Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Ługowanie drewna – czy to dobry sposób na bielenie podłogi?

Ługowanie drewna to znana procedura, która pozwala rozjaśnić niektóre gatunki drewna – podłogi i mebli. Wykorzystywane do tego celu preparaty chemiczne intensywnie oddziałują na strukturę drewna, przeciwdziałając niechcianym konsekwencjom starzenia się materiału oraz podkreślając jego liczne walory estetyczne. Na czym polega ługowanie drewna? Jak wygląda cały proces, a także jakie są jego największe zalety i wady? Sprawdź nasze porady i wskazówki, a ługowanie nie będzie miało przed Tobą tajemnic.

Czym jest ługowanie drewna i czy warto zastosować je do bielenia podłogi?

W największym uproszczeniu – ługowanie drewna to pokrywanie powierzchni, takiej jak drewniane deski podłogowe, warstwą ługu. Co to jest ług? Tym mianem określa się roztwór wodorotlenku sodu lub wodorotlenku potasu. To środek o działaniu wybielającym, w którego skład wchodzi ług sodowy lub roztwór innego rodzaju związków o znaczeniu przemysłowym. Wodorotlenkowi mogą towarzyszyć m.in. różnego rodzaju mydła roślinne. Ługowanie drewna, czyli poddawanie jego struktury działaniu roztworu, wpływa na nie na kilka sposobów. Choć zabieg ten kojarzy się zazwyczaj z wybielaniem desek, to nie wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Otóż drewno bielone ługiem przykuwa spojrzenia swoim naturalnym wyglądem, staje się odporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia, związane m.in. z rozwojem drobnoustrojów.

Ługowanie drewna jako sposób na bielenie podłogi – zalety i wady

Ługowanie podłogi to sprawdzony, prosty sposób na rozjaśnienie parkietu i wizualne (celowe!) postarzenie go. Podczas ługowania podłogi wodorotlenek sodu wchodzi w reakcję z obecnymi w drewnie taninami. To skutkuje widocznym rozjaśnieniem jego powierzchni oraz podkreśleniem naturalnych elementów jego struktury, takich jak charakterystyczne słoje. W przypadku zastosowaniu ługu posiadającego pigmenty możliwe okazuje się nie tylko rozjaśnienie, ale i bielenie parkietu.

Ługowanie podłogi, ale też mebli, daje widoczne efekty w przypadku jasnego drewna, zarówno gatunków iglastych, jak świerk i sosna, jak i liściastych (jak np. deska jesion, deska klon, buk czy deska dąb). Dzięki ługowaniu powierzchnia staje się zdecydowanie jaśniejsza (a nawet biała), a struktura drewna wyraźniejsza. Niewątpliwą zaletą bielenia podłogi z wykorzystaniem ługu jest fakt, że zapobiega ono niepożądanemu ciemnieniu lub żółknięciu powierzchni. Oczywiście ostateczny efekt w dużej mierze zależy od charakterystyki ługowanego drewna. Każdy gatunek może odznaczać się inną gamą odcieni.

Czy istnieją wady ługowania jako metody bielenia podłogi? Tak i zdecydowanie weź je pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o przeprowadzeniu takiego zabiegu.

Zacznijmy od tego, że ług sodowy jest substancją szkodliwą dla zdrowia. Brak ostrożności i odpowiedniej ochrony w trakcie używania tej substancji może zakończyć się nieprzyjemnymi chemicznymi oparzeniami. Nie zawsze można też do końca przewidzieć końcowy efekt ługowania drewna. Może okazać się, że deski finalnie będą miały nieco inny odcień niż oczekiwany. W niektórych sytuacjach dosyć czasochłonne jest przygotowanie desek do ługowania. Wygodniejszą alternatywą jest zakup gotowej bielonej podłogi. W ofercie naszego sklepu znajdziesz zarówno deski podłogowe bielone, jak i jasnoszare.

Jak ługowanie drewna wpływa na wygląd i trwałość podłogi?

Poruszając zagadnienie nazwane na potrzeby artykułu „bielenie parkietu – przed i po”, należy omówić także inne efekty ługowania drewna. Wiesz już, że procedura ta pozwala rozjaśnić, wizualnie postarzyć oraz podkreślić naturalny charakter podłogi. Kluczowe znaczenie ma przy tym wybór odpowiedniego rodzaju ługu. Na rynku znajdziesz preparaty dostosowane do poszczególnych gatunków drewna. A po jakim czasie widać efekty deski pokrycia ługiem? Pierwsze rezultaty zobaczysz od razu po nałożeniu preparatu. Na ostateczny efekt musisz jednak poczekać aż do zaschnięcia ługu, co może potrwać od kilku godzin do nawet kilku dni. Przyjmuje się, że rezultaty bielenia parkietu przed i po można docenić mniej więcej po upływie doby.

Pisząc o różnicach przed i po należy wziąć pod uwagę, że o ile samo ługowanie drewna nie wpływa na wytrzymałość podłogi, o tyle towarzyszyć mu mogą dodatkowe zabiegi wpływające dodatnio na jej odporność, a także wnikanie wilgoci oraz brudu. Zaliczamy do nich m.in. lakierowanie i olejowanie.

Omawiając efekty przed i po bieleniu z wykorzystaniem ługu, trzeba nadmienić, że niewłaściwie przeprowadzona konserwacja osłabia strukturę drewna. Do powstawania niepożądanych zmian może dochodzić wskutek nieodpowiedniego przygotowania drewna, czy też zastosowania związku chemicznego przeznaczonego do innego gatunku drewna. Jak zatem upewnić się, że efekty bielenia parkietu „przed i po” okażą się zadowalające? W dalszej części tekstu znajdziesz porady związane z tą popularną (zwłaszcza w Skandynawii) metodą rozjaśniania podłogi.

Czy ługowanie drewna jest bezpieczne dla środowiska?

Odpowiedź na to pytanie wymaga szczegółowego omówienia problemu. Duże znaczenie mają zarówno sam wybielacz do drewna (skład chemiczny pasty do wybielania drewna), jak i sposób składowania oraz eliminacji odpadów. Kolejne kwestie to zużycie energii i innych zasobów podczas prac.

Aby wybielanie drewna sodą oczyszczoną i innymi związkami obecnymi w paście do wybielania drewna nie miało niebezpiecznego wpływu na środowisko, wybieraj bezpieczne preparaty oraz zadbaj o prawidłowe składowanie chemicznych odpadów. Szczególną uwagę należy tu poświęcić ryzyku zanieczyszczenia środowiska i w porę eliminować pojawiające się zagrożenia. Wybierając pastę do wybielania drewna i przystępując do ługowania drewna, postępuj zgodnie z zaleceniami producenta oraz z obowiązującymi przepisami związanymi z zarządzaniem odpadami. Dla dobra planety zwróć również uwagę na ilość wody zużytej podczas prac. To także jeden z argumentów, dla których wiele osób decyduje się na zakup nowej, fabrycznie bielonej podłogi.

Krok po kroku – jak przeprowadzić proces ługowania drewna na podłodze?

Jak przeprowadzić wybielanie drewna z użyciem ługu? W pierwszej kolejności, zanim jeszcze dojdzie do zastosowania ługu do drewna, konieczne jest staranne oczyszczenie powierzchni z brudu, kurzu, ewentualnie także pozbycie się z niej warstwy lakieru czy oleju. Na tym etapie niezbędne mogą okazać się nie tylko ścierka nasączona środkiem czyszczącym, ale też profesjonalne narzędzia, takie jak szlifierka. Co ważne – przed nałożeniem ługu do drewna (oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj wybór preparatu odpowiedniego do danego gatunku) trzeba dokładnie osuszyć drewnianą powierzchnię. W szczególnych przypadkach niezbędne okazuje się też cyklinowanie podłogi lub wyrównywanie jej powierzchni z wykorzystaniem papieru ściernego.

Po dostosowaniu powierzchni do charakteru prac i wyborze właściwego preparatu nadchodzi pora na przygotowanie ługu do drewna do nałożenia. W tej kwestii należy przestrzegać zaleceń producenta wyszczególnionych (zazwyczaj) na etykiecie opakowania produktu. Zastosuj się także do wszystkich zasad bezpieczeństwa i zadbaj o odpowiednią ochronę osobistą (maseczka, okulary, rękawice ochronne itp.).

  • 1. Wymieszaj w odpowiednich proporcjach preparat oraz wodę. Celem eliminacji ryzyka podrażnienia skóry, wzroku lub zatrucia przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa.
  • 2. Wyługowanie podłogi polega na pokryciu podłogi równą warstwą preparatu za pomocą pędzla lub wałka. Dla jeszcze lepszych efektów, po wyschnięciu pierwszej warstwy ługu do drewna, możesz nałożyć kolejną.
  • 3. Po odczekaniu wymaganego przez producenta czasu należy precyzyjnie zmyć podłogę.
  • 4. Ostatni krok to zabezpieczenie podłogi warstwą ochronną, np. specjalistycznym lakierem. Zabezpieczy ona podłogę przed zabrudzeniami, a przy tym pozwoli dłużej cieszyć się uzyskanymi rezultatami ługowania.

Wybielanie drewna sodą oczyszczoną, czyli tzw. ługiem, może nadać podłodze nowy wymiar. Profesjonalne ługowanie jest jednak zadaniem stosunkowo skomplikowanym i trudnym. Rozważ więc skorzystanie z pomocy fachowca. Poza tym korzystnym pod wieloma względami rozwiązaniem może okazać się zakup funkcjonalnych i wytrzymałych desek bielonych. Wiele tego rodzaju produktów gości w ofercie sklepu Komfort – m.in. deski bielone lakierowane i olejowane. Uniwersalnym wyborem do modnych wnętrz są także szare deski.. A jeśli czujesz, że w Twoim wnętrzu lepiej wypadną eleganckie (i ponadczasowe) ciemne podłogi, poznaj najciekawsze propozycje z kategorii deski orzech..

Czytaj także: