Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak wyczyścić fugi i czym myć kafelki?

Jak wyczyścić fugi i czym myć kafelki?

Płytki to niemal nieodłączny element wyposażenia łazienek, kuchni, korytarzy, a niekiedy nawet salonów czy jadalni. Choć kafelki uchodzą za łatwe w utrzymaniu w czystości, z biegiem czasu nawet one zaczynają się brudzić, nie wspominając o fugach, czyli szczelinach między płytkami. Czym więc najlepiej myć kafelki i jak wyczyścić fugi?

Czym myć kafelki? Regularna pielęgnacja płytek

Właściwie każdy z nas ma w domu lub mieszkaniu położone płytki. Doceniamy je nie tylko za walory estetyczne, ale i funkcjonalne – kafle są bowiem zarówno wytrzymałe i odporne na wilgoć, jak i łatwe do utrzymania w czystości. Mimo to wiele osób zadaje sobie pytanie: czym czyścić kafelki, by na długo zachowały swoje właściwości i atrakcyjny wygląd? Najprostszym i najszybszym sposobem są gotowe środki chemiczne dostępne praktycznie w każdym sklepie.

Jak czyścić kafelki z ich pomocą? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz zawsze na opakowaniu. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie produkty mogą być stosowane do każdego rodzaju płytek – innego preparatu może wymagać gres, a innego glazura do łazienki. Źle dobrany środek może uszkodzić powierzchnię kafli, przez co Twoje płytki łazienkowe podłogowe czy ścienne będą nie tylko gorzej się prezentować, ale i mogą szybciej się niszczyć.

Ostrożność muszą też zachować osoby, które zastanawiają się, czym myć kafelki z połyskiem. Nieodpowiedni produkt lub nieprawidłowo dobrane proporcje mogą spowodować, że płytki zaczną matowieć. Twoje ściany zdobi mozaika do łazienki? Zdecydowałeś się na dekory do łazienki lub listwy dekoracyjne do łazienki? W takim przypadku preparaty czyszczące także powinieneś wybierać z rozwagą – w przeciwnym razie na płytkach mogą pojawić się odbarwienia, co z pewnością niekorzystnie wpłynie na estetykę wnętrza.

Czym czyścić kafelki? Domowe sposoby

Choć środki chemiczne to czasem jedyne dostępne rozwiązanie – na przykład gdy chcesz wyczyścić brudne płytki po fugowaniu – niekiedy ciekawą opcją są również domowe sposoby na czyszczenie kafli. Niezwykle skuteczna, a przy tym najbardziej uniwersalna, jest metoda polegająca na użyciu octu. Świetnie usuwa on plamy, radzi sobie nawet z osadem z twardej wody czy pleśnią, a jednocześnie nadaje płytkom blask. Nie należy jednak sięgać po niego bardzo często, ponieważ może przyczynić się do zmatowienia płytki.

Inny domowy sposób brudne płytki podłogowe to umycie ich wodą z dodatkiem szarego mydła i sody oczyszczonej – taki roztwór doskonale sprawdza się zwłaszcza do usuwania osadu z twardej wody. Chcesz wiedzieć, czym najlepiej myć kafelki, na których pojawiły się tłuste plamy? W takiej sytuacji możesz zastosować roztwór z soli emskiej i płynu do naczyń, wymieszanych w proporcji 1:1. A może zastanawiasz się, czym wyszorować kafelki z osadów wapiennych? Sprawnie pozbędziesz się ich za pomocą roztworu z dwóch łyżek kwasku cytrynowego rozpuszczonego w dwóch szklankach ciepłej wody.

Czym wyczyścić brudne fugi na podłodze i ścianie?

Skoro wiesz już, jak i czym myć kafelki, sprawdźmy, co możemy poradzić na brudne fugi na podłodze lub ścianie. Należy bowiem mieć świadomość, że fugi nie tylko pełnią funkcję zabezpieczenia szczelin między kaflami – właściwie dobrany kolor fugi podkreśla płytkę i nadaje powierzchni odpowiedni charakter. Znając więc odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić brudne fugi na podłodze, możesz na dłużej zachować ich odcień i zadbać o estetykę pomieszczenia.

Podobnie płytki łazienkowe ścienne czy podłogowe, brudne fugi możesz wyczyścić przy użyciu dostępnych w sklepach gotowych preparatów. Pamiętaj tylko, by zawsze zapoznać się z instrukcją zamieszczoną przez producenta na opakowaniu. Środki chemiczne to jednak nie jedyna recepta na brudne fugi – domowe sposoby też mogą okazać się pomocne. Polecane metody to między innymi roztwór wody z sodą oczyszczoną, wody z octem czy sok z cytryny, przy czym ten ostatni nadaje się wyłącznie do jasnych fug.

Urządzasz łazienkę, ale wizja czyszczenia płytek i fug skutecznie Cię do nich zniechęca? Choć mogłoby się wydawać, że nie ma innych dostępnych możliwości, wcale nie musisz się na nie decydować. Przeczytaj nasz artykuł, w którym radzimy, co zamiast płytek do łazienki się sprawdzi i wybierz najlepszy dla siebie wariant!

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady