Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dopasować meble i kolor ścian do podłogi dębowej?


Podłoga dębowa – co wybrać i jak dopasować do niej meble i kolor ścian?

Jaki jest najbardziej elegancki rodzaj podłóg? Wiele osób wskaże oczywiście na powierzchnie dębowe. Nie da się ukryć, że są one bardzo estetyczne, zawsze modne i uniwersalne. W tym tekście zastanowimy się, jaki typ dębowej podłogi najlepiej wybrać oraz jak dopasować do nich resztę aranżacji wnętrza.

Dębowa podłoga – jakie rozwiązania wybrać?

Mówiąc o dębowej nawierzchni w salonie czy korytarzu, z reguły podświadomie myślimy o klasycznych deskach z tego drewna. Tymczasem dziś tego typu rozwiązania są spotykane bardzo rzadko, a ich koszt jest olbrzymi. Spośród popularnych sposobów na drewnianą podłogę wymienić można z kolei:

  • Panele podłogowe drewniane – lite lub wykonane z kilku cienkich warstw naturalnego surowca,
  • • Panele podłogowe laminowane – klasyczne rozwiązanie pokryte laminowaną grafiką imitującą dąb,
  • Panele winylowe dąb – wykonane są z PCV i pokryte grafiką.

Wszystkie one mają oczywiście swoje wady i zalety. Pod względem ceny najlepiej prezentują się klasyczne produkty laminowane, choć ceny winyli są obecnie porównywalne. Te ostatnie wyróżniają się też odpornością na wilgoć oraz doskonałym przewodnictwem cieplnym – dzięki czemu najlepiej sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Z kolei klasyczna deska dąb wyróżnia się niepowtarzalną fakturą drewna i możliwością renowacji. Co przy tym jednak najważniejsze, wszystkie trzy opcje są po prostu wytrzymałe, użyteczne i estetyczne. Dlatego też w tym przypadku trudno mówić o rozwiązaniach jednoznacznie „gorszych” czy „lepszych”.

Jak zaaranżować pokój z dębową podłogą?

W praktyce więc zarówno klasyczna dębowa deska barlinek czy deska kahrs, jak i panele laminowane czy winylowe udające to drewno sprawdzą się jako podłoga w większości sytuacji. Oczywiście różne w fakturze i wyglądzie poszczególnych opcji są i prawdopodobnie zawsze będą widoczne. Jednak z pewnością nie mają one zasadniczego znaczenia z punktu widzenia aranżacji pomieszczeń. A jak dopasować resztę wystroju do podłogi dębowej ciemnej lub jasnej?

Jaki kolor ścian do dębowej podłogi?

Oczywiście podstawą projektu każdego pomieszczenia są odpowiednio dobrane podłogi i ściany. Najbardziej uniwersalnym i klasycznym rozwiązaniem jest w tym przypadku postawienie na naturalny, jasny odcień drewna, które może złożyć z prawie każdym kolorem. Może być to klasyczna biel, ale także delikatne beże, szarości, błękity czy nawet róże. Jeśli zależy nam na wyrazistości, to dobrym rozwiązaniem może być też pomarańczowy, zieleń czy inne mocniejsze barwy. Ciemne podłogi z dębu powinno się z kolei łączyć raczej tylko z jasnymi ścianami, dzięki czemu unikniemy przytłoczenia całego wnętrza.

Jakie meble do dębowej podłogi?

Mając ściany i podłogi, możemy zabrać się za dobór odpowiednich mebli. W tym przypadku zawsze trzeba pamiętać, by zwrócić uwagę na barwy obu wspomnianych elementów, by uniknąć stworzenia zbyt ciemnej czy też mdłej stylizacji. Dość często przytaczaną zasadą jest też unikanie szaf czy stołów dębowych o podobnej tonacji do podłogi – gdyż wnętrze takie będzie po prostu nudne. W przypadku jasnych nawierzchni, takich jak deska Lareco Dąb Śnieżny połączonych z białą czy beżową ścianą lepiej postawić na bardziej wyraziste meble – np. grafitowe czy w kolorze butelkowej zieleni albo bakłażanu. Z kolei do ciemnych podłóg ciekawszym rozwiązaniem będą sprzęty w bieli czy delikatnych pastelach – beżu, brązie czy szarości. Połączenie podłogi w kolorze naturalnego dębu z jasnymi meblami także może okazać się dobrą opcją. W takiej sytuacji koniecznie trzeba jednak postawić na wyraziste dodatki, które przełamią jednowymiarowość takiej aranżacji. A co zrobić, gdy na posadzkę położyliśmy ciemne panele Quick-Step Dąb klasyczny brązowy, a ściany przyozdobiliśmy wyrazistymi tapetami? W takiej sytuacji najlepszą opcją będą białe lub delikatnie kremowe meble, które pozwolą na uzyskanie odpowiedniego balansu w aranżacji.

Podłoga dębowa to doskonała opcja do każdego domu czy mieszkania. Co więcej, drewno tego rodzaju można wkomponować zarówno do klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych aranżacji. W każdym przypadku ważne jest jednak zadbanie o odpowiednią kolorystykę poszczególnych elementów wystroju.

POWIĄZANE PRODUKTY

-19
deska 3-warstwowa, szczotkowana, długa deska

209,00 zł/m2

259,00 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 259,00 zł

Produkt ze zdjęcia
deska barlinecka, jodła klasyczna, szczotkowana

269,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 199,97 zł

Produkt ze zdjęcia
-15
deska 3-warstwowa, 1-lamelowa, lakierowana, dąb

289,00 zł/m2

342,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 342,99 zł

-14
deska barlinecka, lakier inwestycyjny, jesion

187,00 zł/m2

219,99 zł/m2

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 219,99 zł