Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak układać panele podłogowe z V-fugą?


Jak układać panele podłogowe z V-fugą?

Podczas aranżacji mieszkania w stanie deweloperskim, wybrać należy wszystko – od gałek po podłogę. Wybór płytek, mebli i kolorów będzie miał wpływ na wygląd całego mieszkania. W tym miejscu żyć będziemy przez co najmniej kilka lat, dlatego ich prawidłowe dobranie jest tak istotne. Często dylematy dotyczą wyboru podłogi. Zazwyczaj decyzja pada na panele, które odporne są na urazy mechaniczne, dodatkowo idealnie współgrają z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Ostatnio bardzo popularnym wariantem są panele podłogowe z v-fugą. Wyróżniają się większą wytrzymałością oraz ciekawą formą. Ale czym jest v-fuga w panelach? I jak układać panele podłogowe z v-fugą?

Panele podłogowe z V-fugą

Pod nazwą panele z v-fug kryje się sposób wykończenia. Dzięki niemu podłoga wygląda, jakby została wykonana na naturalnego drewna. Panele poddawane są wyfrezowaniu w każdym z czterech boków. Panele klasyczne różnią się od tych z v-fugą wyglądem, są zdecydowanie bardziej płaskie. Panel podłogowy z v-fugą jest coraz popularniejszy, uszlachetnia i podnosi walory wizualne wnętrza.

V-fuga panele podłogowe – dobór do pomieszczenia

Podłoga imitująca naturalne drewno to nie nowość W sklepach znaleźć można wiele propozycji kolorystycznych. Jasne panele z v-fugą to najczęściej wybierany odcień. Pasują bowiem do każdego pomieszczenia. Panele podłogowe do łazienki również występują w tym wykończeniu, a ich odporność na wilgoć dodatkowo podnosi walory materiału.

Również w innych pomieszczeniach, które narażone są na działanie czynników zewnętrznych, sprawdzi się tego typu podłoga. Panele podłogowe do kuchni muszą być wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu, często się brudzą, a właśnie takimi właściwościami odznaczają się panele z v-fugą.

Panele na korytarz z v-fuga sprawią, że brud nie będzie zbierał się w rowkach, a często to właśnie to miejsce jest wystawione na zabrudzenia np. błotem.

Panele z v-fuga czy bez?

Duża powierzchnia, którą tworzą panele podłogowe do salonu, wymaga stosowania specjalnych środków do czyszczenia, zwłaszcza w przypadku naturalnego drewna. Na szczęście również na to przygotował się producent tych laminatów, do ich pielęgnacji wystarczą zwykłe środki czystości. Lekko zwilżony mop z detergentem oraz odkurzacz ze szczotką z miękkiego włosia. Jedynym przeciwwskazaniem są mopy parowe, które mogą uszkodzić spoiny.

Panele podłogowe z v-fugą – cena

Panele rozmiar XXL z v-fugą są droższe niż ich klasyczne odpowiedniki. Jednak jakość, jaką sobą reprezentują, przewyższa szerokie panele podłogowe oraz wąskie panele podłogowe w klasycznym wykończeniu.

Jak układać panele podłogowe z v-fugą?

Układanie paneli z v-fugą nieszczególnie różni się od układania desek oraz paneli tradycyjnych. Różnicą jest łatwiejsza aplikacja. Nowoczesne panele podłogowe do salonu układa się bez użycia zatrzasków, dobijaka, czy młotka. Ich montaż ma być prosty i sprawny, tak aby można go było wykonać samodzielnie.

Zanim zaczniemy się zastanawiać – jak położyć panele z v-fugą, należy dać im odstać kilka dni w pomieszczeniu, w którym będą montowane. Proces tzw. leżakowania ma za zadanie przyzwyczajenie materiału do danej temperatury oraz poziomu wilgotności. Następne w kolejności jest podłoże pod panele, które powinno być równe, czyste i suche. Tutaj warto wybrać podkład, który wyrówna podłogę i dopasuje się do wymagań, związanych z pomieszczeniem np. panele podłogowe do sypialni będą miały inny podkład niż te w łazience.

Bardzo ważny będzie też kierunek ułożenia paneli, który da zadowalający efekt końcowy. Warto kierować się zasadą prostopadłego ułożenia względem okna. Dzięki temu łączenie nie będą widoczne, uzyskamy efekt jednolitej podłogi. Wiele zależne jest od wielkości, szerokości oraz kształtu pokoju. Warto wymierzyć dokładnie pomieszczenie i zaplanować układ, zanim rozpoczniemy montaż paneli.

Układanie paneli z v-fugą krok po kroku

  • 1. Na wstępie należy wypoziomować pomieszczenie. Tak przygotowana podłoga pozwoli na lepsze ułożenie paneli. Do wyrównania podłoża użyć można podkładu lub wylewki wyrównującej. Warto zadbać także o odpowiednią izolację akustyczną i termiczną.
  • 2. Układ przy panelach z v-fugą jest dowolny. Mogą one przebiegać równolegle lub prostopadle względem okna.
  • 3. Układanie paneli rozpoczynamy od tylnego lewego lub prawego kąta pokoju. Należy pamiętać o zastosowaniu klinów dylatacyjnych. Po dokładnym wymierzeniu pomieszczenia, dobrze jest zaznaczyć przy pomocy ołówka miejsca, w których będziemy ciąć panele. Po ułożeniu pierwszego rzędu, w razie potrzeby docinamy ostatni panel. Kolejny rząd można rozpocząć od odciętego fragmentu.
  • 4. Następnie łączymy ze sobą panele. Do tej czynności przyda się dobijak, a w przypadku elementów znajdujących się przy ścianie stalowy zaczep. Niektóre panele należy wpinać pojedynczo, inne zaś w rzędach. Wszystko zależy od zaleceń producenta.
  • 5. Podczas układania paneli należy zwrócić uwagę na wystające elementy. Często potrzebne będzie wycięcie dziury w panelach na np. rury. Warto pamiętać, aby do wyciętego otworu doliczyć 10 mm na dylatację.
  • 6. Na koniec pozostaje montaż listew przypodłogowych. Listwy należy dociąć dokładnie do wymiarów pokoju. Można je przymocować bezpośrednio do ściany.

Czytaj także: