Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wyprać dywan na sucho? Instrukcja krok po kroku!

Jak wyprać dywan na sucho? Instrukcja krok po kroku!

Elegancki i czysty dywan to ozdoba każdego domu czy mieszkania. Aby utrzymać go w odpowiednim stanie, konieczne jest oczywiście regularne czyszczenie. Czy musi być ono trudne i czasochłonne? Zdaniem wielu – niekoniecznie! Pomóc w tym ma metoda prania dywanów na sucho. Czy warto jej zaufać?

Czyszczenie dywanu – dlaczego jest tak ważne?

Kiedy dywany wymagają czyszczenia? Zdaniem wielu moment ten następuje, gdy pojawiają się na nich mocno widoczne plamy. Niestety jednak podejście takie nie jest zbyt rozsądne i zdrowe. Przede wszystkim większość dywanów – szczególnie tych grubych i w stonowanych kolorach, np. dywan shaggy szary, dość dobrze maskuje kurz, piasek i drobne zabrudzenia. Tworzy to przekonanie, że pranie nie jest potrzebne przez nawet kilka lat. Tymczasem w praktyce zbyt długie zwlekanie z czyszczeniem może doprowadzić do dwóch problemów: - Powstania tak silnych i głębokich zabrudzeń, których nie uda się bezpiecznie usunąć, - Nagromadzenia kurzu, roztoczy, bakterii oraz rozwoju grzybów i pleśni, które będą negatywnie wpływać na higienę w całym domu. Oba te zjawiska mają z reguły taki sam finał – wymuszają wyrzucenie ozdoby podłogi na śmieci. Warto w tym miejscu też podkreślić, że dotyczy to w zasadzie każdego rozwiązania. Oczywiście sztuczny dywan akrylowy jest nieco mniej podatny na głębokie zabrudzenia niż dywany bawełniane czy dywany tradycyjne wełniane, jednak i on w pewnym momencie nie będzie się już nadawał do niczego.
Czy wiesz, jak prać dywan shaggy?

Jak wyczyścić dywan na sucho – krok po kroku

W praniu na sucho bardzo ważny jest fakt, że proces czyszczenia w każdym przypadku wygląda podobnie – niezależnie czy chodzi o dywany nowoczesne wełniane, dywany z wiskozy czy dywany ze sztucznej skóry. Cały proces możemy z kolei podzielić na trzy cztery etapy.
1. Zakup środka do prania sucho lub wykonanie go w domu. Najbardziej popularne jest połączenie płatków mydlanych i skrobi ziemniaczanej. Jeśli zależy nam przede wszystkim na odświeżeniu, to możemy użyć jedynie sody oczyszczonej, która zneutralizuje nieprzyjemne zapachy.
2. Przygotowanie dywanu do prania poprzez usunięcie luźnego brudu i kurzu. Można to wykonać odkurzaczem lub też użyć trzepaczki. Czasem też warto połączyć te dwie metody, aby uzyskać pożądany efekt.
3. Samo „pranie na sucho” to w zasadzie równomierne rozsypanie środka czyszczącego na całej powierzchni dywanu. Jeśli zabrudzenia są dość mocne, warto go nieco wetrzeć.
4. Po około 30 minutach – maksymalnie godzinie, należy ponownie odkurzyć dywan, by w całości zebrać preparat czyszczący. Na tym zabiegu pranie na sucho się kończy. Jak więc widać, omawiany sposób czyszczenia dywanów nie jest szczególnie trudny czy wymagający. Co warte podkreślenia, metoda ta może okazać się niewystarczająca do usunięcia najtrudniejszych i starych plam. Jeśli jednak regularnie będziemy dbać i odkurzać dywan oraz w razie potrzeby usuwać ciężkie zabrudzenia na bieżąco, to szybkie pranie na sucho będzie w zupełności wystarczające.