Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Który kompakt wc do małej łazienki

Który kompakt WC wybrać do małej łazienki?

Jednym z niezbędnych elementów w łazience jest toaleta. Do małego metrażu najlepszy będzie kompakt WC, posiadający funkcje regularnych toalet, a nie zajmujący zbyt dużo miejsca. Mimo mniejszych rozmiarów i innego kształtu będzie równie wygodny w użytkowaniu. Na rynku są dziś dostępne rozwiązania, zarówno ułatwiające sprzątanie, jak i pozwalające na dobranie sprzętu do stylistyki – kształty klasyczne, geometryczne czy bardziej fantazyjne.


Planując miejsce, musimy zwrócić uwagę na szerokość, wysokość i głębokość misy, a także wysokość całości. Misy mamy do wyboru wiszące lub stojące. Zaletą wiszących jest mniej zajmowanej powierzchni, łatwiejsze sprzątanie, ale za to potrzebują dodatkowego stelaża, przykrytym np. karton-gipsem. To rozwiązanie dobre w mieszkaniach osób niepełnosprawnych, kiedy trzeba dostosować wysokość misy. Stojące misy to wciąż najbardziej popularne rozwiązanie, a szczególnie połączone właśnie w kompakt ze spłuczką.

W zależności od rodzaju odpływu i posiadanej w łazience kanalizacji, wyróżniamy kompakty WC pionowe (podejście kanalizacyjne w podłodze lub stropie), poziome (podejście kanalizacyjne umieszczone w ścianie) i narożne. Te ostatnie są znakomite dla oszczędności miejsca. Trójkątny zbiornik jest osadzony w rogu między dwiema ścianami, dzięki czemu w większości jest schowany, co wygląda bardzo estetycznie. Nie zapomnijmy o miejscu doprowadzania wody do kompaktu WC. Zwykle wykorzystuje się boczne otwory zbiornika, ale wtedy niezbyt estetycznie widać przewody. Najlepsze więc będzie doprowadzenie wody z tyłu lub od dołu zbiornika.

Kupując kompakt WC, zwróćmy uwagę na zużycie wody, które zależy przede wszystkim od pojemności zbiornika – standardowo to ok. 6 litrów wody. Oszczędności w zużyciu wody zapewnią spłuczki, wyposażone w przycisk pozwalający zatrzymać wodę w dowolnym momencie (STOP) lub przycisk dwudzielny, za pomocą którego użytkownik wybiera ilość spłukiwanej wody (całość lub połowa zbiornika).