Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak układać panele względem okna?


Jak układać panele względem okna?

Panele podłogowe cieszą się od lat sporą popularnością i nic nie zapowiada, by sytuacja ta miała się zmienić. Jedną z ich ważnych zalet jest łatwy montaż, dzięki czemu podłogę tego rodzaju można ułożyć samemu. Warto przy tym jednak pamiętać, by panele kłaść w odpowiedniej orientacji względem okien. Dlaczego jest to tak ważne?

Układanie paneli względem okna – w jakich pomieszczeniach?

Zainteresowanie panelami podłogowymi wynika z wielu przyczyn. Należą do nich na pewno atrakcyjny wygląd, rozsądna cena, wspomniany prosty montaż czy też uniwersalność. Co przy tym kluczowe, obecnie znaleźć można produkty przeznaczone do takich pomieszczeń, jak:


Poszczególne rozwiązania różnią się przy tym nie tylko wyglądem i wielkością – wyróżniamy chociażby szerokie panele podłogowe, wąskie panele podłogowe, panele rozmiar XXL, imitujące płytki czy w jodełkę, ale też cechami użytkowymi – ścieralnością i przede wszystkim stopniem zabezpieczenia przed wodą. Popularną opcją są też panele z PCV, które są całkowicie niewrażliwe na zawilgocenie, a więcej na ich temat można dowiedzieć się z tekstu Panele LVT – co to takiego? Jak więc widać, wybór produktów jest olbrzymi, jednak sposób i zasady układania są w przybliżeniu zawsze takie same. Dlatego też warto je poznać – i wykorzystywać zawsze, gdy jest taka konieczność.

Jak wybrać panele? 6 rad od KOMFORTU

Jak kłaść panele prostopadle czy równolegle do okna?

Czy więc kłaść panele klasyczne podłogowe – równolegle, czy prostopadle do okna? Pierwszą odpowiedzią na to pytanie jest stwierdzenie, że deski powinny być układane w ten drugi sposób. Wynika to z faktu, że światło słoneczne padające równolegle do desek będzie pozwalało lepiej ukryć szczeliny między poszczególnymi panelami. W tym miejscu trzeba oczywiście też dodać, że nie zawsze sytuacja jest oczywista. Jeśli mamy do czynienia z pokojem narożnym, w którym przeszklenia znajdują się na większej liczbie ścian, to wówczas zawsze powinniśmy wybrać to okno, z którego pada więcej światła.

Osobną kwestią jest w tym przypadku sytuacja, gdy drzwi do pomieszczenia usytuowane są na ścianie prostopadłej do okna. Wówczas mamy pewien konflikt, gdyż większość specjalistów panele radzi układać też prostopadle do wejścia. Niestety nie ma jednego dobrego rozwiązania tego problemu, jednak często zaleca się, by w bardzo jasnych i doświetlonych pomieszczeniach stosować orientację „na okno”, a w ciemnych – „na drzwi”.

Jakie panele wybrać do łazienki?

Jak kłaść panele względem okna – szczególne przypadki

Urządzanie mieszkania rzadko kiedy jest sprawą prostą. Dlatego też mówiąc o tym, jak ułożyć panele Quick Step czy innego producenta, warto pochylić się nad kilkoma szczególnymi sytuacjami.

  • 1. Panele z v-fugą – ogólnie rzecz biorąc, układanie desek prostopadle do okna dotyczy tylko paneli bez fugi. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na ten element ozdobny, często zalecane jest położenie podłogi równolegle, by właśnie dodatkowo podkreślić „wcięcia”. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że wówczas optycznie poszerzymy lub wydłużymy pomieszczenie. Jeśli więc mamy wąski salon z dużym oknem na dłuższej ścianie, to dalej lepszą opcją będzie położenie paneli prostopadle do przeszklenia.
  • 2. Panele imitujące płytki/kamień – w ich przypadku także często ważne jest podkreślenie łączeń, dzięki czemu całość wygląda bardziej naturalnie. Dlatego też najlepiej ułożyć kolejne elementy dłuższymi krawędziami równolegle do okna.
  • 3. Skomplikowane układy przestrzenne – nie każdy pokój to prostokąt czy kwadrat. Problemem bywa też wspomniany już układ okien i drzwi czy też konieczność łączenia w pomieszczeniu różnych nawierzchni. Wówczas przede wszystkim warto kierować się rozsądkiem, użytecznością i własną wygodą. Przykładowo dużo łatwiej docinać panele w poprzek, niż wzdłuż, dlatego też w skośnych pomieszczeniach lepiej ułożyć panele prostopadle do ściany umieszczonej pod kątem.

Jak układać panele podłogowe z V-fugą?

Ogólna zasad brzmi – panele układamy prostopadle do okna. Nie znaczy to jednak, że w każdej sytuacji takie rozwiązanie będzie dobre. Dlatego też zawsze przed rozpoczęciem układania trzeba dobrze przyjrzeć się układowi pomieszczenia.

Dlaczego warto kupić panele laminowane?