Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Co zamiast dywanu dla alergika? 4 designerskie podpowiedzi!

Co zamiast dywanu dla alergika? 4 designerskie podpowiedzi!

Alergie to codzienność milionów osób na całym świecie. O ile jednak w przypadku uczulenia na niektóre czynniki – takie jak składniki pokarmowe, czy jad owadów, można dość skutecznie ich unikać, to w przypadku np. kurzu czy roztoczy jest to zdecydowanie trudniejsze. Dlatego też dla zdrowia swojego i bliskich warto zadbać o odpowiednie wykończenie pomieszczeń, by nie generowały one dodatkowych problemów. Jakie podłogi sprawdzą się najlepiej w takiej sytuacji.

Czy dywan zawsze jest problemem dla alergików?

Dlaczego dywany czy wykładziny podłogowe mogą być dużym problemem dla osób z alergiami? Przede wszystkim przy niewłaściwej pielęgnacji mogą stać się one siedliskiem bakterii, roztoczy i innych drobnoustrojów. Dodatkowo też szczególnie na długim runie mogą osadzać się duże ilości trudnego do usunięcia kurzu. W splot dywanów mogą wnikać też inne alergeny, a ich zawilgocenie może być przyczyną powstawania pleśni i grzybów. Nie znaczy to jednak, że alergicy muszą omijać dywany szerokim łukiem. Przede wszystkim część ze wspomnianych problemów nie dotyczy produktów z włókien syntetycznych, które są też z reguły łatwiejsze w czyszczeniu i nie chłoną wilgoci. Druga ważna kwestia to fakt, że w normalnych warunkach dywany akumulują alergeny, jednak nie uwalniają ich samoistnie do powietrza. Sprawia to, że o ile same w sobie są one dość niebezpieczne, to mogą jednocześnie ograniczać ilość czynników w powietrzu względem gładkich podłóg. Aby jednak skorzystać z tego efektu, praktycznie cała przestrzeń powinna być wyłożona dywanem lub wykładziną.

Najlepsze podłogi dla alergików – poznaj je wszystkie!

Omawiana wcześniej charakterystyka dywanów sprawia, że poniższe zestawienie podłóg dobrych dla alergików należy uzupełnić ważną uwagą. Aby skorzystać z ich zalet, koniecznie trzeba pamiętać o regularnym odkurzaniu i mopowaniu. Co jasne, czynności te należy wykonać w taki sposób, by nie wzbijać kurzu. Które typy podłóg trafiły na naszą listę?

1. Panele laminowane

Najprostszym rozwiązaniem dla osób z alergiami mogą być klasyczne laminowane panele podłogowe do salonu czy innych pomieszczeń. Zbudowane są one z rdzenia wykonanego na ogół z płyty MDF oraz dekoracyjnego laminatu pokrytego warstwą lakieru. Co kluczowe, w ich przypadku nie ma mowy o chłonięciu kurzu czy innych alergenów. Jedynym niebezpieczeństwem może być rozwój pleśni, który może wystąpić w przypadku słabo zabezpieczonych przed wodą lub uszkodzonych mechanicznie produktów. Warto też zwrócić uwagę na produkty posiadają powłokę antystatyczną, która będzie ograniczać osiadanie kurzu.

2. Deski podłogowe

Z punktu widzenia alergików dobrą opcją będą też podłogi drewniane. Ogólnie rzecz biorąc, posiadają one podobne zalety, co panele podłogowe do sypialni czy salonu. Co ważne, dobrze ułożona deska dąb czy deska jesion będzie do siebie ściśle przylegać i tworzyć bardzo równą powierzchnię – o ile oczywiście nie posiada ona v-fugi. Sporą zaletą drewna jest też naturalna antystatyczność, warto z kolei zwrócić szczególną uwagę na sposób wykończenia. Niestety, ale niektóre używane oleje czy lakiery mogą zawierać substancje będące źródłem potencjalnych problemów.

3. Płytki ceramiczne

Przez wiele lat za idealne rozwiązanie dla alergików uznawano kafelki. Wynika to oczywiście z racji ich gładkiej i bardzo łatwej w czyszczeniu powierzchni i niewrażliwości na wilgoć. Niestety jednak mają one też słaby punkt w postaci fug. To w nich zbierać może się kurz, roztocza i inne alergeny. Sposobem na rozwiązanie tego problemu są specjalne spoiny antybakteryjne i antygrzybiczne, które jednak z reguły mają stosunkowo krótki w porównaniu z żywotności płytek czas działania.

4. Panele winylowe LVT

Obecnie na idealną podłogę dla alergików wielu specjalistów uważa panele wykonane w wysokiej jakości PCV. Oferują one przyzwoitą wytrzymałość, są łatwe w montażu i co najważniejsze – nie chłoną wody, brudu i drobnoustrojów. Dodatkowo też ich pielęgnacja jest dziecinnie prosta, a właściwości antystatyczne ograniczają osiadanie kurzu. W odróżnieniu od mających podobne zalety wykładzin z PCV, panele winylowe jasne i panele winylowe ciemne są też po prostu bardzo estetyczne, dzięki czemu nie musimy wybierać między walorami antyalergicznymi a wyglądem wnętrza.

Idealna podłoga dla alergików powinna być przede wszystkim czysta – dlatego też tak ważne jest regularne odkurzanie i mycie. Wybór odpowiedniej nawierzchni z pewnością może jednak dodatkowo ułatwić te czynności. Wszystkie omawiane rozwiązania można też oczywiście znaleźć w naszym sklepie Komfort.pl!