-->
Z całą pewnością panele podłogowe wykonane z PCV to hit ostatnich lat. Olbrzymie zainteresowanie tym rozwiązaniem wynika z ich wytrzymałości i niewrażliwości na wilgoć – dzięki czemu doskonale sprawdzą się one zarówno w salonie, jak i kuchni, łazience czy na korytarzu. Dodatkowo pod względem estetycznym w niczym nie ustępują zwykłym produktom laminowanym. Inwestycja w nie jest więc jak najbardziej rozsądna i celowa, szczególnie że ich układanie również nie jest trudne. Czy jednak warto zamontować je na starej podłodze? W końcu wiele osób twierdzi, że panele z podkładem zawsze lepiej układać bezpośrednio na wylewce, by uniknąć ich uginania się, przesunięć czy powstawania wybrzuszeń. Jednak w przypadku kafelków absolutnie nie powinniśmy się tym martwić – o ile oczywiście dobrze przygotujemy je do roli podłoża. Co nie mniej ważne, działanie tego typu będzie z pewnością tańsze, prostsze i czystsze, niż zrywanie starej warstwy płytek i równanie posadzki. Dlatego też planując zastąpienie starej podłogi w łazience czy kuchni winylem, na pewno warto rozważyć bezpośrednie położenie paneli na kafelki.
A jak układać panele winylowe? W zasadzie robi się to podobnie jak w przypadku produktów laminowanych czy drewnianych. Podstawą jest oczywiście odpowiednie przygotowanie podłoża. Następnie należy rozłożyć odpowiedni podkład, dedykowany konkretnie do podłóg z PCV. Jest on kluczowy, gdyż wpływa na stabilność paneli, wygłusza i pozwala na zniwelowanie minimalnych nierówności, które praktycznie zawsze się pojawią. Ostatnim etapem jest oczywiście położenie samych paneli, które z reguły posiadają typowe systemy zatrzasków. Proces ten nie jest więc trudny, a dodatkowym ułatwieniem jest tu fakt, że z reguły deski winylowe są dość cienkie, dzięki czemu łatwiej je przyciąć do określonej długości. Podczas pracy pamiętać należy o zachowaniu odpowiedniego dystansu od ścian oraz dokładnym dobijaniu kolejnych paneli. Cały proces szczegółowo omawiamy w artykule układanie paneli w 5 krokach. W tym miejscu warto też wspomnieć o możliwości, jaką są panele samoprzylepne. Ich układanie jest w teorii nawet prostsze, a cechy użytkowe podobne, jak w przypadku klasycznych rozwiązań. Minusem w tym przypadku może być jednak wrażliwość na jakiekolwiek nierówności – które bardzo szybko uwidocznią się po montażu. Dlatego też rozwiązanie to nie jest raczej polecane do układania na stare płytki.
Ogólnie rzecz biorąc, sam montaż paneli winylowych na płytki jest dość prosty i nie różni się od normalnego układania na betonowej wylewce. Aby jednak uzyskać idealny efekt, koniecznie trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża – a więc starej podłogi z płytek. Co warte podkreślenia, działanie to jest kluczowe i dlatego też absolutnie nie należy w tym przypadku iść „na skróty”. Jakie prace trzeba wykonać?
Z wykonaniem poszczególnych czynności – zwłaszcza tych „mokrych”, nie należy się też spieszyć – gdyż podłoga powinna mieć czas na dokładne wyschnięcie. Tak przygotowane podłoże ze starych kafelków powinno być dobrą i trwałą bazą pod panele winylowe.
Ułożenie paneli PCV na wysłużonych płytkach to na pewno rozsądne rozwiązanie. Ograniczy to koszty i zdecydowanie przyspieszy pracę, co z pewnością ma duże znaczenie w przypadku każdego remontu.
Czytaj także: