Umów się
Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Montaż listew przypodłogowych to kluczowy element z punktu widzenia wykończenia pomieszczenia. Na szczęście nie należy on do szczególnie trudnych, choć i w tym przypadku można popełnić błędy. Dlatego też w tym tekście podpowiadamy, jak zrobić to dobrze – by listwy były faktycznie ozdobą, a nie szpecącym pomieszczenie dodatkiem.

Kiedy montować listwy przypodłogowe?

Poruszając temat montażu listew przypodłogowych, dobrze jest zacząć od określenia czasu ich instalacji. Co jasne, nie można ich przymocować do ścian przed położeniem podłogi. Jednak zdaniem większości specjalistów, czas ich montażu powinien być przesunięty prawie na sam koniec wykańczania wnętrza danego pomieszczenia. Pozwoli to na uzyskanie kilku korzyści:

  • • Swoboda wykończenia ścian – montując listwy przed malowaniem czy też położeniem tapety utrudni pracę oraz negatywnie wpłynie na efekt estetyczny.
  • • Łatwiejsze ustawienie mebli – nie wszystkie szafy, komody czy regały posiadają wycięcie na listwę, czasem też po prostu nie pasują one do siebie. Dlatego najlepszy efekt uzyska się, mocując listwy dopiero po złożeniu i ustawieniu mebli.
  • Listwy przypodłogowe warto też montować po tym, jak na swoich miejscach umieszczone zostaną profile podłogowe, szczególnie jeśli będą one łączyć różne typy posadzek np., w salonie z aneksem kuchennym.

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Jak przykręcić listwy przypodłogowe?

Sam montaż listew podłogowych jest stosunkowo prosty, o ile oczywiście podchodzi się do niego profesjonalnie. Dlatego też już na etapie zakupu dobrze jest zwrócić uwagę na sposób montażu wybranego produktu. Co warte podkreślenia, niektóre rozwiązania przeznaczone są tylko do jednego rodzaju instalacji, w innych przypadkach możliwości może być kilka. W przypadku bardzo popularnych listew profilowych z PCV na ogół mocowanie opiera się na kołkach rozporowych, wkrętach lub kołkach szybkiego montażu. Co ważne, ich wielkość z reguły jest określona przez producenta i należy jej przestrzegać. Same profile mają wycięte otwory na śruby, wobec czego zbyt duża średnica kołków wymusi ich rozwiercanie, a zbyt mała może skutkować słabym trzymaniem. Co nie mniej ważne, należy też przestrzegać zalecanej gęstości mocowań. Zbyt rzadko rozmieszczone kołki nie będą poprawnie trzymać całej listwy i mogą wywoływać jej odkształcenia.

Jak zamontować listwy przypodłogowe na klej?

W teorii klejenie listew przypodłogowych jest dużo prostsze i szybsze, niż wiercenie otworów, wkładanie w nie kołków i przykręcanie. Praktyka pokazuje jednak, że bywa z tym różnie. Najczęściej jednak problemy wynikają po prostu z nieprzestrzegania zaleceń producenta, czy też zwykłego pośpiechu i braku staranności. W przypadku klejonych listew kluczową kwestią jest odpowiednie wyczyszczenie miejsca montażu – z pyłu, brudu czy tłustych plam. Druga ważna sprawa, to dobranie odpowiedniego kleju, pasującego do materiału, z którego wykonana jest listwa i podłoże. Trzeci kluczowy problem, to oczywiście sama realizacja. Należy przy tym pamiętać, że klej musi być nałożony równomiernie, a sama listwa powinna zostać dociśnięta i przytrzymana tak długo, jak zaleca jego producent. Nadmiar preparatu należy z kolei jak najszybciej usunąć, by nie pobrudził ściany lub podłogi. Przy okazji warto też przypomnieć o „oczywistości” – czyli dokładnym przycięciu i przymierzeniu listwy przed montażem.

Jak montować listwy przypodłogowe?

Jak zamontować listwę przypodłogową na łuku?

Często poruszaną kwestią związaną z montażem listew jest zagadnienie mocowania ich na łuku. Niestety, ale nie jest to proste, a wielkość problemu jest wprost proporcjonalna do stopnia zakrzywienia. W przypadku niewielkich wybrzuszeń ściany w zasadzie każdy typ listwy może się sprawdzić, gdyż są one na tyle elastyczne, by dało się je odpowiednio dogiąć. Trzeba przy tym jednak pamiętać, by w miejscach zagięć zadbać o odpowiednią ilość kleju i wydłużyć czas docisku – by spoiwo uzyskało pełną siłę. Z kolei w przypadku kołków muszą się one znaleźć blisko zgięć. Dużo większym problemem jest montaż listwy przypodłogowej na ostrych łukach – np. filarach. Wówczas klasyczne produkty po prostu sobie nie poradzą. W takiej sytuacji trzeba postawić na listwy przeznaczone do montażu na łuku.

Każda podłoga musi być elegancko wykończona. Dlatego użycie odpowiednich listew przypodłogowych to konieczność. Na szczęście jednak sam ich montaż, choć czasem żmudny, wcale nie jest skomplikowany.