Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Co wybrać do pokoju dziecka: wykładzinę czy panele?


Co wybrać do pokoju dziecka: wykładzinę czy panele?

Urządzanie pokoju dziecka zacząć trzeba od ścian i podłogi. O ile jednak w pierwszym przypadku wybór koloru farby czy wzoru tapety nie ma większego znaczenia – poza estetycznym, to rodzaj nawierzchni odgrywa już sporą rolę. Co więc wybrać, by nasza pociecha była zadowolona i bezpieczna? Podpowiadamy!

Co na podłogę do pokoju dziecięcego?

Sposób wykończenia podłóg w pokoju dziecka ma z pewnością dużo większe znaczenie niż w przypadku innych pomieszczeń. Wynika to oczywiście ze sposobu spędzania czasu przez najmłodszych, którzy praktycznie w każdym wieku lubią przebywać i bawić się także w kuckach czy na czworakach. Dlatego też należy im zapewnić odpowiednią nawierzchnię, która będzie przyjemna w dotyku, bezpieczna i łatwa w czyszczeniu. Niestety połączenie tych trzech cech wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Do pokoju dziecka absolutnie nie nadają się wszelkiego rodzaju płytki, czy też podłogi betonowe lub kamienne, które są twarde i zimne – warto przy tym pamiętać, że ogrzewanie podłogowe rozwiąże ten drugi problem tylko zimą. Nietrafionym rozwiązaniem będą też drogie nawierzchnie z drewna, czy też niektóre naturalne dywany, gdyż ich konserwacja i utrzymanie w czystości będą trudne, a ewentualne uszkodzenie wiązać będzie się z dużymi kosztami. W przypadku niemowląt i małych dzieci niezalecane są też dywany z długim włosiem lub frędzelkami, które mogą zostać wyciągnięte i połknięte. Ostatecznie więc „na placu boju” pozostają różnych rodzajów panele podłogowe do sypialni i salonu oraz wykładziny dywanowe lub wykonane z PCV. Bez wątpienia są one wytrzymałe, przyjemne w dotyku, bezpieczne dla dzieci i stosunkowo tanie.

Wykładzina czy panele – co lepiej sprawdzi się w pokoju dziecięcym?

Każdy, kto choć trochę orientuje się w dostępnych rozwiązaniach podłogowych, doskonale zdaje sobie sprawę, że istnieje kilka rodzajów paneli i wykładzin, które różnią się pod wieloma względami. Najpopularniejsze z nich, to: - Laminowane panele podłogowe do salonu lub sypialni, - Winylowe panele podłogowe, - Wykładziny dywanowe, - Wykładziny PCW. Mając więc w zasadzie cztery opcje na wykończenie podłóg w pokoju dziecka, warto zapoznać się z ich zaletami i wadami.

Wykładzina czy panele – co lepiej sprawdzi się w pokoju dziecięcym?

Układanie na podłogach wykładzin dywanowych to jeden z klasyków pokojów dziecięcych. Ich największe zalety, to miękka i ciepła powierzchnia, która w odróżnieniu od dywanów zawsze pozostaje stabilna. Dobrym rozwiązaniem mogą być też wykładziny antystatyczne, które nie będą przyciągać kurzu, dzięki czemu będą one łatwiejsze w utrzymaniu i bezpieczne dla alergików. Dodatkowo też niejedna wykładzina dla dzieci może zachwycić swoją kolorystyką i designem, czy też być „podstawą” do zabawy dzięki ciekawym grafikom. Montaż nawierzchni tego typu nie jest trudny, jednak warto pamiętać o dopasowaniu rolki do wielkości pokoju. Przykładowo wykładzina dywanowa 5 m w pokoju 4,5x6 metrów powinna być ułożona prostopadle do krótszej krawędzi, by uniknąć sztukowania. Jaka wykładzina dywanowa w pokoju dziecka sprawdzi się najlepiej?

Laminowane panele do pokoju dziecka – jakie wybrać?

Panele laminowane to bardzo popularne rozwiązanie, które od lat dominuje w polskich domach i mieszkaniach. Są one wytrzymałe, przyjemne w dotyku i łatwe do układania. Co więcej, nawet dobre jakościowo produkty, takie jak panele Quick-Step nie są szczególnie drogie, wybierać można z kolei spośród dziesiątek wzorów – na ogół imitujących drewno. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę ścieralności – najlepiej wybrać AC4 lub wyższą, wodoodporność oraz przystosowanie do ogrzewania podłogowego – jeśli jest ono w planie. Czy wiesz, dlaczego warto kupić panele laminowane?

Wykładziny PCV czy panele winylowe – które lepsze?

Alternatywą dla wspomnianych rozwiązań są podłogi z PCV, zwane też winylowymi. Obecnie występują one pod postacią wykładziny lub paneli. Co ważne, pod względem użytkowym oba te rozwiązania są podobne – wytrzymałe, stabilne, odporne na zabrudzenia i idealne do ogrzewania podłogowego. Główne różnice to sposób układania oraz estetyka. Panele z reguły są imitacjami drewna, z kolei wzory wykładzin są bardziej różnorodne.

Co tańsze – wykładzina czy panele?

Ważną kwestią dla każdego rodzica są też ceny wymienionych rozwiązań. Oczywiście w tym przypadku wszystko zależy od jakości, wzoru i producenta danego typu podłogi. Ogólnie rzecz biorąc, za najtańsze można jednak uznać wykładziny z PCV, które z reguły kosztują od 20 do 60 zł za m2. Koszt paneli laminowanych i nieco droższych winylowych zaczyna się od około 30 zł, jednak bez trudu można też kupić produkty za ponad 100 czy nawet 150 zł. Dobra dywanowa wykładzina do przedszkola czy pokoju dziecięcego kosztować będzie z kolei od około 40 do 100 zł. Czy można jednoznacznie wskazać najlepsze rozwiązanie do pokoju dziecięcego spośród wymienionych? W zasadzie nie, gdyż wszystkie one mają sporo zalet i nie posiadają poważnych wad. Dlatego też najlepiej kierować się kwestiami estetycznymi i jakością dostępnych rozwiązań – a których wiele znaleźć można w naszym sklepie!