Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak i czym myć drewnianą podłogę i parkiet?

Jak i czym myć drewnianą podłogę i parkiet?

Jeżeli chcesz, aby Twoja drewniana podłoga zawsze wyglądała pięknie i służyła przez długi czas musisz odpowiednią o nią zadbać. Producenci radzą, jak myć drewniane podłogi skutecznie i zalecają przestrzegania zasad przy ich czyszczeniu i konserwacji.

Jak myć drewnianą podłogę? Podstawowe zasady

Drewniana podłoga wymaga szczególnej dbałości, ponieważ naturalne drewno jest bardzo podatne na uszkodzenia. Odkurzaj ją zawsze przy pomocy odpowiedniej szczotki z miękkim włosiem, aby uniknąć zarysowań. Mycie drewnianej podłogi powinieneś wykonywać odpowiednio dobranymi akcesoriami i środkami, w zależności od rodzaju jej wykończenia.

Taka powierzchnia jest wrażliwa na wilgoć i wodę, więc mycie podłogi drewnianej wykonuj przy użyciu małej ilości wody. Wystarczy, aby mop lub ściereczka były lekko wilgotne. Niewskazane jest również jej szorowanie, ponieważ mógłbyś trwale ją uszkodzić i zniszczyć. Niezależnie od tego czy masz w swoim domu podłogę drewnianą olejowaną czy lakierowaną, to pamiętaj, że każdy z wymienionych rodzajów wymaga codziennego odkurzania, regularnego mycia i odpowiedniej pielęgnacji.

Jak myć parkiet?

Proces mycia parkietu zawsze zaczynaj od odkurzania i najlepiej rób to codziennie. Używaj do tego miękkiej szczotki wyposażonej w gumowe kółka, które zapobiegają rysowaniu podłogi. Warto zaznaczyć, że woda to największy wróg drewnianego podłoża. W pielęgnacji drewna pomoże Ci mop z funkcją wyciskania. Unikaj mopów, które słabo chłoną wodę.

Myj parkiet drewniany mopem, który nie jest bardzo nasączony wodą, lecz dobrze wyciśnięty i jedynie lekko wilgotny. Nadmiar wody usuwaj jak najszybciej. Dzięki wietrzeniu pomieszczeń unikniesz ryzyka wypaczenia desek. Pomimo, że deski parkietu są zazwyczaj zabezpieczone, to takie zabrudzenia jak plamy z wina, zaschnięte słodycze czy cytrynę z herbaty staraj się usuwać jak najszybciej, ponieważ mogą się przyczynić do uszkodzenia Twojej podłogi. Nigdy nie szoruj powierzchni wykonanej z drewna.

Jak myć parkiet lakierowany?

Na rynku możesz znaleźć dużą liczbę różnego rodzaju płynów i środków do czyszczenia parkietu i korka. Mycie parkietu lakierowanego zawsze wykonuj odpowiednimi preparatami, które są dedykowane do tego rodzaju wykończenia. Takie płyny delikatnie myją powierzchnię podłogi i nie niszczą jej struktury. Co kilka miesięcy wypastuj swój parkiet pastą do parkietu lakierowanego. Regularne powtarzanie tego procesu wzmacnia oraz zwiększa trwałość powłoki lakieru i pozwala na zachowanie pierwotnego wyglądu podłogi.

Czym myć drewnianą podłogę?

Zastanawiasz się, czym myć podłogę drewnianą? Pamiętaj, że oprócz odkurzania bardzo ważne jest jej mycie. Wykonuj to miękką ściereczką lub mopem. Wykorzystuj do tego odpowiednie płyny i emulsje do drewna. Zdecydowanie wystrzegaj się środków uniwersalnych, przeznaczonych do innych materiałów, środków do szorowania oraz substancji żrących. Takie produkty mogą posiadać zbyt silne detergenty lub pozostawiać osad. Zdecydowanie wybieraj asortyment dedykowany do podłóg o konkretnym wykończeniu (lakierowanym lub olejowanym).

Czym myć podłogę drewnianą olejowaną?

Do mycia podłogi drewnianej olejowanej dedykowane są specjalne płyny do podłóg olejowanych (drewnianych), aby nie zniszczyć ochronnej warstwy oleju. W sklepach znajdziesz bogaty asortyment preparatów do pielęgnacji podłogi olejowanej. Jeśli chcesz chronić swoją podłogę, wybieraj płyny z roślinnymi mydłami i naturalnymi dodatkami pielęgnacyjnymi. Dodatkowo powinieneś używać specjalnego olejowosku, który jest połączeniem właściwości olejów i wosków. Pozostawia on na powierzchni podłogi delikatną warstwę ochronną zapobiegającą działaniu warunków otoczenia oraz powstawaniu rys.

Czym myć podłogę drewnianą lakierowaną?

Do czyszczenia podłogi drewnianej lakierowanej używaj odpowiednich akcesoriów do pielęgnacji podłogi. Wybieraj miękkie szczotki, ściereczki i mopy. Stosuj dedykowane płyny oraz środki do mycia, które tworzą na powierzchni drewna dodatkową powłokę ochronną.

Nie tylko mycie podłóg drewnianych lakierowanych sprawi, że Twoja podłoga będzie piękna i stanie się ozdobą wnętrz Twojego domu. Taki efekt osiągniesz również wykonując poprawnie konserwację podłogi. Jeśli zauważyłeś, że podłoga w Twoim domu zaczyna matowieć lub pojawiły się na niej rysy, to możesz użyć emulsji, która odświeży, nada połysk oraz przywróci naturalny wygląd podłogi.

Oprócz mycia, podłoga drewniana lakierowana wymaga okresowego usuwania starych powłok zabezpieczających i jest to naturalny proces. Zabieg taki należy wykonywać mniej więcej 1-2 w roku w zależności od użytkowania podłogi. Należy pamiętać, aby użyć do tego środka przeznaczonego do czyszczenia parkietu i korka. Odpowiednia pielęgnacja drewnianej podłogi pozwoli na zachowanie jej właściwości i pięknego wyglądu przez wiele lat. Przy użytkowaniu narażona jest ona na zarysowania, pęknięcia i odbarwienia. Właściwe czyszczenie pozwoli tego uniknąć i zabezpieczy ją przed zużyciem.