Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak rozpoznać popularne gatunki drewna na podłogi drewniane?


Jak rozpoznać popularne gatunki drewna na podłogi drewniane?

Podłogi z naturalnych desek cieszą się popularnością dzięki swojej trwałości, uniwersalności i niepowtarzalnym wzorom, ale także ze względu na ekologię. Kiedyś ogromne zainteresowanie wzbudzały egotyczne odmiany drewna o charakterystycznym, oryginalnym wyglądzie. Dzisiaj w najmodniejszych aranżacjach wnętrz spotyka się podłogi bielone i drewno o neutralnej kolorystyce. Poszczególne gatunki różnią się między sobą barwą, usłojeniem i właściwościami. Jak rozpoznać rodzime odmiany drewna?


DĄB

Bardzo popularnym i klasycznym surowcem jest dąb europejski lub czerwony. Wyraźna struktura, uwidaczniająca sęki i włókna sprawia, że dębowa podłoga podkreśla styl wnętrza, niezależnie czy urządzono je w klasycznym czy eleganckim klimacie. Dąb jako materiał jest naturalnie twardy i wytrzymały. Wybierając pokrycie podłogowe wykonane z tego gatunku drewna, należy mieć na uwadze, że charakteryzuje się on zmiennością odcieni - z czasem ciemnieje i finalnie osiąga kolor żółtobrązowy. Na rynku znaleźć można szerokie spektrum desek z dębu naturalnego, który doskonale sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu rustykalnym czy Dąb Standard - Deska Barlinecka, która dopełni nowoczesne aranżacje. Alternatywą dla naturalnych odcieni dębu są zróżnicowane pod tym względem, deski barwione o nieco zmienionej kolorystyce. Modele takie, jak matowo wykończony Pudding Multiplo, z powodzeniem rozjaśnią przestrzeń sypialni czy salonu.


JESION

Do podłóg chętnie wykorzystuje się także jesion, którego cechą charakterystyczną jest różnorodność odcieni - przechodzących od koloru jasnożółtego, aż do barwy brunatnej. Piękna, mocno zaznaczona struktura wprowadza urozmaicenie do aranżacji wnętrza. Jesion, podobnie jak dąb, jest trwały i może ciemnieć z upływem lat. Występuje w wersji naturalnej. W aktualne trendy wpisują się podłogi w jasnej kolorystyce – jak na przykład Jesion Alabaster - deska idealna do wnętrz minimalistycznych.


BUK

Miłośnikom jasnych kolorów do gustu przypadnie także drewno bukowe, o delikatnych odbarwieniach w lekko różowawym odcieniu. Jak inne gatunki drewna, z czasem dojrzewa i ciemnieje osiągając żółtawą barwę. Bukowa podłoga pasuje między innymi do przestrzennych pomieszczeń, w których dominują biele.

KLON

Do produkcji pokryć podłogowych używa się kanadyjskiej i europejskiej odmiany tego drzewa. Na powierzchni jasnych desek wykonanych z klonu kanadyjskiego dominują wąskie słoje w brązowanym kolorze oraz charakterystyczne, ciemniejsze fragmenty drewna z okolic rdzenia. Cechy te są mniej uwidocznione w przypadku gatunku europejskiego. Nie można zapominać, że klonowa podłoga również ciemnieje z czasem. Ta odmiana drewna ma bardzo uniwersalne zastosowanie - doskonale współgrać będzie z innymi elementami wnętrza wykonanych z naturalnych surowców.

INNE GATUNKI DREWNA

Wśród pozostałych, rodzimych gatunków drewna, które zdobią podłogi naszych sypialni, salonów, pokojów dziecięcych i innych można wymienić: jasnomiodową brzozę czy akację, wiśnię z białokremową bielą i czerwonawym drewnem twardzieli, szaro-czarny lub różowo-kremowy orzech, lekko popielaty grab, a także olchę.

POWIĄZANE PRODUKTY

-15
deska barlinecka, faza 2-stronna, długa deska

318,00 zł/m2

374,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 374,99 zł

Produkt ze zdjęcia
deska 3-warstwowa, długa deska, dąb klasyczny

279,00 zł/m2

Produkt ze zdjęcia
-16
deska barlinecka, lakierowana, długa deska

269,00 zł/m2

320,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 320,99 zł

deska 3-warstwowa, jodła klasyczna, dąb bielony

259,99 zł/m2