Rekomendowane kategorie
Olejowanie pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu i zapachu drewna. Konserwowana w ten sposób podłoga zachowuje szlachetny mat. Choć w początkowym okresie proces konserwacji należy kilkakrotnie powtarzać, to na pewno się to opłaci. Olej głęboko wnika w strukturę drewna, doskonale je impregnując. Takie wykończenie lepiej niż lakier sprawdza się w pomieszczeniach obciążonych ruchem, ponieważ rysy na olejowanej podłodze nie zmieniają koloru. Drewno w niewielkich ubytkach pęcznieje, wypełniając zarysowania. Możliwa jest również ich punktowa naprawa. Jest kilka rodzajów olejów, jakimi pokrywa się drewno: naturalne, syntetyczne, transparentne i z pigmentem.
Możemy również wykorzystać lakier. Zapewnia on bardzo łatwą pielęgnację i chroni drewno przez lata. Bardzo ważny jest rodzaj lakieru, jakim pokryta jest podłoga. Najlepiej sprawdzają się te o średniej twardości, ponieważ elastycznie współpracują z drewnem. Do wyboru mamy kilka rodzajów lakieru o różnym stopniu połysku. Od indywidualnych preferencji zależy, czy wybierzemy mat, półmat, czy na wysoki połysk. Podłoga lakierowana jest wyjątkowo łatwa w pielęgnacji - wystarczy mop i odpowiedni preparat do czyszczenia, by zawsze lśniła. Niestety lakier nie daje nam możliwości punktowych napraw. Gdy podłoga się zniszczy - trzeba cyklinować całość.
Nie warto kupować najtańszych paneli - praca związana z ich wyborem, montażem, a potem ponowną wymianą, nie opłaci się. Najtańsze mają niską gęstość wewnętrznej płyty HDF, a najdroższe i najlepsze charakteryzuje dużo wyższa gęstość płyty HDF. Na cenę ma także wpływ jakość druku warstwy dekoracyjnej oraz system łączenia - często nowocześniejsze zamki są nieco droższe. Z jakością łączy się również gwarancja. Producenci gwarantują, że panele laminowane w mieszkaniu wytrzymają 10 lat.
Alternatywą do wymienionych wyżej sposób wykończenia drewna jest bejca. Bejca to sposób barwienia drewna, który umożliwia uzyskanie pożądanej kolorystyki. Dobrze wnika w strukturę drewna i trwale zabarwia jego powierzchnię, zachowując widoczny rysunek słojów. Do wyboru mamy bejcę wodną, nitro, spirytusową i woskową.