadanie, wymaga jednak koncentracji. Zawsze zaczynaj od usunięcia listew bocznych, po czym wysuwaj kolejne elementy. Jeśli chcesz zachować panele, działaj bardzo precyzyjnie. Szczególnie uważaj na mocowania paneli – pióra lub zatrzaski. W końcu dobrej jakości panele klasyczne mogą Ci posłużyć nawet po demontażu.

Demontaż paneli podłogowych – jakie narzędzia będą potrzebne?

Pierwsza ważna kwestia to przygotowanie zestawu narzędzi do demontażu paneli podłogowych. Potrzebujesz gumowego młotka, śrubokrętu, szczypiec, nożyc i dłuta. Młotek posłuży Ci do rozbiórki paneli, a śrubokręt do zdjęcia listew, które przytrzymują panele. Za pomocą nożyc i szczypiec usuniesz resztki zaprawy klejowej. Możesz też nabyć specjalne narzędzie do demontażu paneli podłogowych. Zaopatrz się również w rękawice ochronne i okulary, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas pracy. Jeśli wszystko masz już pod ręką, sprawdź, jak zdemontować panele podłogowe.

Jak szybko i sprawnie zdemontować panele podłogowe? Przygotowanie do właściwej pracy

Demontaż poszczególnych rodzajów paneli nieco się różni. Mamy dla Ciebie porady dotyczące zdejmowania paneli na klik oraz klejonych.

Jak przebiega demontaż paneli na klik?

  • 1. Delikatnie włóż panel lifter lub dłuto do szczeliny między panelem a podłożem.
    Upewnij się, że narzędzie jest prawidłowo ustawione.
  • 2. Ostrożnie unieś panel, używając młotka gumowego jako wsparcia. W niektórych przypadkach potrzebne będzie użycie siły, ale pamiętaj, żeby nie uszkodzić panelu.
  • 3. Po zdjęciu pierwszego panelu przejdź do następnych. Zazwyczaj panele na klik są związane ze sobą na całej długości i szerokości, dlatego nie możesz zaczynać od środka.

Jak wygląda demontaż paneli podłogowych klejonych?

  • 1. Jeśli panele podłogowe są mocno sklejone, zacznij od rozgrzania kleju. Użyj suszarki do włosów lub innego źródła ciepła.
  • 2. Znajdź krawędź panelu i delikatnie włóż płaskie narzędzie w szczelinę.
  • 3. Ostrożnie podważ panel. Jeśli jest mocno przyklejony, ponownie użyj suszarki do włosów.
  • 4. Przejdź do kolejnych paneli.

Jak bezpiecznie zdjąć panele podłogowe bez uszkodzenia podłoża? Oszczędź sobie przyszłej pracy

Jeśli w krótkim czasie planujesz wymienić starą podłogę np. na panele podłogowe imitujące beton czy panele podłogowe białe, zadbaj o zachowanie podłoża w jak najlepszym stanie. Aby zdejmowanie paneli podłogowych przebiegło bez komplikacji, rozpocznij pracę w odpowiednim miejscu. Zazwyczaj zaleca się rozpoczęcie działania od dłuższej ściany. Zawsze upewniaj się, że Twoje narzędzie jest prawidłowo ustawione. Po zdjęciu paneli dokładnie zapoznaj się ze stanem podłoża. Często wymaga ono usunięcia pozostałości kleju lub innych zanieczyszczeń.

Demontaż paneli podłogowych – czy warto zlecić to zadanie profesjonalistom?

Warto rozważyć zlecenie zrywania paneli podłogowych profesjonalistom, zwłaszcza gdy nie masz doświadczenia w takich pracach lub nie posiadasz odpowiednich narzędzi. Powierzając zrywanie parkietu specjalistom, minimalizujesz ryzyko uszkodzeń. Poza tym oszczędzasz czas. Przed zleceniem prac, porównaj cenę demontażu paneli z kosztem, który poniesiesz, robiąc to samodzielnie. Cena demontażu paneli podłogowych będzie różnić się w zależności od ich typu, wielkości pomieszczenia czy stopnia trudności demontażu.

Wierzymy, że szybko znajdziesz odpowiedź na pytanie, ile kosztuje demontaż paneli podłogowych oraz wiesz już, czy chcesz podjąć się jego wykonania samodzielnie. Pamiętaj, że w ofercie sklepu Komfort znajdziesz rozmaite propozycje, takie jak panele podłogowe szare czy panele podłogowe jasne, dzięki którym stworzysz idealną aranżację!Czytaj także: