Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie lustro do małej łazienki?


Jakie lustro do małej łazienki?

Jakie przedmioty użytkowe należą do niezbędnego wyposażenie każdej łazienki? Większość osób wymieni oczywiście umywalkę, prysznic lub wannę, toaletę czy też szafki. Dużo mniejsza grupa wskaże na lustro, mimo że w praktyce trudno znaleźć pokój kąpielowy bez tego elementu. Co więcej, odgrywa ono też ważną rolę użytkową i dekoracyjną. A jak wybrać idealne lustro do małej łazienki? Podpowiadamy!


Lustro w małej łazience – dlaczego jest takie ważne?

Najlepszym sposobem na docenienie roli lustra w łazience czy toalecie jest znalezienie się w sytuacji, w której go brakuje. Wówczas okazuje się, że często wręcz podświadomie chcielibyśmy się w nim przejrzeć i brak takiej możliwości wywołuje wręcz niepokój. Co jednak jasne, element ten odgrywa też po prostu bardzo ważną rolę podczas codziennych czynności higienicznych i kosmetycznych, ułatwiając ich wykonanie i pozwalając na uzyskanie większej dokładności. Dlatego też montaż jego jest po prostu niezbędny. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że lustro odgrywa też sporą rolę z punktu widzenia wystroju i estetyki. Przede wszystkim odbija ono światło, co pozwala na dodatkowe rozświetlenie pomieszczenia. W przypadku małych łazienek jest to szczególnie korzystne, gdyż często nie posiadają one okna, które zapewniałoby naturalne światło. Dodatkowym atutem montażu lustra jest też stworzenie efektu dodatkowej przestrzeni, co także poprawi odbiór całego pomieszczenia.

Jak dobrać lustro do niewielkiej łazienki?

Lustro w łazience jest więc elementem obowiązkowym. Aby jednak osiągnąć idealny efekt, koniecznie trzeba je odpowiednio dobrać do posiadanego pomieszczenia. Wbrew pozorom nie jest to szczególnie trudne, choć z pewnością warto pamiętać o pięciu kluczowych kwestiach.

  • Kształt – to, czy wybierzemy lustro okrągłe, czy też prostokątne lub kwadratowe, powinno zależeć od ogólnej koncepcji wystroju i mebli. Jeśli umywalka, toaleta, wanna czy meble łazienkowe mają wiele okrągłości, to lustro też może mieć kształt elipsy czy koła.
  • Wielkość – dobrym rozwiązaniem do małych łazienek będą zawsze duże lustra, które powiększą i rozświetlą pomieszczenie. Wartym uwagi zabiegiem może być też wybranie zwierciadła bez ramy i umieszczenie go bezpośrednio na ścianie – spotęguje to efekt dodatkowej przestrzeni.
  • Użyteczność – oczywiście rozmiary i kształty luster muszą być też dopasowane do realnych potrzeb. Dlatego też w bardzo małych toaletach przeznaczonych np. dla gości wystarczające będzie niewielkie lusterko. Wartym uwagi rozwiązaniem może być też postawienie na lustro montowane na szafce, co pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca.
  • Podświetlenie – jest ono konieczne do wygodnego korzystania ze zwierciadła. W przypadku małych pomieszczeń rozsądne jest postawienie na modele z integrowanym światłem LED, dzięki czemu nie trzeba będzie myśleć o montażu dodatkowych kinkietów czy reflektorków.
  • Styl – częstym problemem aranżacji jest brak harmonii między lustrem a pozostałymi elementami wystroju. Zwierciadła z obszernymi i bogato zdobionymi ramami nigdy nie będą pasować do minimalistycznych wnętrz i odwrotnie – proste modele średnio będą pasować do wnętrz glamour.

Pamiętanie o tych pięciu elementach na pewno nie będzie trudne i uchroni nas przed zakupem niewłaściwego lustra do łazienki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu lustra do małej łazienki?

Wybór potencjalnie najlepszego zwierciadła nie stanowi jednak końca „lustrzanych” problemów. Dlatego też warto dokładnie zwracać uwagę na cechy i parametry kupowanych zwierciadeł. Przede wszystkim nie można zapomnieć o wybraniu produktu przeznaczonego do użytkowania w warunkach wysokiej wilgotności. Problem ten szczególnie często dotyczy ram wykonanych z drewna czy innych nasiąkliwych materiałów. Inną ważną kwestią jest sposób montażu, który musi gwarantować odpowiednią wytrzymałość i długowieczność. Jest to szczególnie ważne w przypadku domów i mieszkań, w których przebywają dzieci, które mogłyby przypadkiem je zrzucić i zrobić sobie krzywdę odłamkami szkła. Optymalne rozwiązania w tym przypadku to kołki z haczykami lub tez specjalne kleje dedykowane do luster łazienkowych. Na koniec warto też dodać, że niezależnie od tego, czy interesują nas szafki łazienkowe wiszące z lustrem, czy klasyczne zwierciadło, to zawsze musimy je powiesić na odpowiedniej wysokości – dolna krawędź powinna być na poziomie około 120, a górna – maksymalnie 200 centymetrów.

Dobrze dobrane lustro do małej łazienki będzie nie tylko niezbędnym elementem użytkowym, ale też ważną częścią aranżacji. Dlatego też warto zapoznać się z ofertą zwierciadeł w naszym sklepie Komfort.pl. Gwarantujemy, że znajdziecie u nas mnóstwo ciekawych rozwiązań!