Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jakie listwy przypodłogowe do paneli wybrać?

Jakie listwy przypodłogowe do paneli wybrać?

Z całą pewnością podłogi z paneli ciągle są w Polsce niezwykle popularne. Wynika to z ich atrakcyjnego wyglądu, użyteczności i niewysokiej ceny. Aby jednak w pełni spełniły one swoje zadanie, konieczne jest wykończenie ich przy użyciu odpowiednich listew. Jak je dobrać i co trzeba o nich wiedzieć?

Listwy wykończeniowe do paneli – jakie są ich rodzaje?

Tym, co najważniejsze w temacie wykańczania podłóg z paneli, jest zwrócenie uwagi na ich charakter. Z zasady montuje się je w systemie pływającym, co ma spore znaczenie z punktu widzenia wszelkich listew. W odróżnieniu od płytek czy wykładziny, w tej sytuacji wykończenia pod żadnym pozorem nie mogą być związane bezpośrednio z panelami. Przyklejenie ich na klej, czy też mocowanie na kołki, czy wkręty doprowadzi do jednej z dwóch sytuacji:

  • • Rozerwania łączenia paneli i listwy,
  • • Uszkodzenia podłogi – może się ona wybrzuszyć, rozejść się mogą także poszczególne panele.

Dlatego też wszystkie listwy wykończeniowe do podłóg pływających muszą być montowane albo do ściany, albo też podłoża pod panelami. Bardzo ważną kwestią jest też zwrócenie uwagi na istnienie dwóch, podobnie nazywających się produktów. Są to:

  • Listwy przypodłogowe – umieszczane w miejscu łączenia posadzki ze ścianą.
  • Profile podłogowe – umieszczane w przerwach między panelami (lub panelami i inną nawierzchnią). Najczęściej stosuje się je pod drzwiami czy w salonach z aneksem kuchennym.

Jak montować listwy przypodłogowe?

Listwy do paneli – jakie funkcje pełnią?

Wspomniane listwy i profile różnią się od siebie bardzo mocno – i to nie tylko miejscem montażu. Zupełnie inny jest też ich wygląd – pierwsze z nich są dużo szersze i grubsze, o przekroju prostokąta, często profilowanego. Wykonuje się je najczęściej z PCV, płyty MDF, drewna czy też metalu. Profile podłogowe to z kolei na ogół dość wąskie i przede wszystkim cienkie elementy z tworzywa lub metali. Stosunkowo podobne są za to funkcje obu elementów wykończeniowych. Ich zadaniem jest podniesienie walorów estetycznych podłogi, poprzez zasłonięcie szczelin dylatacyjnych. W znacznym stopniu chronią one też przed dostawaniem się pod posadzkę zabrudzeń czy wody. Listwy i profile ułatwiają też czyszczenie paneli, zarówno na sucho jak i mokro. Dodatkowo niektóre listwy umożliwiają przeciągnięcie w ich wnętrzu różnego rodzaju przewodów.
Jak dobrać kolor paneli podłogowych?

Panele bez listew przypodłogowych – czy to możliwe?

A czy panele podłogowe można zainstalować bez listew? Wbrew pozorom jest to możliwe! I nie chodzi w tym przypadku o postawienie nieestetycznych szczelin dylatacyjnych na widoku. Sposobami na podłogę bez listew może być:

  • • Boazeria – na całej ścianie lub jej części, która będzie przysłaniać dylatacje podobnie jak listwa.
  • • Korek – oferowany w kawałkach lub specjalnej masie do wstrzykiwania pozwala na wypełnienie szczelin bez niebezpieczeństwa odkształcenia nawierzchni. Jednak w tym wypadku trzeba zwrócić uwagę na równe spasowanie końcówek paneli.
    Jaka podłoga – czyli, co wziąć pod uwagę w wyborze rozwiązania?

Listwy przypodłogowe to niezbędny element wykończeniowy nawierzchni z paneli laminowanych. Pełnią one ważną funkcję użytkową i mają olbrzymie znaczenie dla estetyki całego pomieszczenia. Warto więc poświęcić chwilę, by je dobrze dobrać!