Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Malowanie paneli podłogowych i ściennych – czy to dobra alternatywa dla nowych paneli?

Czasami nawet niewielkie poprawki diametralnie zmieniają wygląd wnętrza lub przywracają mu utracony blask. Dokładnie tak działa malowanie paneli ściennych. To stosunkowo szybki i niedrogi sposób na odświeżenie pomieszczenia – przynajmniej w porównaniu do generalnego remontu uwzględniającego zmianę wykończenia ścian. Sprawdź, dlaczego warto pomalować panele, kiedy jest to w ogóle możliwe i jak się do tego przygotować.

Transformacja wnętrza bez wymiany paneli: Czy panele można malować?

Panele ścienne są popularnym elementem wyposażenia wnętrz, który pojawia się w ramach różnych aranżacyjnych trendów. Szczególnie dużym wzięciem cieszą się lamele ścienne. To ciekawa (i bardzo modna!) alternatywa dla tapet. Nadają wnętrzom nowoczesny charakter, znakomicie spisują się jako elementy oddzielające poszczególne strefy w pomieszczeniu oraz nadają mu wielowymiarową głębię. Również w takim przypadku możesz zapragnąć zmiany ich koloru czy po prostu odświeżenia aranżacji. Co więcej, panele ścienne spotka się też w nieco innej postaci, czyli raczej niemodnej już boazerii na wysoki połysk, która nierzadko pokrywa całe ściany. W takim wypadku malowanie paneli nada wnętrzu bardziej nowoczesny charakter.


Czy można pomalować panele podłogowe?

Nie. Nie można malować laminowanych paneli podłogowych. Przygotowanie powierzchni do malowania może nieodwracalnie uszkodzić panele. Potencjalne uszkodzenie to zresztą nie jedyne ryzyko związane z malowaniem paneli. Nawet jeśli wbrew zaleceniom producenta pomalujesz panele, farba bardzo szybko zacznie się ścierać, szczególnie w miejscach intensywnie użytkowanych. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest położenie nowych paneli. W naszej ofercie znajdziesz setki wzorów paneli laminowanych inspirowanych różnymi popularnymi trendami wnętrzarskimi. Zdecydowana większość tych produktów to panele montowane na tzw. klik. Oznacza to, że bez problemu położysz je samodzielnie bez pomocy fachowca. Zamiast więc tracić czas na zabiegi, które i tak nie przyniosą efektu, zdecyduj się na nową podłogę.


Nie zalecamy więc malowania paneli laminowanych i winylowych. Malowanie jest jednak możliwe w przypadku podłóg drewnianych: desek litych, warstwowych, parkietów itp. W przypadku takiej podłogi odpowiednie przygotowanie powierzchni, właściwe akcesoria i oczywiście farba pozwalają na uzyskanie stosunkowo trwałego i estetycznego efektu. To także świetne rozwiązanie, kiedy chcesz uniknąć zamieszania, hałasu oraz zabrudzeń związanych z wymianą całej podłogi. W końcu wymaga to wyniesienia z pokoju wszystkich mebli, co w niewielkich mieszkaniach oraz zimą bywa naprawdę kłopotliwe. Ponadto malowanie paneli drewnianych to dobry wybór, jeśli masz problem z wywozem odpadów budowlanych, mieszkasz na wysokim piętrze bez windy, czy po prostu chcesz zaoszczędzić.


Czy panele ścienne można malować?

Również w przypadku niektórych paneli ściennych malowanie to sposób na szybkie i stosunkowo tanie odświeżenie wnętrza. Warto rozważyć tę opcję, ponieważ malowanie paneli ściennych umożliwia całkowitą metamorfozę wnętrza – zwłaszcza kiedy na ścianach znajduje się drewniana boazeria kojarząca się z czasami PRL-u. Z użyciem farby zmienisz ją w element w stylu skandynawskim, nowoczesnym czy rustykalnym. Jedyne ograniczenie to Twoja wyobraźnia. Nowoczesne lamele też lubią się z farbą. Malowanie pomoże Ci dopasować je do mebli czy po prostu nowej wizji aranżacyjnej.


Malowanie paneli – jakie panele można malować?

Jak już wspomnieliśmy, zdecydowanie odradzamy malowanie paneli laminowanych. Możliwe jest jednak malowanie paneli ściennych z MDF czy też z naturalnego drewna. Co ważne, aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas pracy czy już po jej zakończeniu, malowanie paneli powinien poprzedzać test.


O czym mowa? Przed malowaniem paneli, wypróbuj farbę na niewidocznym fragmencie ściany lub podłogi. Najlepiej zaopatrzyć się w próbnik farb i sprawdzić, czy dany kolor rzeczywiście wygląda dokładnie tak, jak chcesz.


Czym pomalować panele ścienne?

Dobrej jakości farba do paneli ściennych to gwarancja efektownego, ale i długotrwałego rezultatu Twojej pracy. Obecnie na rynku dostępne są produkty o różnych właściwościach. Z łatwością wybierzesz wariant, który spełni Twoje oczekiwania oraz sprawdzi się na danej powierzchni. Wobec tego, jaką farbą pomalować panele ścienne?


