Olejowanie tarasu – kiedy i jak olejować deski tarasowe? Instrukcja krok po kroku

Wioleta Kowal
Specjalista ds. handlowych – Deski tarasowe

Czy i dlaczego warto olejować taras?
Olejowanie surowego drewna na tarasie to podstawa jego konserwacji. Wpływa zarówno na wygląd, jak i trwałość drewna. Olejowanie tarasu sprzyja zachowaniu naturalnego koloru oraz wyglądu desek, w przeciwieństwie do malowania, które może całkowicie zmienić ich charakter. Deski tarasowe drewniane pokryte olejem zyskują przyjemne ciepło. Dzięki temu zabiegowi taras prezentuje się pięknie i oryginalnie. Jednak estetyka to nie wszystko, co uzyskasz za sprawą olejowania tarasu drewnianego.
Konserwacja olejem chroni deski przed owadami, grzybami, jak również wilgocią, deszczem czy słońcem. Olej tworzy warstwę ochronną, która ogranicza wchłanianie wilgoci, chroni przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania pęknięć, sęków oraz szarzenia drewna.

Co więcej, olej jest elastyczny, dlatego współpracuje z „pracującym” drewnem, które nieznacznie kurczy się lub rozszerza w wyniku działania warunków atmosferycznych. Regularne olejowanie drewna tarasowego pozwala utrzymać taras w dobrym stanie przez lata. W porównaniu z malowaniem czy lakierowaniem jest to również proces, który bez problemu wykonasz samodzielnie. Co więcej – drewno pokryte olejem nie sprawia też większych problemów przy naprawach. Na naprawione miejsce łatwiej ponownie nanieść nową warstwę produktu, niż w przypadku podłóg lakierowanych, gdzie trzeba pozbyć się lakieru z całej powierzchni podłogi.
Olejowanie tarasu drewnianego – kiedy i jak często olejować deski tarasowe?
Odpowiednia pielęgnacja tarasu, regularne czyszczenie desek tarasowych, impregnowanie drewna, a w końcu olejowanie drewnianego tarasu – to wszystko zapobiegnie pękaniu, szarzeniu i niszczeniu drewna pod wpływem czynników atmosferycznych. Odpowiednio zabezpieczone deski będą również odporne na mocną eksploatację. Powstaje tylko pytanie – kiedy warto rozważyć olejowanie tarasu i jak często to robić?
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przeważnie pielęgnacyjne olejowanie wykonuje się około raz-dwa razy w roku, a najrzadziej co dwa lata. Warto jednak mieć na uwadze, że częstotliwość olejowania drewna tarasowego zależy od szeregu czynników. Jakich?

Jaki olej do tarasów wybrać?
Kolejna kwestia to odpowiedni olej do tarasów. To, co najważniejsze – olej do desek tarasowych musi być przeznaczony do wykorzystania na zewnątrz. Tylko wtedy zapewni on powierzchniom należytą ochronę. Poza tym weź pod uwagę rodzaj drewna, z którego powstały taras – deski z drewna egzotycznego a deski z drewna iglastego będą wymagały nieco innej pielęgnacji.
Dobry olej do deski tarasowej zawiera żywice oraz woski, które wnikają w jej strukturę, wyraźnie ją wzmacniając. Ma też za zadanie stworzyć barierę przed rozwojem pleśni, grzybami, jak również promieniami UV. Dobre środki do drewna tarasowego pomogą Ci cieszyć się idealnym tarasem przez długi czas. Wiesz już, czym malować deski tarasowe z naturalnego drewna. A co z kompozytem?
Olej do desek kompozytowych

Deski kompozytowe nie wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. To czyni je łatwymi w utrzymaniu. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z pielęgnacji tarasu. Regularnie czyść jego powierzchnię na sucho z użyciem miękkiej szczotki. Zapomnij o ostrych narzędziach oraz papierze ściernym. Mycie na mokro warto wykonać z użyciem myjki ciśnieniowej i środków do tego typu desek. Aby przywrócić dawny blask tarasu z desek kompozytowych, zaopatrz się w olej do desek kompozytowych – koniecznie na bazie delikatnego rozpuszczalnika.
Jak przygotować taras drewniany do olejowania?
Proces olejowania tarasu nie jest procesem skomplikowanym. Wykonasz go bez problemu nawet nie mając większego doświadczenia. Kluczowe jest jednak przestrzeganie kilku zasad, które zapewnią skuteczną ochronę drewna tarasowego i estetyczny efekt. Zatem, od czego zacząć? Jak przygotować podłoże do olejowania tarasu krok po kroku? Jak czyścić deski tarasowe?

Olejowanie tarasu krok po kroku
Aby prawidłowo przeprowadzić olejowanie tarasu, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia. Przygotuj pędzel do parkietów lub wałek na długim kiju. Producenci najczęściej umieszczają na opakowaniu oleju informację dotyczącą zalecanego narzędzia. Zatem, jak olejować taras drewniany?
Test oleju
Zanim zaczniesz olejowanie tarasu drewnianego w całości, przeprowadź test oleju na niewielkim, niewidocznym fragmencie drewna. Tak upewnisz się, że produkt spełnia Twoje oczekiwania.
Aplikacja oleju
Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Staraj się rozprowadzić produkt równomiernie na całej powierzchni tarasu. Nie pozostawiaj nadmiaru oleju, by unikniesz nieestetycznych smug czy plam.
Kolejna warstwa oleju
Ponów olejowanie po 15–20 minutach. To, ile razy powtórzysz tę procedurę, zależy od zaleceń producenta oraz Twoich oczekiwań.
Schnięcie tarasu
Świeżo zaolejowany taras pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Pamiętaj, że przed jego ponownym użytkowaniem powinno upłynąć co najmniej 24 godziny. W tym czasie nie ustawiaj na tarasie również mebli i nie przykrywaj go dywanem.

Ile schnie olej do drewna na tarasie?
Jak łatwo się domyślić to, ile schnie olej do drewna, zależy od wykorzystanego produktu. Zwykle jednak czas ten wynosi około kilkunastu godzin. Dla pewności odczekaj minimum 24 godziny po aplikacji oleju, a jeśli masz możliwość – nawet do 48 godzin. A jak długo schnie olej do drewna na bazie naturalnych olejów roślinnych? Niektóre z nich schną nawet 3–7 dni, zanim osiągną pełne utwardzenie.
Wiesz już, jaki olej wybrać, jak przeprowadzić cały proces, a także ile schnie taras po olejowaniu. To nie takie trudne, prawda? Olejowanie to metoda konserwacji wymagająca pewnej staranności i zaangażowania, ale wynik jest tego wart! Dzięki temu będziesz cieszyć się pięknym tarasem, który podkreśli urok Twojego ogrodu. Pamiętaj, aby regularnie dokonywać prac konserwacyjnych! W ofercie sklepu Komfort znajdziesz rozmaite oleje do podłóg.

Wioleta Kowal
Specjalista ds. handlowych – Deski tarasowe




