Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak odnowić stół fornirowany?

Jak odnowić stół fornirowany?

Z całą pewnością fornirowanie to jeden z ciekawszych sposobów wykończenia mebli. Co warte podkreślenia, jego zadaniem jest uzyskanie doskonałego efektu wizualnego przy stosunkowo niewielkim koszcie. Czy jednak tak wykonane stoły można poddać renowacji? Sprawdźmy!

Stoły fornirowane – co trzeba o nich wiedzieć?

Meble fornirowane od lat wzbudzają duże zainteresowanie. Wynika to z ich doskonałego wyglądu, który jest efektem użycia do ich produkcji najlepszych – często egzotycznych gatunków drewna. Jak w takiej sytuacji udało się jednak uzyskać rozsądny koszt takich mebli? Wynika to z technologii produkcji, która polega na wykonaniu szkieletu mebla z tańszych gatunków i oklejenia ich cienkimi płatami drewna najwyższej jakości. Co przy tym bardzo ważne, zabieg ten pozwala na ukrycie wszelkich klejeń, sęków i innych niedoskonałości materiału konstrukcyjnego. W tej technologii powstają meble wszelkiego rodzaju – szafy, witryny, krzesła czy właśnie stoły okrągłe, stoły kwadratowe i wszelkie inne. Co więcej, pod względem użytkowym i estetycznym nie ustępują produktom z jednolitego drewna – o ile ich warstwa wierzchnia nie zostanie uszkodzona. Co zrobić w takiej sytuacji?

Stoły i krzesła do salonu – jak wybrać najlepsze?

Jak odnowić blat stołu z forniru?

Mówiąc o stołach czy ogólnie meblach fornirowanych, podkreślić trzeba, że w zasadzie ich konserwacja nie różni się od zwykłych produktów z drewna. I w tym przypadku największym problemem najczęściej okazuje się być wilgoć. Co przy tym warte podkreślenia, kłopotliwa może być zarówno sama woda, jak i zbyt wysoka lub niska wilgotność powietrza, czy też częste jej zmiany. Efektem tego będzie rozsychanie czy też pęcznienie drewna oraz odchodzenie samego forniru od drewna konstrukcyjnego. Innym typowym zagrożeniem są oczywiście wyłupania czy nacięcia, które najczęściej pojawiają się w przypadku mebli użytkowych. Stoły rozkładane z kolei bardzo często potrafią się wytrzeć na części czy całej szerokości blatu. W każdym przypadku uszkodzona warstwa forniru będzie wyglądać po prostu nieestetycznie. Co jasne, zawsze można wówczas kupić nowy stół nierozkładany, szafę, barek czy stół prostokątny. Jeśli jednak chcemy, może podjąć się renowacji starego mebla.

Wybieramy stół do jadalni!

Renowacja stołu fornirowanego – krok po kroku

Gruntowne odnowienie mebli fornirowanych nie jest niestety proste, gdyż wymaga wiedzy, doświadczenia, odpowiednich narzędzi i sporej ilości czasu. Polega ono na całkowitym zdarciu starej powłoki, uzupełnieniu ubytków, zeszlifowaniu całości oraz pokryciu nową warstwą drewna i finalnym lakierowaniu. W wieku przypadkach jednak nie trzeba wykonywać tak szerokiego zakresu prac. Niewielkie nacięcia czy uszkodzenia można wypełnić przy użyciu specjalnych mas i klejów, które po polakierowaniu dobrze stapiają się z resztą powierzchni. Większe ubytki można z kolei uzupełnić niewielkimi kawałkami forniru. Proces ten podzielić można na sześciu kroków:

  • 1. Wycięcie trójkąta z forniru o wielkości odpowiadającej uszkodzeniu.
  • 2. Przyłożenie go do miejsca wymiany i obrysowanie konturu.
  • 3. Wycięcie starego kawałka forniru ostrym nożem i małym dłutem.
  • 4. Wyrównanie powierzchni.
  • 5. Wklejenie nowego forniru, dociśnięcie go a następnie zeszlifowanie krawędzi.
  • 6. Wyretuszowanie wklejonego fragmentu przy użyciu bejcy i lakieru.

Jak odnowić stół lakierowany?

Co przy tym jasne, ślad po takiej naprawie zawsze będzie widoczny. Jednak jeśli dobierzemy zbliżony barwą i usłojeniem kawałek forniru, dokładnie go zeszlifujemy i polakierujemy, to różnica będzie minimalna. Nie mając idealnej okleiny warto też pamiętać, że lepiej jest wybrać nieco ciemniejszy, niż jaśniejszy materiał – będzie on mniej widoczny. Mówiąc o renowacjach mebli fornirowanych nie można też nie wspomnieć o ich lakierowaniu. Często uszkodzenia mebli są po prostu na tyle niewielkie, że naruszają jedynie tę warstwę ochronną. Wówczas sposobem na przywrócenie ich dawnej świetności jest zeszlifowanie starego lakieru i pomalowanie całości na nowo.

Jak odnowić stół z okleiny?

Jedną z bardzo ważnych zalet stołów fornirowych jest możliwość ich renowacji. Dzięki temu mogą one służyć przez wiele lat. Jeśli jednak nie masz na to czasu i miejsca na przeprowadzenie renowacji i interesują Cię nowe stoły, to serdecznie zapraszamy do zakupów na naszej stronie. Znaleźć tu można najróżniejsze produkty – chociażby stoły drewniane naturalne, krzesła czy też szafy.

Jak odnowić drewniany stół?