 • 1. Farby akrylowe zachwycają szerokim wyborem kolorów oraz bardzo dobrym kryciem. Pozostawiają idealnie gładką powłokę na całej powierzchni. Co ważne, farby akrylowe są odpowiednie do malowania drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Oznacza to, że malowanie paneli ściennych MDF, z PCV czy nawet drewnianych z jej użyciem powinno przebiec bez większych komplikacji.
 • 2. A jaka farba do paneli ściennych (MDF, PCV lub drewnianych) zamiast akrylowej może sprawdzić się równie dobrze? Kredowe farby do malowania paneli ściennych także zapewniają estetyczne rezultaty. Dzięki nim uzyskasz matowe wykończenie. Podobnie jak farba akrylowa, występuje w bogatej gamie kolorystycznej.
 • 3. Panele ścienne z drewna pięknie wyglądają pokryte warstwą lakierobejcy. Nie tylko nadaje ona powierzchni estetyczny połysk, ale i chroni tworzywo przed wilgocią.

Pamiętaj, że dobra farba do paneli ściennych MDF czy PCV pozwoli Ci przez długi czas cieszyć się rezultatem remontu, dlatego oszczędzanie na tym produkcie to nie najlepszy pomysł.

Czym pomalować podłogę?

Farby do malowania podłogi drewnianej różnią się od tych stosowanych do ścian. Co zatem wybrać? Bezpieczna opcja to renowacyjna farba dedykowana do podłóg drewnianych. Gwarantuje właściwe krycie i ma wysoką przyczepność. Inne farby do podłóg? Możesz wykorzystać farby do podłóg z drewna lub betonu – przy czym tutaj weź pod uwagę ich słabszą trwałość. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na takim rozwiązaniu, zastosuj je w pomieszczeniu, które jest rzadziej użytkowane, takim jak sypialnia czy domowe biuro.


Oszczędność czasu i pieniędzy: jak samodzielnie pomalować panele ścienne i podłogi drewniane

Ogromną zaletą opisywanego rozwiązania jest fakt, że możesz zająć się nim samodzielnie. Brak opłat dla fachowca pomoże Ci zaoszczędzić sporą sumę. Mamy zatem kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak odnowić panele ścienne i podłogę w prawidłowy sposób.


Oszczędność czasu i pieniędzy: jak samodzielnie pomalować panele ścienne i podłogi drewniane

Właściwie przeprowadzona renowacja podłogi redukuje ryzyko powstania plam i łuszczenia się nowej powierzchni. Oto kolejność działania:


 • 1. Zabezpiecz akcesoria podłogowe.
 • 2. Umyj podłogę i odtłuść jej powierzchnię za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.
 • 3. Zaczekaj, aż podłoga wyschnie.
 • 4. Teraz musisz dokładnie zmatowić podłogę z użyciem drobnoziarnistego papieru ściernego lub szlifierki ustawionej na wolne obroty.
 • 5. Całość dokładnie odkurz.
 • 6. Pomaluj podłogę wałkiem lub pędzlem. Zwykle potrzeba dwóch warstw do uzyskania pełnego krycia.

Jak pomalować panele ścienne?

Prawidłowo pomalowane panele ścienne wyglądają niezwykle efektownie – pod warunkiem że starannie przygotujesz je do planowanych zmian. Sprawdź zatem, jak odnowić panele ścienne krok po kroku.


 • 1. Zdejmij wszelkie listwy itd., zabezpiecz podłogę oraz pobliskie ściany z wykorzystaniem folii malarskiej. Miejsca wyjątkowo narażone na zabrudzenie oklej taśmą malarską.
 • 2. Czas na usunięcie powłok w postaci starej farby, impregnatu lub laminatu. Użyj w tym celu szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego. W innym wypadku powierzchnia nie zyska należytej przyczepności! Pracuj do chwili usunięcia wszystkich warstw, zgrubień oraz nierówności.
 • 3. Teraz wyrównaj drewniane panele za pomocą papieru drobnoziarnistego. Uwaga! Panele MDF tego nie potrzebują.
 • 4. Odpyl i dokładnie umyj panele.
 • 5. Przemyj powierzchnię benzyną ekstrakcyjną.
 • 6. Zaczekaj, aż benzyna dokładnie wyschnie, najlepiej do kolejnego dnia.
 • 7. Przejdź do malowania zgodnie z zaleceniami producenta wybranej farby.

Jak widać, malowanie paneli ściennych oraz podłogi to opłacalna pod wieloma względami inwestycja. Pod względem trwałości nie może równać się z nową podłogą. Jest to jednak dosyć tani sposób na odświeżenie wnętrza. Dzięki niemu lamele PCV, MDF czy drewniane, jak również stare podłogi z drewna zyskają nowe życie. Ty z kolei zaoszczędzisz czas i pieniądze!


Czytaj także: