Przy codziennym gotowaniu należy go czyścić raz w tygodniu, przy rzadszym - wystarczy raz na miesiąc. Emisję oparów zaś możemy ograniczyć, używając przykrywek do garnków i patelni.
Przed rozpoczęciem mycia okapu kuchennego, wyłączamy go z prądu. Środki do czyszczenia dobieramy w zależności od tego, z jakiego materiału wykonana jest obudowa okapu: plastiku, aluminium, stali, szkła. Domowy sposób na czyszczenie filtra okapu to woda z octem lub olejem, która, oprócz usunięcia brudu, dodatkowo nabłyszcza powierzchnię.
Najprostszym sposobem jest umycie okapu i filtrów ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. To rozwiązanie bezpieczne i skuteczne. Jeśli filtr jest mocno zabrudzony, należy go moczyć godzinę w gorącej wodzie z płynem, co pomoże rozpuścić tłuszcz. Wiele okapów, dostępnych obecnie na rynku, posiada filtry, które można umyć w zmywarce. Jednym z domowych sposobów jest także czyszczenie zabrudzonego okapu roztworem wody z octem, który skutecznie rozpuszcza brud i tłuszcz. Po kilkunastu minutach od spryskania kratki, trzeba ją wyszorować ściereczką lub gąbką. Do regularnego czyszczenia okapu można zaś użyć oleju lub oliwy, które nanosimy na kratkę i przykrywamy na parę chwil szmatką z mikrofibry zmoczoną w gorącej wodzie, a następnie przecieramy gąbką. Po tym zabiegu, zbieramy resztki oleju ręcznikiem papierowym i polerujemy kratkę na błysk.