Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Podłoga olejowana czy lakierowana – wady i zalety obu rozwiązań

Gdy mowa o stylowym i funkcjonalnym wykończeniu podłogi, olejowanie i lakierowanie należą do opcji bardzo chętnie wybieranych przez architektów wnętrz. Jednak ze względu na zalety i wady obu rodzajów wykończenia wybór nie należy do najłatwiejszych. Jeśli i Ty zastanawiasz się, która opcja wykończenia podłogi drewnianej sprawdzi się lepiej w Twoim domu, skorzystaj z naszych porad!

Olejowana czy lakierowana podłoga – jakie rozwiązanie wybrać?

Zatem olejowanie czy lakierowanie? To dwa typy wykończenia są przeznaczone oczywiście do podłóg pokrytych deskami z naturalnego drewna. Zarówno olejowanie podłogi drewnianej, jak i jej lakierowanie może zapewnić piękny efekt estetyczny, a także zwiększyć odporność podłogi na uszkodzenia mechaniczne i inne niesprzyjające czynniki.

Poszukując rozstrzygnięcia kwestii, „podłoga lakierowana czy olejowana – która okaże się lepsza?”, musisz zwrócić uwagę także na inne kwestie. Zalicza się do nich m.in. trwałość danego rozwiązania, łatwość konserwacji czy ewentualnych napraw. W dalszej części tekstu znajdziesz informacje, które pomogą Ci podjąć decyzję związaną z dylematem „olej czy lakier do drewna?”.

Jak wykończyć podłogę drewnianą? Olej czy lakier?

Bez trudu dostrzeżesz liczne zalety obu rozwiązań, którymi możesz zabezpieczyć deski podłogowe. Podłoga olejowana pozwala w stylowy sposób podkreślić naturalny wygląd drewna – jak deska dąb czy deska orzech – i głębię jego koloru. Miłośnicy drewna doceniają fakt, że parkiet olejowany przykuwa uwagę widocznym usłojeniem. Co jednak w przypadku pojawienia się uszkodzeń, które psują wygląd podłogi? Podłoga olejowana, jeśli oczywiście nie doszło do bardzo poważnych zniszczeń, z łatwością poddaje się naprawom. Wystarczy uszkodzony fragment powierzchni pokryć świeżą warstwą specjalistycznego oleju. O czym jeszcze dobrze wiedzieć? Dzięki właściwościom antystatycznym parkiet olejowany nie przyciąga kurzu.

Jakie zalety ma lakier do podłogi drewnianej? Podłogi lakierowane zaskakują różnymi typami wykończenia. Mogą być matowe jak olejowane, satynowe czy w różnym stopniu połyskujące. Przede wszystkim jednak lakierowanie parkietu zapewnia wyższy poziom zabezpieczenia przed uszkodzeniami niż olejowanie podłogi. Z drugiej strony – gdy już dojdzie do uszkodzeń, są one bardziej widoczne. Nie zmienia to jednak faktu, że lakierowanie podłogi jest częstą decyzją wszystkich tych, którzy za jednym zamachem pragną zapewnić podłodze pewną ochronę i szykowny wygląd na długie lata!

Olejowanie vs lakierowanie – co lepsze dla podłogi drewnianej?

Twoją podłogę zdobi wybrana deska jesion, deska klon lub któryś z innych gatunków drewna i rozważasz co dla niej lepsze – lakierowanie czy olejowanie? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Gdy zależy Ci na najwyższym stopniu ochrony dla podłogi narażonej na intensywną eksploatację – lakierowanie okaże się pewniejszym wyborem niż olejowanie podłogi. Za to w sytuacji, w której pragniesz podkreślić unikalny charakter drewna, wybierz dobry olej do podłogi drewnianej, który, wnikając w głąb jej struktury, wyeksponuje wszystkie jej zalety.

Zalety i wady podłóg olejowanych i lakierowanych – wybierz opcję najlepszą dla swojego domu!

Skoro zagadnienie „podłoga olejowana czy lakierowana” wzbudza tyle wątpliwości, konieczne wydaje się podsumowanie najważniejszych cech obu rozwiązań. Podłoga olejowana zapewnia bardzo atrakcyjne efekty wizualne, jest jednak mniej odporna na uszkodzenia od podłogi lakierowanej. Jej wadą jest też konieczność regularnej konserwacji przy użyciu specjalistycznego preparatu. Lakierowanie parkietu nie tylko nadaje powierzchni stylowy połysk, ale również chroni ją przed zarysowaniami przez długi czas. Podłoga lakierowana nie brudzi się tak szybko, jak ta pokryta olejem. Choć renowacja lakierowanych podłóg wymaga większego nakładu pracy.

Poszukując najlepszego rozwiązania do urządzanej ze stylem przestrzeni, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie – parkiet olejowany czy lakierowany, który wybrać? Wierzymy, że dzięki przedstawionym informacjom bez trudu wybierzesz wariant odpowiadający Twoim potrzebom i współgrający z charakterem wnętrza. Wysokiej jakości podłogi drewniane, w tym także deski bielone czy szare deski znajdziesz oczywiście w ofercie sklepu Komfort. Co z pewnością Cię ucieszy – wśród nich znajdują się zarówno deski olejowane, jak i lakierowane!