Jaką kanapę do salonu wybrać? Podpowiadamy

Redakcja Komfort

Jaki mebel wypoczynkowy wybrać do salonu?
Żeby odpowiedzieć na pytanie, jaka kanapa do salonu najlepiej pasuje do wnętrza, warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej konstrukcji. Przyglądając się ofercie rynkowej, możesz natrafić na następujące rodzaje mebli:

Wygodne kanapy do salonu występują w wielu rozmiarach do wyboru. Jeśli szukasz czegoś do niewielkiego pomieszczenia, celuj raczej w klasyczny, 2-osobowy lub modułowy model, które jest kompaktowy i łatwy do wpasowania w aranżację. Gdy masz do dyspozycji większy metraż, możesz pokusić się o kanapę 3-osobową lub narożnik, a nawet stworzyć wygodny, modułowy mebel wypoczynkowy na wymiar.
Co sprawdzi się lepiej: kanapa z funkcją spania czy bez niej?
Gdy pokój dzienny jest jednocześnie Twoją sypialnią, sofa rozkładana to konieczność. O ile wybierzesz odpowiedni model i zestawisz go z dodatkowym materacem nawierzchniowym, stworzenie komfortowych warunków do snu nie przysporzy Ci trudności.
Jeśli dysponujesz osobną sypialnią z łóżkiem, model z funkcją spania jest opcjonalny. Warto się na to zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy często nocujesz gości. Takie rozwiązanie możesz rozważyć również jako opcję awaryjną, przydatną chociażby wtedy, gdy jeden z domowników zachoruje i musi spać osobno, żeby nie zarażać najbliższych.
Sofy welurowe i inne popularne obicia
Materiał, którym jest wykończony mebel, wpływa nie tylko na jego walory estetyczne, ale również na komfort użytkowania. Niektóre tkaniny są np. trudne do utrzymania w czystości albo mało odporne na zadrapania – a przez to niepolecane do przestrzeni użytkowanych przez małe dzieci czy zwierzęta.
Obecnie do najczęściej spotykanych rozwiązań należą kanapy welurowe. Ten syntetyczny materiał uchodzi za dość trwały, ale jego największym atutem jest przyjemna w dotyku, lekko pluszowa tekstura o subtelnie opalizującej optyce. To dzięki temu wykończone nim designerskie sofy prezentują się nad wyraz elegancko. Welur i pokrewne tkaniny (aksamit, welwet, szenil, alcantara) są też stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości. Bez trudu usuniesz z nich zarówno mokre zabrudzenia, jak i sierść czy włosy.

Wciąż modne są też sofy skórzane – i w wariancie naturalnym, i ekologicznym. Ich największym atutem jest bez wątpienia gładka powierzchnia, z której szybko zetrzesz plamy. Zapewnia też przyjemne uczucie chłodu w upalne dni. Dodatkowo nie zbiera kurzu i roztoczy, więc okazuje się dobrym wyborem dla alergików. Trzeba jednak pamiętać, że skóra naturalna wymaga regularnej impregnacji za pomocą specjalnych środków. Jej ekologiczna wersja jest natomiast podatna na zadrapania i pękanie – jeśli masz zwierzęta, szybko zobaczysz na niej ślady pazurów.
Na uwagę zasługują także strukturalne tkaniny obiciowe, np. żakard, mikrofaza, flok czy sztruks. Wszystkie cechują się nietuzinkową teksturą, która ściąga na siebie spojrzenia. Co istotne, są dostępne w szerokim wachlarzu barw i wzorów, co ułatwia znalezienie czegoś oryginalnego i pasującego do aranżacji wnętrza. Tkaniny z tej grupy dysponują zróżnicowanymi właściwościami, ale łączy je jedno: dość wysoka gramatura, która przekłada się na ponadprzeciętną wytrzymałość oraz odporność na przecieranie się i inne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli z mebla będą korzystać małe dzieci lub zwierzęta domowe, wybór sofy z tego materiału może okazać najekonomiczniejszą opcją.
Jak dopasować kolor kanapy do aranżacji wnętrza?
Chociaż z pewnością zależy Ci na tym, by wybrać wygodną sofę do salonu, mebel ten nie spełnia jedynie funkcji praktycznej. Ma też ogromny wpływ na odbiór aranżacji wnętrza – trzeba go zatem rozpatrywać także w kategoriach estetycznych.
Pod tym względem najwięcej wątpliwości budzi dobór właściwej kolorystyki. Jeśli chcesz uzyskać ponadczasowy efekt, który w razie potrzeby łatwo wpasujesz w inną estetykę po remoncie wnętrza, beże i szarości w całej gamie odcieni to najlepszy wybór dla Ciebie. Warto jednak dać szansę także innym kolorom, które mogą pięknie kontrastować z bardziej zachowawczymi ścianami. Do modnych barw obić tapicerskich należą obecnie m.in. butelkowa zieleń, pudrowy róż, mocny granat, a także żółć w szlachetnym odcieniu ochry. Zobacz od razu, jakie dodatki do musztardowej kanapy podkreślą głębię tego odcienia.

Warto też zwrócić uwagę na to, czy sofa pasuje do stylu wnętrza. Przykładowo, w przestrzeniach nowoczesnych, skandynawskich czy industrialnych najlepiej sprawdzają się minimalistyczne, geometryczne kształty. Do pomieszczeń urządzonych w stylu glamour, rustykalnym czy boho mogą z kolei lepiej pasować obłe formy z dodatkowymi zdobieniami, np. pod postacią pikowania czy ozdobnych guzików.
Jaka kanapa do salonu okaże się najlepsza? Dodatkowe kryteria wyboru
Przy zakupie sofy musisz też dokonać wyboru między modelem na niskich lub wysokich nóżkach. W tym pierwszym przypadku mebel stoi praktycznie na posadzce, więc jest bardzo stabilny. Nie musisz też martwić się odkurzaniem pod nim. Pod względem wizualnym kanapy o takiej konstrukcji prezentują się minimalistycznie, więc idealnie wpisują się w nowoczesne aranżacje.
Modele na wysokich łóżkach wyglądają elegancko i lekko. Mogą również przysłużyć się optycznemu powiększeniu wnętrza. Warto tylko pamiętać o jednym: w tym przypadku nie obędzie się bez regularnego odkurzania pod sofą.
Jeśli zdecydujesz się na wybór funkcji spania, upewnij się też, jak działa mechanizm składania. Standardową opcją jest to tzw. klik-klak, znany przede wszystkim z tradycyjnych wersalek – podnosisz siedzisko do góry, a po usłyszeniu charakterystycznego kliknięcia opuszczasz w rozłożonej postaci. Do wyboru masz jednak także nowocześniejsze rozwiązania, w tym:

Redakcja Komfort




