Na przyjęciach komunijnych organizowanych w domach, stoły stanowią zwykle centrum wszelkich wydarzeń – warto więc zadbać o jego odpowiednią aranżację. Wystrój stołu komunijnego powinien być dopasowany między innymi do wielkości mebla. Jeśli dopiero wybieramy stół do jadalni, a na co dzień nie potrzebujemy dużego blatu, świetną propozycją będą stoły rozkładane.
Nieco mniejsze znaczenie ma kształt blatu – większość dekoracji sprawdzi się niezależnie od tego, czy chodzi o stoły okrągłe, stoły kwadratowe czy stoły prostokątne. Aspekt ten należy mieć na uwadze przede wszystkim podczas wyboru obrusu, którego kształt musi być dostosowany do blatu.
O czym jeszcze pamiętać, planując dekoracje stołu komunijnego? Warto, by wystrój wpisywał się w gust domowników, ale niezależnie od indywidualnych preferencji, powinien on być elegancki, gustowny i stworzony ze smakiem oraz wyczuciem. Dekoracje stołu komunijnego w domu powinny bowiem cechować się skromnością – pasującą do okoliczności i rangi wydarzenia.
Planowanie dekoracji stołu komunijnego warto rozpocząć od doboru odpowiednich barw, w których utrzymane będą wszystkie ozdoby. Przy takiej okazji sprawdzają się zwłaszcza neutralne, stonowane kolory – biel, kremowy, błękitny czy pastelowe odcienie różu. Bazę wystroju powinien stanowić biały obrus – ze względów praktycznych najlepiej postawić na model plamoodporny. Jeśli chcemy, tę biel możemy nieco przełamać za pomocą bieżnika. Jeśli ma to być dekoracja stołu komunijnego dla dziewczynki, możemy zdecydować się na bieżnik w odcieniu pastelowego różu, a jeżeli to dekoracja stołu komunijnego dla chłopca – w kolorze błękitnym.
Na komunijnym stole nie powinno zabraknąć też kwiatów – doskonałym wyborem będą przede wszystkim bukiety z roślin sezonowych, ale zwróćmy uwagę, by nie wydzielały zbyt intensywnego zapachu, który może przeszkadzać zgromadzonym wokół gościom. Charakter komunii pomogą nam podkreślić na przykład stokrotki, konwalie, frezje, róże, bratki czy tulipany. Istotne jest, by bukiety nie były zbyt okazałe – w przeciwnym razie mogą przeszkadzać podczas jedzenia czy zwykłej rozmowy.
Jako dekoracja komunijnego stołu świetnie sprawdzają się także inne ozdoby, jak wstążeczki, dodatki z organzy lub woalu, jasne świece o prostym kształcie czy popularne w ostatnim czasie lampiony w kształcie małych latarni, które nadają się również na dekoracje na stół na co dzień. Dobrym pomysłem będą także personalizowane wizytówki dla gości, wpisujące się w aranżację stołu, a zarazem nawiązujące swą stylistykę do zaproszeń.
Na komunijnym stole nie może też zabraknąć serwetek – jednorazowych papierowych lub materiałowych. Te pierwsze, z pewnością bardziej praktyczne, wystarczy położyć na talerzu lub zgiąć w poprzek i ułożyć obok. Jeśli jednak zależy nam, by nasze dekoracje stołu na komunię świętą były niezwykle eleganckie, postawmy na serwetki materiałowe. Można po prostu je zrolować i przyozdobić na przykład kwiatami, najlepiej takimi samymi, z jakich powstał bukiet. Innym rozwiązaniem jest ułożenie z serwetki efektownego wzoru origami.
Dobierając dekoracje stołu komunijnego, możemy także sięgnąć po ozdoby tematyczne z motywami charakterystycznymi dla tego wydarzenia. Dekoracja stołu na pierwszą komunię świętą będzie kompletna, jeśli pojawią się na nim dodatki z wizerunkiem hostii – mogą to być na przykład serwetki, bieżnik czy świece ze złotym zdobieniem. Zamiast hostii, na dekoracjach mogą pojawić się również motywy kwiatowe – dobrym wyborem na przyjęcie komunijne będą lilie, konwalie czy piwonie. Co jednak bardzo ważne, jeśli zdecydujemy się na tego typu dodatki, bądźmy konsekwentni i trzymajmy się jednego, głównego motywu.