Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Ile kosztuje podłoga z drewna? Cena za m2

Drewniana podłoga to synonim trwałości i wytrzymałości. Przy właściwej pielęgnacji nawet po latach prezentuje się jak nowa! Nigdy nie wyjdzie z mody, pasuje do każdego wystroju wnętrza i wygląda niezwykle stylowo. Wiele osób ma jednak obawy związane z ceną podłogi z naturalnego drewna. Tym razem skupiamy się więc na kosztach drewnianych desek w przeliczeniu na m2!

Podłoga drewniana – cena za m2

Zapewne domyślasz się, że koszt podłogi drewnianej różni się w zależności od gatunku drewna. To jednak tylko jeden z czynników decydujących o cenie deski podłogowej za m2. Pod uwagę weź także budowę desek – wyróżnia się modele podłogowe lite lub klejone z kilku cieńszych warstw. Ponadto cena podłogi drewnianej zależy od rodzaju drewna. Pierwsza grupa to tańsze drewno iglaste, w tym deski sosnowe i modrzewiowe, a druga to droższe drewno z drzew liściastych, w tym dębowe, bukowe, orzechowe czy klonowe.

Częste obawy dotyczące naturalnego drewna koncentrują się wokół wysokich kosztów całego przedsięwzięcia. Nie da się ukryć, że cena podłogi drewnianej jest znacznie wyższa od paneli podłogowych, które kuszą estetyką i wielością wzorów. Czy mimo tego naturalne drewno to opłacalna inwestycja? Spieszymy z wyjaśnieniami. Pierwsza godna uwagi kwestia to wytrzymałość – deski z litego drewna cechuje grubość oraz zwarta struktura, dzięki czemu wykazują one zadziwiającą odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz duże obciążenia. Czyni je to lepszym wyborem od paneli. Naturalne drewno posiada również doskonałe właściwości izolacyjne oraz akustyczne. Jest też wyjątkowo ciepłe w dotyku! Dodatkowo deski podłogowe z naturalnego drewna bez problemu odświeżysz za pomocą lakieru czy oleju w zależności od wybranego sposobu konserwacji.

Czas przyjrzeć się cenom poszczególnych gatunków drewna. Poszukujesz niedrogiego rozwiązania? Odpowiedzią na Twoje potrzeby może okazać się deska jesion, której ceny zaczynają się już od 99,97 zł/m2! Drewno jesionowe wyróżnia piękny, złocisty kolor o zróżnicowanym natężeniu – od jaśniejszego do bardziej intensywnego odcienia. Charakteryzuje się pięknymi wzorami słojów nadającymi podłodze unikalny wygląd. Podłogi jesionowe są stosunkowo trwałe i odporne na ścieranie, dlatego dobrze sprawdzają się w często użytkowanych pomieszczeniach. Co ważne, jesion jest twardszy niż sosna, ale nieco bardziej miękki niż dąb czy buk.

Kolejna opcja to deski orzechowe. Nie należą do najtańszych, lecz ich wysoka jakość i piękny wygląd to wynagradzają. Jednak do rzeczy – cena deski orzech zaczyna się od ok. 269,99 zł/m2 do ok. 489,99 zł/m2 w ofercie Komfortu. Jej koszt w większości przypadków przewyższa nawet dąb. Jak widać, to luksusowa, bardzo elegancka opcja!

Nasza kolejna propozycja to deska klon. W naszej ofercie znajdziesz ją w cenie 469,99 zł/m2. Drewno klonowe ma jasny odcień oraz równomierne, jednolite usłojenie o dość delikatnym, dyskretnym rysunku. Deski klonowe wykazują wysoką wytrzymałość, elastyczność i niewielką kurczliwość, dzięki czemu po zmoczeniu szybko schną i niemal się nie odkształcają.

Ile wynosi cena podłogi drewnianej w wydaniu ekonomicznym? Osoby poszukujące najtańszej podłogi drewnianej powinny zastanowić się nad deskami z drzew iglastych. Ich niewysoka cena wynika z dużej dostępności. Co więcej, rosną one stosunkowo szybko w porównaniu do drzew liściastych. Krótszy cykl wzrostu pozwala szybciej je pozyskiwać i przetwarzać, co wpływa na cenę. Musisz jednak pamiętać o minusach gatunków iglastych, w tym umiarkowanej trwałości i dość wysokiej podatności na uszkodzenia. Z tych względów najlepiej sprawdzają się w umiarkowanie użytkowanych miejscach w domu, czyli np. w sypialni.

Ile kosztuje podłoga dębowa?

Podłoga wykonana z drewna dębowego to niezawodny klasyk, który zasługuje na specjalne omówienie. Dąb cieszy się dużą popularnością za sprawą trwałości. To jeden najtrwalszych gatunków drewna dostępnych w Polsce! Zachwyca twardością, dlatego stanowi idealny wybór do często użytkowanych pomieszczeń. Podłoga dębowa nawet po latach prezentuje się jak nowa (oczywiście przy właściwej konserwacji). Co więcej, deska dąb może zaskakiwać różnymi kolorami (deski bielone) i wzorami, dlatego łatwo wkomponować ją w różne style aranżacyjne. Czy właśnie dębowa podłoga jest tym, w co pragniesz zainwestować? Sprawdź przybliżoną cenę parkietu dębowego.

