Czy wykładziny są szkodliwe dla alergików? Obalamy mity

Menedżer kategorii – Wykładziny dywanowe

Zalety wykładzin
Wnętrze wyposażone w tekstylia staje się przytulne i przyjemne w odbiorze. Wykładziny i dywany mogą potęgować tego typu wrażenia. Ułożone na twardych podłogach, chronią od ich chłodu, a jednocześnie zapewniają przyjemne odczucia podczas chodzenia na boso. Z tych powodów wykładziny dywanowe i dywany są tak chętnie stosowane w domowych wnętrzach, ale niestety równie często odrzucane przez osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie.

Zgodnie z powszechną opinią to właśnie obecność alergenów w gromadzących kurz dywanach sprzyja złemu samopoczuciu i problemom z drogami oddechowymi. Wbrew pozorom nie przyczynia się to jednak do pogorszenia stanu zdrowia alergików.
Wykładziny dywanowe a alergia
Włókna dywanów i wykładzin w wielu wypadkach gromadzą opadający kurz i zanieczyszczenia. Można powiedzieć, że chwytają je, a to sprawia, że nie unoszą się one do góry przy każdym ruchu powietrza. Okazuje się więc, że struktura włókien runa sprzyja ograniczeniu ilości cząsteczek kurzu oraz alergenów krążących w powietrzu, które wdychamy. Krytyczne dla alergików jest stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, nie w wykładzinie. Zatrzymywanie cząstek kurzu w runie chroni przed wystąpieniem reakcji alergicznych. Regularne odkurzanie wykładziny powoduje usunięcie szkodliwych substancji z pomieszczenia i zapewnia utrzymanie włókien w dobrej kondycji.
Badania wykonane na zlecenie DAAB (Niemiecki Instytut ds. Astmy i Alergii) udowodniły, że wykładzina dywanowa sprzyja efektywnej redukcji drobnego pyłu – zapewnia dwa razy mniejsze stężenie pyłu unoszącego się w powietrzu w porównaniu z podłogą wykończoną panelami czy płytkami.
Warto też zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonane są wykładziny dywanowe. Np. wełna może powodować uczulenia i gromadzić wilgoć, ale już wykładziny i dywany z włókien syntetycznych takich jak polipropylen, poliester czy poliamid są hipoalergiczne, a więc ograniczają ryzyko wystąpienia alergii. Taki produkt nie tylko sprzyja zdrowiu przewodów oddechowych alergików, ale także daje wiele możliwości aranżacji przestrzeni, ponieważ występuje w wielu wzorach oraz jako wykładziny w rolce czy płytki dywanowe.
Wykładzina typu linoleum przykładem wykładziny dla alergików

Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wykładziny antyalergiczne, są także nowoczesne materiały typu linoleum, mające naturalne właściwości bakteriostatyczne. Linoleum, podobnie jak inne wykładziny pcv, jest produktem wszechstronnego zastosowania. Dzięki wodoodporności nadaje się do zastosowania również w strefach mokrych typu łazienka, kuchnia.

Menedżer kategorii – Wykładziny dywanowe




