Czy wykładziny są szkodliwe dla alergików? Obalamy mity

Marta Michalak

Menedżer kategorii – Wykładziny dywanowe

26.02.2025
Kategoria: Podłogi
4 min. czytania
czy wykładziny są szkodliwe dla alergików
Kurz jest siedliskiem roztoczy, a ich odchody stanowią jeden z największych alergenów. Przyjęło się, że tam, gdzie gromadzi się kurz, tam również namnażają się roztocza – stąd przekonanie, że dywany i wykładziny stanowią dla nich idealne siedlisko. Czy rzeczywiście tak jest i czy wykładziny stanowią zagrożenie dla alergików? Odpowiadamy!

Zalety wykładzin

Wnętrze wyposażone w tekstylia staje się przytulne i przyjemne w odbiorze. Wykładziny i dywany mogą potęgować tego typu wrażenia. Ułożone na twardych podłogach, chronią od ich chłodu, a jednocześnie zapewniają przyjemne odczucia podczas chodzenia na boso. Z tych powodów wykładziny dywanowe i dywany są tak chętnie stosowane w domowych wnętrzach, ale niestety równie często odrzucane przez osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. 

wykładzina dywanowa lily perłowy 4m
wykładzina dywanowa lily perłowy 4m

Zgodnie z powszechną opinią to właśnie obecność alergenów w gromadzących kurz dywanach sprzyja złemu samopoczuciu i problemom z drogami oddechowymi. Wbrew pozorom nie przyczynia się to jednak do pogorszenia stanu zdrowia alergików. 

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Wykładziny dywanowe

Wykładziny dywanowe a alergia

Włókna dywanów i wykładzin w wielu wypadkach gromadzą opadający kurz i zanieczyszczenia. Można powiedzieć, że chwytają je, a to sprawia, że nie unoszą się one do góry przy każdym ruchu powietrza. Okazuje się więc, że struktura włókien runa sprzyja ograniczeniu ilości cząsteczek kurzu oraz alergenów krążących w powietrzu, które wdychamy. Krytyczne dla alergików jest stężenie zanieczyszczeń w powietrzu, nie w wykładzinie. Zatrzymywanie cząstek kurzu w runie chroni przed wystąpieniem reakcji alergicznych. Regularne odkurzanie wykładziny powoduje usunięcie szkodliwych substancji z pomieszczenia i zapewnia utrzymanie włókien w dobrej kondycji.

Badania wykonane na zlecenie DAAB (Niemiecki Instytut ds. Astmy i Alergii) udowodniły, że wykładzina dywanowa sprzyja efektywnej redukcji drobnego pyłu – zapewnia dwa razy mniejsze stężenie pyłu unoszącego się w powietrzu w porównaniu z podłogą wykończoną panelami czy płytkami. 

Warto wiedzieć
Aby przetrwać, roztocza potrzebują oprócz ciepła i wilgoci, która w wykładzinach czy dywanach nie występuje. Wszelkie resztki alergenów można usunąć poprzez regularne odkurzanie. W usuwaniu cząsteczek z powietrza pomaga natomiast sprawna wentylacja. 
Ciąg dalszy artykułu poniżej
Wykładziny poliamidowe

Warto też zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonane są  wykładziny dywanowe. Np. wełna może powodować uczulenia i gromadzić wilgoć, ale już wykładziny i dywany z włókien syntetycznych takich jak polipropylen, poliester czy poliamid są hipoalergiczne, a więc ograniczają ryzyko wystąpienia alergii. Taki produkt nie tylko sprzyja zdrowiu przewodów oddechowych alergików, ale także daje wiele możliwości aranżacji przestrzeni, ponieważ występuje w wielu wzorach oraz jako wykładziny w rolce czy płytki dywanowe.  

Wykładzina typu linoleum przykładem wykładziny dla alergików

wykładzina dywanowa bossanova beżowy 4m
wykładzina dywanowa bossanova beżowy 4m

Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wykładziny antyalergiczne, są także nowoczesne materiały typu linoleum, mające naturalne właściwości bakteriostatyczne.  Linoleum, podobnie jak inne wykładziny pcv, jest produktem wszechstronnego zastosowania. Dzięki wodoodporności nadaje się do zastosowania również w strefach mokrych typu łazienka, kuchnia.

Najczęściej zadawane pytania
Jak wykładzina wpływa na obecność alergenów w powietrzu?
Włókna runa zatrzymują osiadające na nich cząsteczki, nie pozwalając im na unoszenie się w powietrzu. Dzięki temu wykładziny stanowią dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na alergie. Wyjątkiem jest wykładzina z wełny, która sprzyja rozwojowi roztoczy i może być atakowana także przez mole czy grzyby.
Które wykładziny sprawdzą się dla osób cierpiących na alergię?
Podstawowe przykłady wykładzin o właściwościach antyalergicznych to chociażby nowoczesne linoleum oraz wykładziny dywanowe. Podczas wyboru warto ocenić je pod kątem materiałów wywołujących alergię – do produkcji wykładzin dywanowych stosuje się bowiem zarówno surowce naturalne (odradzane dla alergików), jak i syntetyczne (polecane). Poszczególne produkty mogą też emitować szkodliwe lotne związki organiczne.
Czy wykładziny mogą wpływać na jakość powietrza w pomieszczeniu?
Tak, wykładziny mogą mieć wpływ na jakość powietrza, ale wbrew powszechnym mitom niekoniecznie w negatywny sposób. Struktura runa wykładzin dywanowych działa jak filtr, zatrzymując kurz i alergeny, dzięki czemu nie unoszą się one w powietrzu.

Marta Michalak

Menedżer kategorii – Wykładziny dywanowe

Data publikacji: 26.02.2025

Kupuj bezpiecznie:

Nasze wyróżnienia:

Konsumencki Lider Jakości Podłogi i drzwi 2025

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2025

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi i drzwi 2025

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2025

Gwiazda Jakości Obsługi 2024

Laur Konsumenta Top Marka 2024

Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

Znajdź najbliższy sklep

160 sklepów Komfort w całym kraju!

znajdź sklep

Masz pytania?

Porozmawiaj z naszym Doradcą

42 21 44 500*

* Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.