Cena klepki dębowej różni się w zależności od jakości drewna. Deski pozbawione wad i skaz, o bardziej jednolitym kolorze, będą droższe. Także ich wykończenie wpływa na cenę. Deski dębowe dostępne są w wersjach gotowych do użycia lub jako deski surowe, które wymagają obróbki i wykończenia na miejscu, które kosztują mniej. Ponadto grubsze deski mogą być droższe niż cienkie. Cena desek dębowych zaczyna się od 126 zł za m2. W tej cenie w Komforcie znajdziesz m.in. szerokie deski trójwarstwowe, 2-lamelowe pokryte półmatowych lakierem. Z kolei nieco wyższa cena deski dębowej (ale wciąż bardzo korzystna) wynosi 179,99 zł – mowa o długich, 1-lamelowych deskach z matowym lakierem. Na średniej półce cenowej mieszczą się deski dębowe w cenie 309,99 za m2. W tej kategorii pojawiają się zarówno propozycje lakierowane, jak i olejowane. Cena najdroższych propozycji sięga nawet 700 zł/m2 (w ofercie sklepu Komfort znajdziesz np. deskę podłogową Dąb Dublin Capitol za 679,99 zł/m2). Cena podłogi dębowej za m2 jest również zależna od klasy desek, przy czym klasa I jest najwyższa, a III najniższa. Cenę parkietu dębowego możesz więc dopasować do swojego budżetu oraz potrzeb.

Podłoga drewniana – koszt robocizny

Wyjaśniliśmy już, jak kształtują się ceny podłóg z poszczególnych gatunków drewna. Za najdroższe uznaje się deski z orzecha, klonowe oraz dębowe – choć w ostatnim przypadku znajdziesz również zadowalające cenowo propozycje. Nie możesz jednak zapominać, że do kosztu podłogi drewnianej dochodzi cena robocizny. A ta różni się w zależności od kilku czynników. Wśród nich trzeba wymienić:

 • · Koszt ułożenia podłogi drewnianej w dużym stopniu zależy od regionu, w którym poszukujesz fachowca. W większych miastach ceny usług są wyższe niż w mniejszych miejscowościach.
 • · Ułożenie podłogi drewnianej bywa bardziej skomplikowane i czasochłonne, gdy deski mają nietypowe kształty lub usłojenie. Niektóre gatunki drewna okazują się trudniejsze do przycinania i układania. Niestandardowy układ desek (np. kształt szachownicy) może zwiększyć koszty robocizny ze względu na potrzebę precyzyjnego cięcia i dopasowania desek.
 • · Specjalista zawsze ocenia stan podłoża przed montażem nowej podłogi. Konieczność naprawy lub wyrównania podłoża podnosi koszty robocizny.
 • · Doświadczony profesjonalista pobierze większą opłatę za pracę, jednak gwarantuje również wyższą jakość i wydajność pracy.
To, ile kosztuje położenie podłogi drewnianej, zależy też od metrażu podłogi. Specjaliści mogą rozliczać się także za godzinę pracy. Warto więc zapoznać się z ofertami od różnych wykonawców, aby uzyskać pełen ogląd sytuacji. Średni koszt ułożenia parkietu kształtuje się między 35 a 56 zł/m2 podłogi. Z kolei wykonanie podłogi z desek to 45-60 zł/m2.

Na tym jednak nie koniec kosztów związanych z montażem podłogi z naturalnego drewna. Uwzględnij, że koszt zakupu desek to tylko jeden z wydatków, które poniesiesz. Co jeszcze musisz doliczyć?
 • · Podkładka pod parkiet – wyrównuje powierzchnię i redukuje dźwięki.
 • · Mieszanki samopoziomujące lub podkłady wyrównujące – kiedy podłoże wymaga wyrównania.
 • · Klej do parkietu lub podkładka dźwiękochłonna – w zależności od typu parkietu.
 • · Listwy przypodłogowe – do wykończenia i ukrycia szczelin między parkietem a ścianami.
 • · Środki do pielęgnacji i wykończenia – w zależności od wykończenia parkietu potrzebujesz środków takich jak oleje, lakiery lub woski.
 • · Izolacja akustyczna – dla osób mających specjalne potrzeby w tym zakresie.
Wiesz już, ile kosztuje podłoga drewniana – oczywiście w przybliżeniu. Przy czym podpowiadamy, aby przy wyborze drewna kierować się nie tylko ceną, ale i wytrzymałością oraz estetyką danego gatunku. Podłoga to element wyposażenia, który pozostanie z Tobą przez lata, dlatego poświęć jej należytą uwagę przy zakupie. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z propozycjami w sklepie Komfort. Znajdziesz tam deski dębowe, jesionowe, klonowe, szare deski i wiele innych!

Czytaj także: