Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jaki otwór pod drzwi 70, 80 i 90 przygotować?

Kiedy planujesz montaż drzwi, weź pod uwagę kilka kwestii. Zastanów się, jak mają wyglądać, jakich funkcjonalności od nich wymagasz oraz jakie wymiary pasują do danego wnętrza. Planujesz remont lub budowę? Nie zapomnij o wymiarach otworu pod drzwi! Przekonaj się, jak go wykonać, aby wszystko pasowało bez zarzutu. Przygotowaliśmy szereg wskazówek, dzięki którym unikniesz kosztownych pomyłek. W niniejszym artykule skupiliśmy się na najpopularniejszych, dostępnych na rynku wymiarach drzwi, czyli 70, 80 oraz 90 cm. Sprawdź, jaki otwór do drzwi do nich pasuje.

Jaki otwór pod drzwi będzie odpowiedni? Kluczowe zależności

Zaczniemy od wskazania prawidłowego nazewnictwa. Otóż otwory drzwiowe nie są tym samym co skrzydła drzwiowe! Producenci podają zwykle wymiary drzwi odpowiadające skrzydłom, a nie otworom. Z kolei wymiary otworów są nieco większe od samych drzwi. O jakiej różnicy mowa? To zależy od rodzaju ościeżnicy oraz grubości muru. Oczywiście ludzki umysł chętnie dąży do uproszczeń, dlatego mogłoby się wydawać, że drzwi i otwór powinny być takie same. To błąd! Otwór jest większy. Podczas jego pomiaru sprawdź trzy parametry: szerokość, wysokość i grubość.

Co więcej, wymiary otworu drzwiowego musisz dopasować do typu ościeżnicy. Te dzielą się na stałe oraz regulowane. Przy typowej grubości muru zwykłe framugi w zupełności wystarczą. Kiedy jednak odbiega ona od normy, ościeżnica regulowana na pewno zda egzamin. Zmierzając do sedna sprawy – ile ma mierzyć otwór pod drzwi? Przyjmuje się, że do szerokości otworu na drzwi z ościeżnicą stałą dodaje się 11 cm. W przypadku wszelkich standardowych wymiarów zda to egzamin w stu procentach. Ościeżnicom regulowanym poświęcimy oddzielny akapit.


Pozostaje jeszcze kwestia wysokości. Na pewno nie chcesz, aby zamontowany model tarł o podłogę! Właśnie dlatego światło wnęki musi pozostać nieco większe. Ościeżnice znajdziesz w kilku podstawowych wysokościach – 203, 206, 210 oraz 212 cm. Niemal zawsze istnieje możliwość podcięcia ich od dołu. Wymienione wymiary to standard, ale warto mieć świadomość, że obecnie dostępne są również wyższe drzwi, które sprostają oczekiwaniom bardzo wysokich osób.


Niezbędne wyliczenia w tym wypadku powinny wyglądać następująco – przy ościeżnicy stałej dodaj do wysokości drzwi 7,5 cm. Standardowa wysokość drzwi to 200 cm, zatem otwór powinien mierzyć 207,5 cm.


Jaki otwór pod drzwi 70 cm będzie odpowiedni?

Warto pamiętać, że drzwi wewnętrzne 70 cm są dość wąskie. Z tego względu najczęściej montuje się je w schowkach, garderobach czy spiżarniach. Tak jak wspomnieliśmy, w tym miejscu skupimy się na wymiarach odpowiadających stałym ościeżnicom. Regulowanym poświęcimy uwagę nieco później. W jasny sposób wyjaśnimy, jakie wymiary otworu pod drzwi 70 cm, 80 cm itd. dopasować.

Wracając jednak do standardu, jaki wymiar otworu pod drzwi 70 cm jest prawidłowy? Otóż otwór przy ościeżnicy stałej powinien mieć 81 cm, zgodnie ze wspomnianą zasadą 11 cm.


Jaki otwór pod drzwi 80 cm?

Kolejny typowy wymiar to drzwi wewnętrzne 80 cm Zapewniają one znacznie większą wygodę użytkowania niż wspomniane modele mierzące 70 cm. Bez większych problemów przeniesiesz przez nie meble i większość sprzętów. Przy planowaniu rozkładu drzwi jeszcze na etapie projektowania budynku, warto rozważyć tę klasyczną szerokość.

W takim razie, jaki otwór do drzwi 80 cm okaże się odpowiedni? Przy projektowaniu otworu na drzwi 80 cm ponownie kieruj się zasadą o dodaniu 11 cm do wymiaru ościeżnicy. W związku z tym dla drzwi o wymiarach 80 cm ma on mierzyć 91 cm. Aby dokonane pomiary były jak najdokładniejsze, wykonuj je przy świetle dziennym.


A jaki otwór do drzwi 80 cm, ale z zamontowaną futryną? Nie wliczaj w wymiary listew. Otwór drzwiowy powinien mierzyć minimum 91 cm.


Jaki otwór pod drzwi 90 cm wykonać?

Pozostaje jeszcze otwór pod drzwi 90 cm. To już ostatni z najpopularniejszych rozmiarów dostępnych na rynku. Fantastycznie sprawdzi się zwłaszcza w dużych pokojach czy salonach. Przez drzwi wewnętrzne 90 cm bez trudu przeniesiesz wszystko, co zechcesz. Dodatkowo powiększają one optycznie wnętrze i wpuszczają do niego mnóstwo światła. Czasami warto rozważyć nawet model o szerokości 100 cm! Skupmy się jednak na tym, jaki otwór do drzwi 90 cm wykonać. Oczywiście powinien on mierzyć 101 cm. Wówczas wszystko będzie doskonale do siebie pasować.

Otwór pod ościeżnicę regulowaną – czym się różni?

Przy ościeżnicy regulowanej otwór powinien być o 8 cm większy od skrzydła drzwiowego. Przyjrzymy się najczęściej wybieranym rozmiarom drzwi oraz odpowiadającym im otworom:

  • Jaki otwór pod drzwi 70 z ościeżnicą regulowaną wybrać? To z całą pewnością 78 cm.
  • Zastanawiasz się, jaki otwór pod drzwi 80 z ościeżnicą regulowaną to właściwy wybór? To proste! Otwór mierzący 88 cm.
  • A jaki otwór pod drzwi 90 z ościeżnicą regulowaną? Analogicznie do powyższych przykładów – 98 cm.

Pozostaje jeszcze ustalenie wysokości otworu przy ościeżnicy regulowanej. W tym wypadku należy dodać do wysokości drzwi 6 cm. W praktyce oznacza to, że wysokość otworu dla drzwi mierzących 200 cm to 206 cm.

Otwory drzwiowe – najczęstsze błędy w pomiarach

Zdarza się, że pośpiech lub po prostu brak wiedzy prowadzą do popełnienia pomyłek w pomiarach. Skutek to otwór niepasujący do zakupionych drzwi. Co zrobić z tym fantem? Na szczęście mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad odnoszących się do najczęstszych błędów.

Jeden z nich to zbyt mały otwór. Niestety to jednocześnie najtrudniejsza z sytuacji, w której masz do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to wymiana drzwi na pasujący egzemplarz, zaś drugie to pracochłonne powiększanie otworu.


Za to nieco prościej jest zmniejszyć zbyt duży otwór. Fachowcy radzą, aby użyć w tym celu elastycznej zaprawy murarskiej.


Jak widać, przygotowanie właściwego otworu do drzwi wcale nie musi okazać się skomplikowane czy problematyczne. Na pewno jednak wymaga uważności podczas pomiarów. A różnego rodzaju, stylowe i funkcjonalne drzwi wewnętrzne (z ościeżnicą) znajdziesz oczywiście w ofercie sklepu KOMFORT.


Czytaj także: