Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Dlaczego warto wybrać podłogę drewnianą


Dlaczego warto wybrać podłogę drewnianą?

Podłogi drewniane są ponadczasowe. Z wiekiem nabierają szlachetności i wyjątkowego stylu. Kupując podłogę drewnianą możemy wybierać spośród różnych typów podłóg. Ze względu na budowę i grubość desek, podłogi dzielimy na lite, trójwarstwowe i podłogi fornirowane. Pierwszym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze podłogi drewnianej, jest funkcja jaką będzie spełniać dane pomieszczenie. To sposób użytkowania pomieszczenia powinien zdecydować jaki stopień twardości jest dla nas wskazany, a co za tym idzie, jaki gatunek drewna wybrać.


Wytrzymałość i twardość

Drewno - w zależności od gatunku - odznacza się różnym stopniem twardości. Określa się go tzw. współczynnikiem Brinella (BHN). Im wyższy współczynnik, tym drewno jest bardziej odporne na uderzenia i zarysowania. Jest także materiałem trwałym - odpowiednio zabezpieczone i pielęgnowane wytrzymuje kilkadziesiąt lat, a im starsze, tym nabiera bardziej szlachetnego wyglądu. Do pomieszczeń rzadziej odwiedzanych, takich jak np. sypialnie, nadaje się każdy gatunek drewna. Natężenie ruchu jest w nich niewielkie, a domownicy chodzą najczęściej boso lub w kapciach, dlatego w takim przypadku możemy zdecydować się na miękkie gatunki - brzozę, sosnę lub olchę. Jeśli jednak chcemy położyć drewnianą podłogę we wnętrzach częściej odwiedzanych, w salonie, jadalni, a przede wszystkim w holu - koniecznie powinniśmy wybrać deski o odpowiedniej twardości. Najtwardszym drzewem stosowanym w pokryciach podłogowych jest jatoba. Osiąga współczynnik 7 w 9-stopniowej skali międzynarodowej i jest z powodzeniem używana również w miejscach najbardziej narażonych na uszkodzenia. Najpopularniejszymi gatunkami rodzimymi są dąb i jesion, mieszczące się obok siebie mniej więcej w połowie skali twardości. Ich przewaga nad innymi gatunkami drzew jest zdecydowana. Razem z bukiem tworzą czołówkę gatunków najczęściej leżących pod naszymi stopami. UWAGA: decydując się na instalację ogrzewania podłogowego lub układając drewno w łazience, musimy pamiętać, aby wybrać gatunki bardziej odporne na kurczenie i rozszerzanie pod wpływem zmian wilgotności powietrza, takie jak dąb, merbau, iroko czy teak.

Niepowtarzalny wzór

Dwie deski z tego samego drewna nigdy nie będą identyczne, zatem kładąc podłogę z tego materiału, uzyskamy unikalny klimat pomieszczenia. Nawet najwierniej odwzorowany panel laminowany będzie tylko kopią udającą oryginał drewna.

Ciepło pod stopami

Deski, parkiet czy mozaika z gatunków drewna europejskiego mają naturalny odcień brązowy. Kolor ten zaliczany jest do palety barw ciepłych, co przekłada się na wizualny odbiór pomieszczenia - panuje w nim przyjemna atmosfera. Ponadto drewno jest miłe w dotyku. Chodząc po nim bosymi stopami lub dotykając go, niewątpliwie odczuwamy ciepło. Tłumi również dźwięki i odgłosy kroków.

Zdrowie i ekologia

Podłogi drewniane są produktami w 100 proc. naturalnymi. Łatwo ulegają biodegradacji - rozkładają się bez wydzielania szkodliwych substancji, są zatem przyjazne dla człowieka i środowiska. Ponadto nie przyciągają kurzu, a lakiery i oleje wodorozcieńczalne użyte do ich produkcji nie zawierają związków alergizujących. Można je stosować w pomieszczeniach przeznaczonych dla alergików.