Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Jak dobrać baterię do umywalki?

Jak dobrać baterię do umywalki?

Nawet najpiękniejsza umywalka nie będzie funkcjonalna, jeśli zakupimy do niej niewłaściwą baterię. Czym więc należy kierować się przy wyborze armatury i na jakie aspekty powinniśmy zwracać szczególną uwagę? Podpowiadamy, jak dobrać baterię do umywalki, by była ona nie tylko stylowa, ale i praktyczna.

Bateria do umywalki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Baterie umywalkowe są tym elementem wyposażenia łazienki, których zakup często zostawiamy na ostatnią chwilę. Okazuje się jednak, że decyzję dotyczącą wyboru armatury powinniśmy podjąć z pewnym wyprzedzeniem – źle dobrana może bowiem stać się źródłem wielu problemów. Jakich? Przede wszystkim bateria do umywalki łazienkowej musi mieć odpowiednią długość i kształt wylewki – w przeciwnym razie użytkowanie umywalki będzie utrudnione.

Bateria do umywalki powinna być też wykonana z solidnych, wytrzymałych i odpornych materiałów. Niskiej jakości krany mogą szybciej stać się nieszczelne, w wyniku czego zaczną przeciekać. Nie bez znaczenia pozostaje także design baterii – dobierając armaturę, należy uwzględnić styl, w jakim utrzymane jest wnętrze, co pomoże nam zachować spójność aranżacji.

A zatem jak dobrać baterię do umywalki? Na dobry początek powinniśmy zapamiętać kilka podstawowych wskazówek, którymi należy kierować się przy zakupie:

  • • długość wylewki baterii musi być dostosowana do rozmiarów ceramiki – zbyt krótka uniemożliwi swobodne korzystanie z umywalki;
  • • baterie jednouchwytowe pozwalają na oszczędność wody – inne rozwiązania redukujące zużycie wody to baterie z systemem samozamykającym lub wyposażone w sensor ruchu;
  • • bateria do umywalki powinna być przede wszystkim praktyczna – wygląd armatury jest istotny, lecz nie powinno się go przedkładać nad jej funkcjonalność.

Jak dobrać rozmiar baterii do umywalki?

Prawidłowe dopasowanie wielkości baterii do umywalki ma decydujący wpływ na jej późniejsze użytkowanie oraz funkcjonalność całej strefy umywalkowej. W takim razie jak dobrać baterię do umywalki? Długość wylewki i wysokość armatury to kluczowe parametry, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Jaka wysokość baterii do umywalki jest optymalna? To zależy głównie od rodzaju ceramiki. Nieco inne modele mogą być polecane osobom, które interesują umywalki podblatowe czy umywalki wpuszczane w blat, a inne dla tych, które rozważają raczej umywalki meblowe lub umywalki ścienne. Ważnym kryterium jest również rozmiar samej ceramiki.

Zastanawiając się więc, jak dobrać wysokość baterii do umywalki, najłatwiej będzie zapamiętać, że musi ona sięgać do komory umywalki, nie utrudniając korzystania z niej i nie powodując rozchlapywania wody. Jest to szczególnie istotne w przypadku umywalek nablatowych i baterii montowanych bezpośrednio na blacie – tu odległość między wyprofilowaną wylewką a krawędzią umywalki powinna wynosić około 15 cm. Należy zatem zapamiętać, że ważne jest nie tylko, jaka umywalka nablatowa jest najlepsza, ale też to, jaka bateria będzie do niej odpowiednia. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jaka bateria do umywalki nablatowej będzie pasować? 3 propozycje.

Bateria do umywalki łazienkowej a sposób montażu

Kolejnym aspektem jest sposób montażu baterii. Ogólnie baterie możemy podzielić na ścienne, montowane nad umywalką, oraz sztorcowe, które instaluje się na krawędzi ceramiki lub na blacie. Pierwsze z wymienionych są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku głębokich umywalek w formie mis. Tylko jak zamontować baterię do umywalki na ścianie, by korzystanie z niej było komfortowe? W takiej sytuacji armatura powinna znajdować się około 25-30 cm nad górną krawędzią ceramiki.

Jak dopasować baterię do umywalki i stylu łazienki?

Zastanawiając się, jaka bateria do umywalki będzie dla nas odpowiednia, powinniśmy wziąć też pod uwagę styl, w jakim została urządzona łazienka. Jeśli zależy nam na uniwersalnym, ponadczasowym rozwiązaniu, dobrą propozycją będzie bateria umywalkowa chromowana, która świetnie pasuje do większości pomieszczeń. Inna opcja to bateria umywalkowa biała, którą bez problemu wkomponujemy na przykład w skandynawskie wnętrze. A jak dopasować baterię do umywalki w łazience industrialnej? W tak zaaranżowanej przestrzeni doskonale sprawdzi się armatura w kolorze czarnym.