Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Cyklinowanie czy nowa podłoga – jak ocenić stan?


Cyklinowanie czy nowa podłoga – jak ocenić stan?

Podłoga z naturalnego drewna to marzenie wielu osób. Zapał w tym przypadku często obniżają jednak ceny, które zaczynają się od około 60 złotych za metr kwadratowy, a wiele produktów kosztuje dwa lub nawet trzy razy tyle. Z punktu widzenia kosztów warto jednak zwrócić uwagę, że drewno to jedyna opcja na podłogę, którą można poddać renowacji, co z kolei zdecydowanie wydłuża jego żywotność. Kiedy jednak można wykonać cyklinowanie, by było skuteczne? Sprawdźmy!

Cyklinowanie parkietu – co trzeba wiedzieć?

Temat cyklinowania parkietów warto rozpocząć od kilku informacji ogólnych. Przede wszystkim trzeba przypomnieć, że procesu tego nie da się wykonać w przypadku paneli laminowanych, gdyż starcie ich zniszczonej zewnętrznej warstwy poskutkuje usunięciem dekoru. Jest to z kolei możliwe w przypadku wszelkich podłóg z drewna, jednak nie zawsze w takim samym zakresie. Dużo więcej razy cyklinować można deski jednorodne, których wadą jest mniejsza sztywność. Problemu tego nie gdy postawimy na warstwowe panele podłogowe drewniane. W ich przypadku warstwa wierzchnia jest jednak cieńsza, przez co często istnieje możliwość dokonania jedynie jednej lub dwóch zabiegów renowacji. W praktyce polegają one na zdarciu przy użyciu specjalnego urządzenia zewnętrznej warstwy materiału, która najszybciej ulega zabrudzeniu czy uszkodzeniom mechanicznym. Następnie drewno jest ponownie szlifowane i zabezpieczane olejem lub odpowiednim lakierem.

Jak cieszyć się podłogą drewnianą dłużej?

Kiedy cyklinować parkiet?

Renowacja drewnianej podłogi to zabieg stosunkowo prosty, choć wymaga on zastosowania specjalistycznego sprzętu. Dlatego też lepiej zlecić to fachowcom. Co przy tym warte podkreślenia, z cyklinowaniem absolutnie nie powinno się czekać w nieskończoność. Bardzo mocno uszkodzone podłogi mogą się już nie nadawać do naprawy, ewentualnie jej efekt będzie gorszy. Większość specjalistów zaleca, by cyklinowanie wykonywać co około 10-12 lat, dzięki czemu można mieć pewność, że podłoga będzie po nim wyglądać jak nowa. Co ważne, do cyklinowania nadają się zarówno klasyczne deski, jak i panele podłogowe układane w jodełkę. Problemem nie są też drewniane panele pod ogrzewanie podłogowe, gdyż ich renowacja nie będzie miała zauważalnego wpływu na skuteczność systemu.

Nowa podłoga drewniana – jakie mamy możliwości?

Jak już wspomniano, renowacja drewnianych podłóg ma jednak swoje granice. Wówczas nie pozostaje nic innego, niż położenie nowej deski orzech, dąb czy jesion. Co warte podkreślenia, obecnie wybór rozwiązań jest bardzo duży, dzięki czemu łatwo znaleźć te idealnie dopasowane do potrzeb. Jakie opcje są szczególnie warte polecenia?

  • • Panele szerokie drewniane – doskonale sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach,
  • • Wąskie panele podłogowe – warto je polecić do bardziej klasycznych pomieszczeń,
  • • Panele w jodełkę – które sprawdzą się idealnie w tradycyjnych wnętrzach,

Różne są też dostępne materiały. Najbardziej popularna wciąż jest deska dąb, choć coraz więcej chętnych znajduje też deska jesion.

Panele bielone – podłoga inna niż wszystkie!

Nowa podłoga na starych deskach – czy to dobre rozwiązanie?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na ograniczenie kosztów wymiany podłogi, jest ułożenie nowej podłogi na starych deskach drewnianych czy parkiecie. Te bowiem są z natury bardzo stabilne, a sam proces ich demontażu długotrwały oraz generujący olbrzymią ilość śmieci. Co więcej, wyrównanie drewnianej podłogi i uzupełnienie ubytków jest często dużo prostsze, niż wykonanie idealnej posadzki od podstaw – szczególnie w przypadku starego budownictwa. Na deski położyć można też prawie każdy rodzaj podłogi. Może być to kolejna warstwa drewna, panele laminowane, wykładzina czy też panele winylowe dąb lub panele winylowe orzech. Wszystko w tym przypadku zależy od naszego pomysłu.

Renowacja podłogi z drewna to bardzo mądre rozwiązanie, pozwalające na dłuższe użytkowanie i ograniczające koszty. Sprawia ono też, że naturalny parkiet czy panele są wciąż bardzo atrakcyjną opcją do każdego domu i mieszkania! Pamiętajmy jednak że aby aby podłoga przez długie lata cieszyła pięknym i świeżym wyglądem w dużej mierze zależy to od środków pielęgnacyjnych i konserwujących podłogę. Źle dobrane produkty o odczynie kwaśnym, zawierające mydło czy ocet nieodwracalnie niszczą powierzchnię podłogi. To ważne czym pielęgnujesz podłogę.