Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak odnowić fugi w łazience?

Jak odnowić fugi w łazience?

Czasami najprostsze rozwiązania potrafią odmienić wnętrze nie do poznania. Tak jest właśnie w przypadku fug, które mają duży wpływ na odbiór łazienki. Brud, pleśń czy grzyb, które gromadzą się na łączeniach płytek, sprawiają, że całe pomieszczenie wygląda na zaniedbane. Pytanie zatem, jak wyczyścić fugi w łazience, aby odzyskały swój dawny blask?


Bez względu na to, czy w łazience masz położony gres, klinkier czy finezyjne mozaiki, fugi stanowią wizytówkę płytek. Są ich naturalnym wykończeniem, nadają im charakteru, a także sprawiają, że pomieszczenie wygląda na czyste i zadbane. Jeżeli jednak między płytkami zaczyna zbierać się brud, pleść czy grzyb, całość wydaje się mało estetyczna. Dlatego tak ważne jest, aby szczególną troską otoczyć płytki ścienne pod prysznicem, w pobliżu toalety, wanny czy umywalki, a także wszelkie inne miejsca podatne na zabrudzenia. Czy istnieje domowy sposób na czyszczenie fug? Jak radzić sobie z pleśnią i grzybem? Czym czyścić fugi pod prysznicem? Sprawdź!

Czyszczenie fug w łazience. Co warto wiedzieć?

To, że fugi z czasem tracą swój kolor i ulegają stopniowemu zabrudzeniu jest całkowicie naturalne. Jeżeli posiadasz dodatkowo na przykład płytki kolor szary i jasne fugi, musisz liczyć się z tym, że prędzej czy później ulegną one zażółceniu. Wiedz jednak, że nie trzeba od razu remontować łazienki, aby odzyskała dawny blask i ładny wygląd. Możesz po prostu odnowić nieestetyczne fugi, co pozwoli uzyskać nową i elegancką przestrzeń!

Jak odnowić fugi w łazience? Na rynku dostępne są różne preparaty do odświeżania, czyszczenia, a nawet zabezpieczania fug przed brudem, pleśnią i grzybem. Gdy dobrze zabezpieczysz je po gruntownym oczyszczaniu, będziesz mógł przez długi czas cieszyć się czystymi przestrzeniami. Jeżeli jednak nie uda ci się ich doczyścić, to zamiast przeprowadzać poważny remont możesz zmienić jedną ze ścian – tę, na której jest najwięcej przebarwionych fug. To dobry sposób na odświeżenie i nadanie łazience charakteru, na przykład poprzez zastosowanie dekorów. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Dekory do łazienki – jak je wykorzystać w aranżacji.

Najbardziej narażone na trudne zabrudzenia są płytki podłogowe i ścienne zlokalizowane przy wannie, pod prysznicem czy w pobliżu toalety. Jednak również i na nie jest sposób! Jeśli produkty myjące zawiodą, pozostaje jeszcze jedna skuteczna metoda na brudne fugi pod prysznicem, a mianowicie – ich odmalowanie. Na rynku poza preparatami do czyszczenia znajdziesz także te, które służą do renowacji. Ta metoda jest jednak bardziej czasochłonna, dlatego potraktuj ją jako ostateczność i dowiedz się najpierw, czym wyczyścić fugi łazienkowe.

Czym czyścić fugi pod prysznicem?

Jak czyścić fugi pod prysznicem? To pytanie zadaje sobie każdy, któremu choć raz przyszło, przyszło szorować w tym miejscu przestrzeń między płytkami. Pod prysznicem poza pleśnią i grzybem może zbierać się także brud i osad z mydła. W tym przypadku do czyszczenia fug w łazience warto użyć sody oczyszczonej z dodatkiem soku z cytryny. Soda skutecznie radzi sobie z pleśnią, a cytryna działa wybielająco.

Jak wyczyścić fugi sodą oczyszczoną z cytryną? Wystarczy do kilku łyżeczek sody dodać kilka kropel cytryny lub kwasku cytrynowego, wymieszać, nałożyć na fugi i pozostawić na całą noc. Rano, przy pomocy szczoteczki do zębów, trzeba wyszorować przestrzenie, a na koniec całość spłukać.

Jak wyczyścić fugi przy wannie?

Jeśli chcesz umyć przestrzenie między płytkami przy wannie, tu również skuteczne może okazać się czyszczenie fug sodą. W przypadku osadów z kamienia lub żółtawych przebarwień warto dodać do mieszanki, poza sodą i cytryną, odrobinę octu spirytusowego. Dzięki temu mieszanka będzie znacznie mocniejsza, a przebarwienia wyraźnie zbledną.

Ocet działa nie tylko wybielająco, ale również przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Dlatego w miejscach z pleśniowymi wykwitami warto położyć na całą noc mieszankę, a następnego dnia rozpocząć czyszczenie fug łazienkowych przy pomocy szczoteczki do zębów lub gąbki.

Jak czyścić fugi na podłodze?

A jak czyścić fugi na podłodze? Tutaj sytuacja wygląda już nieco inaczej. Brud i przebarwienia są znacznie silniejsze, dlatego skuteczny może okazać się silny detergent do WC. Działa silnie bakterio- i grzybobójczo, tak więc pozbycie się tego rodzaju zanieczyszczeń nie powinno sprawić problemu.

Jak wyczyścić fugi łazienkowe, które nie chcą się doczyścić lub znajdują się w trudno dostępnym miejscu? W takim wypadku warto zainwestować w specjalną farbę do fug, która ukryje nieestetyczne przebarwienia lub, jeśli znudził ci się dotychczasowy wygląd łazienki, wymienić płytki. O tym, jak je dobrze wybrać przeczytasz w artykule: Płytki podłogowe – które wybrać. Dzięki niemu unikniesz również w przyszłości problemów z uporczywymi zabrudzeniami.