Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Balkon w stylu francuskim – jak go urządzić? Pomysły, inspiracje, aranżacje

Balkon w stylu francuskim – jak go urządzić? Pomysły, inspiracje, aranżacje

Obecnie coraz więcej osób zwraca uwagę na sposób, w jaki urządzony jest balkon. W zależności od wielkości i kształtu może być on sprzyjającą relaksowi przestrzenią lub ozdobą mieszkania oraz elewacji. Okazuje się, że nawet nie mając do dyspozycji dużego balkonu, można stworzyć ciekawą, modną aranżację. Jednym z przykładów jest balkon w stylu francuskim.

Balkon w stylu francuskim

Pojęcie balkonu w stylu francuskim można rozumieć dwojako. Może ono odnosić się do stylu, w jakim miejsce to zostało zaaranżowane (nawiązującym na przykład do prowansalskich ogrodów czy paryskich kamienic), ale także do określonej jego konstrukcji. W każdym przypadku mowa o wyjątkowym rozwiązaniu, które może prezentować się niezwykle stylowo.

Choć – rozumiany w sensie architektonicznym – balkon francuski wywodzi się z budowli w typie pałacowym, by następnie zyskać popularność w osiemnasto- oraz dziewiętnastowiecznych kamienicach, doskonale sprawdza się również jako element budowli całkowicie nowoczesnych. Balkon francuski w bloku czy domu jednorodzinnym może być funkcjonalnym i stylowym rozwiązaniem, które stwarza wiele możliwości w dziedzinie aranżacji.

Balkon francuski – co to jest?

Aby planować aranżację, trzeba jednak wyjaśnić, co to jest balkon francuski, jakie ograniczenia i możliwości wynikają z jego specyfiki, a także czym różni się od stylu francuskiego w urządzaniu przestrzeni.

Zwany także portfenetrem (z fr. porte + fenêtre, tj. drzwi + okno) balkon francuski ma postać wysokiego, często sięgającego samego sufitu okna zabezpieczonego balustradą, bez płyty balkonowej. To oznacza, że nie stanowi dodatkowej przestrzeni na zewnątrz mieszkania, która pozwalałaby wystawić meble wypoczynkowe czy stworzyć miejsce do spędzania wolnego czasu. Rozwiązanie ma to jednak pewne zalety, a odpowiednia aranżacja pozwala uczynić z niego prawdziwą dekorację wnętrza.

Balkon typu francuskiego znajduje zastosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach, które są głębokie i wąskie. Dzięki temu są znacznie lepiej doświetlone niż pokoje, w których zamontowano konwencjonalne okna. Pierwotnie stanowiły przede wszystkim element dekoracyjny w pałacach; obecnie architekci umieszczają je w budynkach, których elewacje muszą pozostać płaskie, jako swoisty kompromis między klasycznym oknem a typowym balkonem. Zaletą balkonów francuskich jest też to, że mogą być z powodzeniem umieszczane w kilku miejscach w całym mieszkaniu, czego zazwyczaj nie robi się w przypadku tradycyjnych elementów architektonicznych tego typu.

Z kolei konwencjonalny balkon w stylu francuskim będą wyróżniać podobne cechy, co inne wnętrza urządzone w ten sposób. To przede wszystkim wykorzystanie jasnych kolorów, a także dążenie do wizualnego powiększenia i otwarcia przestrzeni.

Balkon francuski – aranżacje i inspiracje

Aby na klasycznym balkonie stworzyć efekt lekkości, a zarazem przytulności, który charakteryzuje styl francuski, wykorzystuje się rozmaite artykuły dekoracyjne. To przede wszystkim takie elementy jak dywany zewnętrzne i meble ogrodowe z giętej w charakterystyczny sposób stali, uzupełnione przez poduszki dekoracyjne i eleganckie pledy.

Nie można także zapomnieć o posadzce – można tutaj zastosować klasyczne lub bezfugowe płytki, naśladujące naturalny kamień czy nawiązujące do prowansalskiej estetyki elementy, takie jak deska tarasowa w kolorze rozjaśnionego słońcem drewna lub sztuczna trawa.

Możliwości aranżacji balkonu francuskiego będącego w istocie oknem z balustradą są znacznie mniejsze niż w przypadku choćby niewielkiej przestrzeni z płytą (tj. podłogą). Nie oznacza to jednak, że nie może on pełni funkcji ozdobnej, sprzyjającej relaksowi, a nawet stanowiącej namiastkę ogrodu. Choć nie postawimy na nim mebli ani nie rozłożymy specjalnego dywanu, również inspiracją dla balkonu francuskiego mogą być paryskie kamienice lub prowansalskie ogrody. Warto przy tym postawić na bardziej subtelne dekoracje, a zwłaszcza rośliny – nie tylko z barwnymi kwiatami, ale także gatunki zdobiące przestrzeń przez cały rok.

Doskonałym elementem aranżacji balkonu w stylu francuskim są gęste rośliny zwisające. Zwisające kaskadowo z ozdobnej balustrady tworzą wyjątkowy efekt. Mogą być to np. kolorowo kwitnące surfinie lub zimozielony bluszcz.

Dodatkowe możliwości stwarza obecność nawet wąskiego parapetu okolonego balustradą. Można z powodzeniem ustawić na nim rośliny w większych doniczkach, takie jak bujna lawenda czy nawet krzewy lub miniaturowe drzewka, takie jak róża, bukszpan czy oliwka. Doskonałym wyborem są również zioła – bazylia, kocimiętka, tymianek, rozmaryn – które nie tylko udekorują balkon i będą zachwycać wspaniałym zapachem, ale i przydadzą się w kuchni.

Akcentem uzupełniającym aranżację balkonu w stylu francuskim jest światło, dodające mu wyjątkowego uroku wieczorami. Oświetlenie zewnętrzne może mieć postać stylowych lampek solarnych lub wciąż modnych łańcuchów typu cotton balls.

Jak zrobić balkon francuski? Kwestie montażowe

Aby zrobić balkon francuski, można zakupić gotowy zestaw składający się ze wszystkich elementów niezbędnych do jego montażu lub wynająć ekipę fachowców, którzy dokonają profesjonalnej instalacji.

Niezależnie od wybranej opcji, ważne jest też zadbanie o takie elementy jak odpowiednia kolejność prac. Najlepiej, jeśli obecność balkonu francuskiego – z parapetem, na którym można stanąć lub bez – zostanie uwzględniona już na etapie projektowania budynku. Montaż powinien nastąpić już po ukończeniu prac nad elewacją. Co prawda możliwe jest przymocowanie balustrady balkonu francuskiego już po nałożeniu ocieplenia, ale może się to wiązać z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac, takich jak wypionowanie ścian lub inne poprawki.

Do samodzielnego montażu balkonu francuskiego potrzebne są takie sprzęty jak specjalistyczne wiertła (w przypadku pracy z betonem zbrojonym muszą być to również wiertła do metalu), zaprawy, nakrętki kołpakowe, urządzenie do oczyszczania wywierconych otworów z pyłu i wiele innych. Różnego typu barierki w balkonach francuskich oraz wykończenia elewacji mają różne parametry, co może mieć wpływ na szczegóły całego przedsięwzięcia oraz listę potrzebnych elementów.

Proces montażu balustrady balkonu francuskiego można podzielić na kilkanaście etapów, które można w skrócie opisać jako wykonywanie otworów w ścianie budynku, umieszczenie w nich kotw, rurek oraz szpil, a następnie przykręcenie słupków do elementów mocujących przy użyciu nakładek kołpakowych. Kolejnymi etapami jest mocowanie poprzeczek, poręczy oraz dodatkowych elementów – zaślepek, nakładek i innych.

Balkon francuski szklany – o co należy zadbać?

Wykonanie balkonu francuskiego w sytuacji, w której decydujemy się na montaż sięgających podłogi okien, jest nie tylko podyktowane względami estetycznymi lub przesadną ostrożnością. Zgodnie z przepisami budowlanymi, zamontowanie konstrukcji tego typu jest obowiązkowe i konieczne do odbioru końcowego przez Państwową Inspekcję Nadzoru Budowlanego. Prawo reguluje także ich wysokość – musi być to minimum 90 cm w przypadku domów jednorodzinnych oraz 110 cm w innych budynkach. Jedyną sytuacją, w której można zrezygnować z montażu dodatkowej balustrady, jest ta, gdy cała szyba na balkon francuski lub jej część (do wysokości 90 cm) nie może być otwarta.

Nie zawsze jednak obecność metalowej lub drewnianej balustrady współgra z estetyką budynku. Alternatywą dla klasycznych, metalowych modeli kutych są balkony francuskie ze szkła, które doskonale współgrają nie tylko z nowoczesnym stylem – odpowiednio zaaranżowane mogą dobrze prezentować się jako element dekoracji w stylu modernistycznym. Szklany balkon francuski z dopasowanymi do elewacji detalami może nawet stanowić ciekawy, współczesny akcent w budowlach nawiązujących do estetyki historycznej.

Decydując się na balkon francuski szklany, należy zadbać o to, by był on wykonany z bezpiecznych i wytrzymałych na uszkodzenia materiałów. Najczęściej wykorzystuje się szkło laminowane oraz hartowane. Szczególnie godne polecenia jest to ostatnie – jest bardzo odporne na różne czynniki zewnętrzne, a w przypadku stłuczenia rozbija się na małe kawałeczki bez ostrych krawędzi. Dzięki temu gotowy balkon francuski będzie nie tylko elegancko i nowocześnie się prezentować, ale i zapewni niezbędny poziom bezpieczeństwa.

Czytaj także:


POWIĄZANE PRODUKTY

sztuczna trawa, wysokość 7 mm, na balkon, na

20,00 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 17,00 zł

-25
deska kompozytowa, antracytowa, wąska

29,00 zł/szt

44,99 zł/szt

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,00 zł

sztuczna trawa, wysokość 37mm

149,00 zł/m2

24x110x2000, modrzew europejjski, drewniana

35,00 zł/szt

44,99 zł/szt

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,00 zł