Umów się
Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak pomalować łazienkę?

Jak pomalować łazienkę?

Problem malowania łazienki to zagadnienie z reguły pomijane w tekstach o urządzaniu pomieszczeń tego typu. Koncentrują się one na układaniu płytek, wyborze i montażu wyposażenia itp. Tymczasem w praktycznie każdym pomieszczeniu kąpielowym choć część powierzchni jest pokrywana farbą. Dlatego też w tym artykule podpowiadamy, jak pomalować łazienkę.

Czy można pomalować łazienkę?

Oczywiście pomijanie tematu malowania łazienek nie bierze się z przypadku. Faktycznie z reguły do tego typu powierzchni na ściany wybiera się płytki, farbą pokrywa się z kolei jedynie sufit. Już jednak ten element powinien dać nam do myślenia, szczególnie z powodu bardzo specyficznych warunków panujących w pomieszczeniach kąpielowych. Drugą ważną kwestią jest fakt, że kafelki – choć najpopularniejsze, to wcale nie są jedyną opcją. Równie dobrze część czy nawet całość ścian można pokryć specjalnymi farbami, co ma swoje zalety – przede wszystkim przyspiesza proces wykończenia łazienki, ułatwia ewentualny późniejszy remont i co więcej – obecnie oferowane farby do łazienek dają dużo większe możliwości, niż te stosowane kilka dekad temu.

Farby do malowania łazienek – co trzeba o nich wiedzieć?

Jeszcze nie tak dawno łazienka pomalowana farbą kojarzyła się z brudem i zaciekami. Jak już jednak wspomnieliśmy, obecnie oferowane produkty do malowania pomieszczeń mokrych w niczym nie przypominają tych sprzed lat. Dobre farby lateksowe lub droższe ceramiczne wyróżniają się:

  • 1. wysoką opornością na ścieranie;
  • 2. tworzeniem jednolitej powłoki hydrofobowej;
  • 3. działaniem biobójczym;
  • 4. paroprzepuszczalnością.

Wszystko to w połączeniu z bogatą paletą barwy sprawia, że obecnie oferowane farby nie tylko doskonale pokrywają powierzchnie ścian i sufitów, ale też są odporne na wilgoć i nadają się do mycia. Dzięki temu nie musimy się martwić, że zachlapania czy zabrudzenia szybko sprawią, że łazienka straci swój blask.

Jak pomalować łazienkę?

Ważną zaletą nowoczesnych farb do malowania łazienek jest też łatwość ich stosowania, która nie różni się względem produktów do innych pomieszczeń. Co jednak jasne, nie można w tym przypadku zapomnieć o odpowiedniej hydroizolacji, która jest gwarancją braku problemów z grzybem i pleśnią na ścianach, suficie i podłodze. Ponadto podczas nakładania powłoki koniecznie należy stosować zaleceń producenta danej farby – szczególnie tych, dotyczących gruntowania oraz liczby warstw. Z zasady zaleca się też, by sam proces malowania przeprowadzać tak jak w przypadku płytek – przed montażem wyposażenia. Z kolei jeśli nakładamy farbę w ramach remontu, to koniecznie musimy zabezpieczyć wanny, kabiny prysznicowe, ubikacje i toalety, meble łazienkowe, grzejniki łazienkowe, lustra oraz baterie ścienne i baterie podtynkowe.

Malowanie sufitu w łazience

W tym miejscu kilka słów warto też powiedzieć o samym malowaniu sufitów w łazienkach. Zadanie to nie jest co prawda szczególnie trudne – wystarczy do tego celu wyposażyć się w stabilną drabinę, jednak pamiętać należy o dwóch kwestiach:

  • • malowanie sufitu zawsze wykonujemy na początku remontu, by farba nie kapała na wykończone już podłogi, ściany czy wyposażenie;
  • • na sufit także należy nałożyć specjalną farbę do łazienek. Co prawda powierzchnia ta brudzi się mniej, jednak również jest mocno narażona na wilgoć, szczególnie nad prysznicem czy wanną.

Jak pomalować starą łazienkę?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na pokrycie farbami nie tylko sufitu, ale też części czy nawet całych ścian. Warto do tego dodać, że rośnie też popularność malowania, jako sposobu na odświeżenie łazienki. Do tego celu wykorzystuje się specjalne farby, które nakłada się najczęściej na płytki łazienkowe – podłogowy gres do łazienki oraz ścienną glazurę. Efekt takiego zabiegu jest całkiem niezły, choć oczywiście nie tak trwały, jak generalny remont. Takie malowanie pomieszczeń kąpielowych zaleca się więc jako sposób na czasowe przywrócenie łazience korzystnego wyglądu, w oczekiwaniu na bardziej całościowe działania.

Malowanie łazienki to czynność często pomijana, choć bardzo ważna. Dlatego warto pamiętać, by odpowiednio ją przeprowadzić i szczególnie dużą uwagę przyłożyć do jakości samej farby. Szykując się do remontu, dobrze jest też nie zapominać, że mnóstwo produktów do łazienek znaleźć można na naszej stronie – serdecznie polecamy łazienkowe kafelki, wanny, prysznice, zestawy podtynkowe WC, miski WC wiszące (podwieszane), umywalki, szafki, oświetlenie łazienkowe i wiele innych akcesoriów!

Czytaj także: