Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dobrać lustro do łazienki? 8 rad


Jak dobrać lustro do łazienki? 8 rad

Lustro to obowiązkowy element wyposażenia każdej łazienki. Co jasne, pełni ono jednocześnie funkcję użytkową oraz dekoracyjną. Dlatego też tak ważne jest wybranie odpowiedniego modelu, który będzie po prostu dobrze pasował do pomieszczenia. Jak zrobić to dobrze? Podpowiadamy!


Jak wybrać lustro do łazienki – o tym musisz pamiętać!

Czy wybranie odpowiedniego zwierciadła do pokoju kąpielowego jest trudne? To oczywiście zależy od okoliczności i naszego pomysłu na aranżację. Niezależnie od sytuacji, zawsze warto zapoznać się też z przykładowymi wnętrzami oraz radami specjalistów. Poniżej prezentujemy osiem naszych podpowiedzi.

  1. 1. Dobór wielkości – rozmiar lustra do łazienki ma olbrzymie znaczenie. Co ciekawe, przez wiele lat przyjmowało się, że zwierciadło nie powinno być szersze niż znajdująca się pod nim umywalka. Obecnie jednak odchodzi się od tego przekonania i często stosuje dużo większe tafle. Pozwalają one dodatkowo rozświetlić i optycznie powiększyć pomieszczenie.
  2. 2. Odpowiedni kształt – to kolejna ważna cecha każdego lustra. Na rynku dostępne są aktualnie zarówno tradycyjne produkty okrągłe, prostokątne i kwadratowe, jak i bardziej fantazyjne wzory – np. pofalowane czy asymetryczne. Ostateczny wybór powinien być przede wszystkim uzależniony od pozostałego wyposażenia pomieszczenia. Jeśli toaleta, wanna, umywalka czy meble łazienkowe mają proste i ostre kształty, to pasować do nich będą produkty prostokątne i kwadratowe. Z kolei obłe wyposażenie będzie współgrać z okrągłym lustrem.
  3. 3. Obramowanie – ma ono spore znaczenie estetyczne. W przypadku nowoczesnych czy małych łazienek najlepszym rozwiązaniem będą zawsze modele bez ram, ewentualnie z bardzo subtelnym ich zarysowaniem. Z kolei wnętrza w stylu retro czy glamour będą wymagać uzupełnienie przez zwierciadła z ozdobnymi ramami. Niezależnie od naszego wyboru, zawsze należy też sprawdzić, czy obramowanie jest przeznaczone do użytku w łazience i nie ulegnie uszkodzeniu po kontakcie z wilgocią.
  4. 4. Sposób montażu – możliwości w tym zakresie jest kilka. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są oczywiście wkręty i haczyki, które oferują solidne i pewne trzymanie zwierciadła. Inne opcje to chociażby mocowanie za pomocą kleju lub taśmy bezpośrednio do płytek, lub też nawet ściany – by tafla była w jednej powierzchni z kafelkami. W każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się z opcjami montażu przewidzianymi przez producenta i parametrami środków montażowych.
  5. 5. Oświetlenie – jest ono konieczne w każdym pomieszczeniu kąpielowym. Światło zapewniać mogą z kolei osobno montowane kinkiety czy reflektory, jak i lampki diodowe zintegrowane z lustrem. W tym przypadku wybór jest przede wszystkim kwestią estetyki i pomysłu na aranżacje, choć nie da się ukryć, że niezależne oświetlenie pochłania nieco więcej miejsca.
  6. 6. Styl lustra i dodatkowe efekty – o ile część produktów jest dość uniwersalnych, to wiele zwierciadeł pasować będzie tylko do określonych aranżacji. Dlatego też zawsze trzeba się zastanowić, czy dany model będzie pasować do reszty wystroju. Ostrożnie należy też obchodzić się z lustrami z efektem głębi. Będą one ciekawym dodatkiem do nowoczesnych łazienek, gorzej sprawdzą się w stylu retro.
  7. 7. Szafka z lustrem – to alternatywne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę szczególnie w małych łazienkach. Szafki łazienkowe wiszące z lustrem pozwalają na przechowywanie sporej liczby niewielkich przedmiotów – past, szczoteczek, antyperspirantów czy najróżniejszych kosmetyków. Ich minusem może być szczelina w lustrze biegnąca w miejscu łączenia drzwiczek oraz uzależnienie kształtu i wielkości lustra od parametrów mebla.
  8. 8. Niekoniecznie jedno – przygotowując aranżacje własnej łazienki, można też pomyśleć o zastosowaniu kilku luster. Duże tafle rozmieszczone na ścianach będą stanowiły bardzo ciekawy i estetyczny dodatek, który rozświetli i powiększy pomieszczenie oraz może spełnić dodatkową funkcję użytkową. Zwierciadło do ziemi może z powodzeniem zastąpić lustro w garderobie czy sypialni, korzystać z niego będą mogły też dzieci, dla których zwykłe zwierciadło nad umywalką jest zbyt wysoko.

Czy da się stworzyć estetyczną łazienkę bez odpowiedniego lustra? Z całą pewnością nie! Dlatego też tak ważne jest, by poważnie podejść do poszukiwań tego elementu wyposażenie. Szeroki wybór ciekawych zwierciadeł do łazienek znaleźć można z kolei w naszym sklepie Komfort.pl.