Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak układać deskę podłogową?

Jak układać deskę podłogową?

Czasy się zmieniają, a podłogi z naturalnego drewna ciągle są uznawane za jedne z najlepszych i najbardziej ekskluzywnych. Co więcej, obecnie są one także dość proste w montażu. Mimo to dobrze wiedzieć, jak prawidłowo układać deski podłogowe. Zapraszamy do lektury!

Montaż deski podłogowej – czy to się opłaca?

Powodów, dla których warto sięgnąć po deski podłogowe, jest na pewno kilka. Przede wszystkim podłogi tego typu są dość wytrzymałe. Co więcej, deski podłogowe w odróżnieniu od różnego rodzaju paneli, wykładzin czy płytek, mogą zostać poddane renowacji, która przywróci im pierwotny blask. Kolejne ważne zalety takich podłóg, to ich doskonały wygląd oraz komfort użytkowania. Drewno jest w ciepłe i przyjemne w dotyku, więc nie wymaga układania na nim dywanów czy chodników. Każda podłoga z drewna będzie też po prostu niepowtarzalna – gdyż nigdy nie uzyska się idealnie takiego samego wybarwienia i usłojenia. Na koniec trzeba też dodać, że wbrew powszechnemu przekonaniu, podłogi z desek można też układać na ogrzewanie podłogowe – wystarczy wybrać przystosowane do tego produkty. Czy więc podłoga z desek drewnianych to dobry pomysł? Jak najbardziej tak!

Deski podłogowe – 8 najpiękniejszych propozycji!

Układanie desek podłogowych – od czego zacząć?

Oczywiście nim rozpoczniemy montaż podłogi z drewna, musimy się do niego dobrze przygotować. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest wybór odpowiednich desek. Obecnie wybierać można spośród produktów z różnego drewna – np. deski dębowe, deski orzechowe czy deski bambusowe. Różna może być też sama budowa poszczególnych klepek – dostępna jest deska lita, deski dwuwarstwowe i deska trójwarstwowa. Oczywiście różnią się one od siebie nie tylko wyglądem i ceną, ale też parametrami użytkowymi. Dlatego też warto dokładnie zapoznawać się z opisami produktów, dzięki czemu łatwiej będzie wybrać odpowiednie rozwiązanie. Po zakupie konieczne będzie dobranie odpowiednich podkładów, a jeśli planujemy samodzielny montaż – także zakupienie narzędzi – takich jak piła, miara, dobijak, młotek czy kliny dystansowe. Przydać się też może taśma klejąca czy też ostry nóż. Warto przy tym podkreślić, że obecnie w zasadzie wszystkie podłogi drewniane korzystają z podobnych systemów zaczepów, co panele laminowane – i montowane są w systemie pływającym. Ogólne zasady ich układania, są więc bardzo podobne.

Jak układać panele

Podkład pod deski podłogowe – dlaczego jest tak ważny?

Decydując się na deski podłogowe, koniecznie musimy też zwrócić uwagę na podłoże. Najlepsza będzie oczywiście równa wylewka betonowa lub wykonana z masy samopoziomującej. Jeśli nie jest możliwe jej wykonanie, wtedy zaleca się wyrównanie podłoża przy użyciu płyt OSB. Dopiero na takiej stabilnej, równej i czystej powierzchni możemy rozłożyć kolejne warstwy podłogi – czyli folię paroizolacyjną oraz podkłady. Warto pamiętać, że te ostatnie odgrywają bardzo ważną rolę. Zapewniają dodatkową izolację, tłumią dźwięki oraz pozwalają na ukrycie niewielkich nierówności. Dlatego też poważne podejście do pytania co położyć pod deskę podłogową ma olbrzymie znaczenie z punktu widzenia użyteczności.

Jak układać deskę podłogową – krok po kroku

W chwili, gdy kupione są już narzędzia oraz idealna deska warstwowa lub lita, oraz podkłady, możemy przystąpić do właściwego układania. Sam proces podzielić możemy na 5 kroków:

  • 1. Przygotowanie podłoża – musi być ono czyste, wyrównane i stabilne. Jak już wspominaliśmy, idealna będzie wylewka betonowa, a gdy stara podłoga była nierówna – warto położyć płyty OSB.
  • 2. Ułożenie podkładów – najpierw należy rozłożyć folię paroizolacyjną, zawsze stosując zakładkę – zarówno na ściany, jak i na łączeniach, które dodatkowo można wzmocnić taśmą klejącą. Na nią układa się z kolei podkłady. Należy zwrócić uwagę, by przylegały one do siebie, ale nie nachodziły – dlatego też warto łączyć je taśmą.
  • 3. Układanie desek – przede wszystkim warto pamiętać, że powinny one spędzić w pomieszczeniu minimum 48 godzin przed rozpoczęciem montażu. Aby poprawnie rozpocząć układanie, należy odciąć pióro pierwszej deski ułożyć ją tą krawędzią do ściany – dystansując ją za pomocą klinów. Następne deski dokładamy do krótkiej krawędzi, a ostatnią przycinamy na długość. Ścięty kawałek może posłużyć nam jako element rozpoczynający kolejny rząd desek, co pozwoli na zminimalizowanie strat materiału oraz zapewni odpowiednie przesunięcie łączeń. Deski ostatniego rzędu przed montażem należy dociąć także na szerokość, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej dylatacji.
  • 4. Łączenia – wszystkie łączenia podłogi drewnianej między pomieszczeniami czy różnymi typami nawierzchni należy przykryć przy użyciu odpowiednich listew lub innych rozwiązań – np. masy korkowej. Należy pamiętać, że podłoga w systemie pływającym nie może być mocowana na stałe.
  • 5. Listwy przypodłogowe – montuje się je na koniec prac do ściany przy użyciu kleju lub wkrętów. Pozwalają one na ukrycie dylatacji, ułatwiają utrzymanie podłogi w czystości i ochraniają ścianę przed zabrudzeniami.

Panele czy deska podłogowa?

Powyższe zalecenia dotyczą oczywiście układania podłogi w systemie pływającym. Jak też widać, sam montaż drewnianej nawierzchni nie jest trudny i mogą go z powodzeniem wykonać nawet niezbyt doświadczone osoby. Same deski najlepiej z kolei zakupić w naszym sklepie, gdyż oferujemy produkty najlepszych wytwórców – dostępna jest u nas deska Barlinek, a także deski firm Kahrs czy Lareco.