Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak zdjąć listwę podłogową?


Jak zdjąć listwę podłogową?

Każde, nawet najlepiej wykończone pomieszczenie prędzej lub później będzie wymagało remontu. Ten z kolei często będzie wymagał usunięcia listew podłogowych i przypodłogowych. Co gorsza, zabieg ten niekoniecznie jest prosty i szybki. Na co więc zwracać uwagę i jak przeprowadzić sprawny demontaż?

Demontaż listew podłogowych i przypodłogowych – o czym nie można zapomnieć?

Bez wątpienia listwy przypodłogowe to niezbędny element wykończeniowy każdej posadzki. Nie inaczej jest w przypadku listew podłogowych, które także bardzo często pojawiają się na łączeniach nawierzchni tego samego czy innego typu. Oba te rozwiązania montowane mogą być do ścian czy podłogi na kilka sposobów – najczęściej jednak spotykane są produkty mocowane na klej, kołki rozporowe lub kołki szybkiego montażu. Wszystkie te opcje są trwałe, co ogranicza ryzyko napraw. Jednak z drugiej strony sprawia to też, że gdy chcemy usunąć listwy czy profile podłogowe, to nierzadko okazuje się to sporym problemem, szczególnie gdy chcielibyśmy ponownie wykorzystać demontowany element. Dlatego też z reguły zaleca się, by usuwanie listew wykonywać tylko w ostateczności – czyli najczęściej wraz z układaniem nowej podłogi. Co nie mniej ważne, do prac tego typu zawsze warto się dobrze przygotować. W przypadku listew na kołki konieczny jest oczywiście jedynie odpowiedni śrubokręt, warto też jednak zapewnić sobie miękką podkładkę pod kolana, gdyż odkręcenie prawidłowo zamontowanych listew będzie trochę trwać. W przypadku produktów klejonych lub na szybki montaż niezbędne jest z kolei posiadanie dłuta – a najlepiej dwóch, mniejszego do podważania i większego do oderwania listwy. Może się wówczas przydać niewielki młotek.

Jaka podłoga – czyli, co wziąć pod uwagę w wyborze rozwiązania?

Jak zdjąć listwę podłogową?

Mówiąc o demontażu listew, warto też zwrócić uwagę, że dużo zależy od naszych intencji. Jeśli mamy w planie je całkiem wymienić i położyć np. nowe panele podłogowe, to nie musimy się przejmować ewentualnymi uszkodzeniami. Większy problem pojawia się, gdy chcemy ponownie wykorzystać materiały. Wówczas wszystkie prace należy wykonywać z wyczuciem, by nie uszkodzić listwy i podłogi. Sama procedura demontażu w przypadku listwy podłogowej nie jest specjalnie trudna, gdyż rozwiązania tego typu z reguły montuje się na klej lub szybki montaż. W takiej sytuacji konieczne jest delikatne podważenie, poczynając od końców. Następnie najlepiej podważać listwę systematycznie w odstępach co 10-15 cm. Tak poluzowaną listwę możemy potraktować nieco brutalniej, podważając ją mocniej w odległości kilkunastu centymetrów od końca (w przypadku kleju) lub w bezpośrednio za pierwszym kołkiem szybkiego montażu.

Podłoga zawsze modna

Demontaż listew przypodłogowych – jak go wykonać?

Zdjęcie listew przypodłogowych wymaga podobnych zabiegów. Technika wykonania demontażu zależy oczywiście od sposobu mocowania:

  • • Listwy na klej – należy je delikatnie podważać od końców przy życiu niewielkiego dłuta. Można też pomóc sobie np., nożem do tapet, który wejdzie w nawet bardzo wąską szczelinę. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest systematyczność i brak pośpiechu. Każda, nawet najlepiej przymocowana listwa w końcu ulegnie, jednak jeśli nie chcemy uszkodzić jej lub ściany, to musimy być bardzo ostrożni.
  • • Listwy na szybki montaż lub gwoździe – raczej rzadko spotykane, a ich sposób demontażu jest podobny, jak w przypadku produktów na klej. W tym przypadku najlepiej podważać listwę bezpośrednio przy miejscach mocowania, co uchroni ją przed pęknięciem.
  • • Listwy na kołki – najczęściej są to profile. Pierwszym krokiem jest w tym przypadku usunięcie zaślepek osłaniających łby śrub. Następnie należy je kolejno wykręcić. Absolutnie nie powinno się za to próbować wyrywać kołków.

Renowacja listew przypodłogowych – kiedy ma sens?

Czasem, gdy wygląd listew jest już niezbyt korzystny, spory sens może mieć ich renowacja. Możliwości w tym przypadku są jednak uzależnione od rodzaju listwy i aranżacji wnętrza. Pierwszą opcją jest oczywiście malowanie, które należy przeprowadzić tak, by nie zabrudzić przy okazji ścian i podłogi. Najlepiej nadają się do tego listwy drewniane lub wykonane z płyty MDF. Te pierwsze można też delikatnie przeszlifować i polakierować na nowo – co powinno przywrócić ich pierwotny stan. Proces ten najlepiej jednak przeprowadzić nie na podłodze – co w praktyce oznacza konieczność demontażu. Listwy z tworzywa oczywiście także można pokryć farbą, jednak rzadko kiedy da to pożądany efekt.

Bezpieczne usuwanie listew podłogowych i przypodłogowych nie jest trudne – o ile ma się dobre narzędzia i dużo spokoju oraz czasu. Dużo łatwiej jest oczywiście w sytuacji, gdy ewentualne uszkodzenia nie grają roli. Warto też pamiętać, że duży wybór listew podłogowych i przypodłogowych oraz różnego rodzaju podłóg dostępny jest też w naszym sklepie. Znajdziesz u nas, chociażby panele Quick Step, panele pod ogrzewanie podłogowe, czy wąskie panele podłogowe. Zapraszamy!