Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wyczyścić wycieraczkę kokosową?

Jak wyczyścić wycieraczkę kokosową?

Wycieraczka kokosowa ułatwia utrzymanie porządku w domu czy mieszkaniu, zapobiegając wnoszeniu do wnętrza różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jednak ze względu na pełnioną przez nią funkcję, sama dość łatwo i szybko ulega zabrudzeniu. Jak wyczyścić wycieraczkę kokosową, by jak najdłużej zachowała pierwotny wygląd i jak najlepiej odgrywała swą rolę?

Wycieraczka kokosowa – czemu jest tak popularna?

Wycieraczki kokosowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Są nie tylko bardzo estetyczne, ale też niezwykle praktyczne. Ich charakterystyczne krótkie, a przy tym twarde włosie o grubym splocie pozwala skutecznie osuszyć buty z wilgoci i oczyścić podeszwy nawet z drobnych zanieczyszczeń. Dzięki temu wycieraczka pod drzwi kokosowa pomaga zapobiegać przenoszeniu zabrudzeń do przedpokoju, skąd najpewniej rozniosłyby się po pozostałych pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu.

Wycieraczki kokosowe do domu wykonuje się z naturalnych włókien pozyskiwanych z łupin orzecha kokosowego. Łuski, tworzące wodoodporną warstwę między powłoką orzecha a twardą skorupą wewnętrzną, moczone są w wodzie przez kilka miesięcy, a następnie ubijane. Proces ten pozwala na zmiękczenie włókien celulozowych, z których później wytwarza się wycieraczki oraz maty kokosowe. Wycieraczki kokosowe są więc nie tylko stylowym sposobem na aranżację wejścia do mieszkania, ale także stanowią odpowiedź na pytanie, jak urządzić ekologiczne wnętrze.

W trakcie produkcji wycieraczek kokosowych dodatkowo łączy się je z grubszym, antypoślizgowym podkładem. Dzięki temu wycieraczka kokosowa na zewnątrz czy wewnątrz budynków nie przesuwa się podczas użytkowania. Ponadto zyskuje ona właściwości, zapewniające ochronę podłóg oraz zatrzymujące wilgoć i zanieczyszczenia przy wejściu. Wycieraczki kokosowe są dostępne wariantach z nadrukami czy zabawnymi napisami, więc możemy witać wszystkich gości w naprawdę wyjątkowym stylu!

Wycieraczki kokosowe zewnętrzne i wewnętrzne – gdzie się je stosuje?

Wycieraczka – mata kokosowa doskonale nadaje się do stosowania w strefach wejściowych. Znakomicie usuwa wilgoć i pozwala pozbyć się nawet niewielkich zabrudzeń z obuwia. Wycieraczka kokosowa duża sprawdzi się przy wejściu do budynków użyteczności publicznej czy firmy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie wycieraczka kokosowa z rolki, co umożliwia jej dopasowanie właściwie do każdego miejsca. Mniejsza wycieraczka zewnętrzna kokosowa będzie idealna do wykorzystania przy drzwiach do domu, zaś wewnętrzna – przy wejściu do mieszkania.

Wycieraczka kokosowa – czyszczenie

Wiemy już, jak skuteczna może być tego typu wycieraczka – włókno kokosowe pomaga dobrze oczyścić buty zarówno z piasku, kurzu czy wilgoci, jak i śniegu lub błota. I choć utrzymanie czystości w pomieszczeniach jest dzięki temu znacznie łatwiejsze, zabrudzeniu ulega sama wycieraczka. Bardzo istotne jest więc jej regularne czyszczenie – pozwoli to nie tylko przywrócić schludny wygląd wycieraczki, ale również wydłużyć jej żywotność. Należy bowiem mieć świadomość, że osadzające się na wycieraczce zanieczyszczenia z biegiem czasu stworzą zbitą, twardą powłokę, której usunięcie będzie bardzo trudne lub nawet niemożliwe.

Jak czyścić wycieraczkę kokosową? Na metodę mycia w znacznym stopniu wpływa materiał jej wykonania. Zresztą dotyczy to nie tylko wycieraczek, o czym możemy przekonać się, gdy szukamy odpowiedzi na pytanie, czym czyścić dywan lub jak czyścić sztuczną trawę. Zawsze jednak pierwszym krokiem jest dokładne osuszenie i wytrzepanie wycieraczki. Następnie możemy przejść do odkurzania – najlepiej sprawdzi się tu urządzenie wyposażone w różne końcówki, umożliwiające wykorzystanie go na różnych powierzchniach. Odkurzacz skutecznie usunie kurz i piasek z wycieraczki, co przy regularnym sprzątaniu nierzadko okazuje się wystarczające.

Przydatne mogą okazać się też specjalne detergenty przeznaczone do czyszczenia wycieraczek kokosowych. Mogą one mieć na przykład postać proszku – posypuje się nim wycieraczkę, pozostawia na kilkanaście do kilkudziesięciu minut, a następnie odkurza. Należy jednak unikać silnych środków, które mogą przyczynić się do powstawania odbarwień lub trwałych śladów na wycieraczce. Wycieraczka kokosowa może być także czyszczona pod bieżącą wodą. Po umyciu maty należy ją powiesić i zostawić do wyschnięcia. Zanim położymy ją znów przed drzwiami, upewnijmy się, że jest całkowicie sucha – w przeciwnym razie może zacząć gnić lub brzydko pachnieć.