Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Ile kosztuje i co zawiera projekt mieszkania?


Ile kosztuje i co zawiera projekt mieszkania?

Ile kosztuje i co zawiera projekt mieszkania?

Co zawiera projekt mieszkania?

Zacznijmy od tego, co powinny zawierać profesjonalne projekty mieszkań. Większość działających niezależnie projektantów oraz biur projektowych oferuje różnego rodzaju usługi. Zakres poszczególnych projektów może się więc znacząco różnić. Najczęściej spotykane są dwa warianty projektów małych mieszkań.

Pierwszy z nich to tak zwany projekt koncepcyjny. Jest to najprostszy i najczęściej najtańszy wariant projektu małego mieszkania. Zwykle na taki projekt składa się rzut 2D mieszkania oraz bardzo prosty projekt 3D. Elementem takiego koncepcyjnego projektu może być również wizualizacja 3D. Koncepcyjny projekt małego mieszkania skupia się najczęściej na rozwiązaniach funkcjonalnych i czysto technicznych. Należy do nich na przykład rozprowadzenie instalacji, umiejscowienie konkretnych jej punktów, rozkład oświetlenia itd. Taki prosty projekt koncepcyjny może też zawierać wstępne sugestie dotyczące kolorystyki czy materiałów wykończeniowych jak panele podłogowe, płytki czy tapety.

Zdecydowanie więcej informacji zawiera tak zwany kompleksowy projekt mieszkania. Oprócz kwestii technicznych i funkcjonalnych kompleksowe projekty małych mieszkań zawierają również informacje dotyczące wizualnej aranżacji całego wnętrza. Projektanci proponują więc konkretne materiały wykończeniowe, kolorystykę, styl wnętrza, a nawet konkretne zestawy mebli czy modele. Taki kompleksowy projekt dotyczy każdego pomieszczenia. Jak się łatwo domyślić, najbardziej newralgicznymi punktami małego mieszkania są najczęściej kuchnia i łazienka. Dzięki profesjonalnemu projektowi nie będziecie mieli problem z tym, jak funkcjonalnie zaplanować takie elementy wyposażenia jak wanny, kabiny prysznicowe, umywalki czy brodziki. Analogicznie w przypadku kuchni projektant nie tylko zaproponuje takie rozmieszczenie poszczególnych stref, aby stworzyć między nimi wygodną i intuicyjną komunikację. Pomoże Wam również wybrać konkretne baterie kuchenne, akcesoria do mebli kuchennych czy zlewozmywaki, wpisujące się w wybrany styl architektoniczny.

Ile kosztuje projekt mieszkania?

Przejdźmy teraz do kluczowej kwestii, czyli tego, ile kosztuje projekt mieszkania u architekta? Jak się łatwo domyślić, koszt projektu mieszkania uzależniony jest od kilku różnych czynników. Branża projektowania wnętrz rozwija się dosyć dynamicznie już od kilku lat. Na rynku funkcjonuje wielu niezależnych specjalistów i biur projektowych, a ich cenniki mogą się znacząco różnić. Postaramy się jednak uśrednić rynkowe ceny i sprawdzić, ile kosztuje zaprojektowanie mieszkania.

Koszt projektu mieszkania rozliczany jest zwykle za m2. Cena projektu mieszkania za m2 uzależniona jest też od tego, czy jest to tylko projekt koncepcyjny, czy też projekt kompleksowy. W przypadku prostego projektu koncepcyjnego cena projektu za m2 wynosi zwykle od 50 do 100 zł. Ze zdecydowanie większym wydatkiem musicie się liczyć w przypadku projektu kompleksowego. W tym przypadku średnie ceny oscylują zwykle w przedziale od 100 do 200 zł za m2.

Cena projektu wnętrz zależy także od stopnia trudności całego przedsięwzięcia, Waszych wymagań oraz tego, czy konieczne będzie zastosowanie jakichś specjalnych rozwiązań (na przykład ze względu na specyficzny układ mieszkania).

Ile kosztuje projekt mieszkania 40 m2?

Opierając się na tych uśrednionych cenach, łatwo policzyć, ile kosztuje projekt mieszkania 40 m2. Cena takiego projektu to 2000 do 4000 zł w przypadku projektu koncepcyjnego. Za kompleksowy projekt trzeba będzie zapłacić już od 4000 do nawet 8000 zł.

Ile kosztuje projekt mieszkania 50 m2?

Koszt projektu mieszkania 50 m2 to 2500 do 5000 zł w przypadku prostego projektu z podstawową wizualizacją. Cena projektu mieszkania 50 m2 może urosnąć nawet do 10000 zł, jeśli zdecydujecie się na pełen projekt wraz z aranżacją każdego z pomieszczeń w wybranym przez Was stylu.

Ile kosztuje projekt mieszkania 60 m2?

Jeśli planujecie projekt mieszkania 60 m2, to jego cena będzie oscylować w granicach od 3000 do nawet 12000 zł. Ostateczna cena będzie oczywiście zależna od stopnia skomplikowania projektu.

Ile kosztuje projekt mieszkania 70 m2?

Analogicznie projekt mieszkania 70 m2 to wydatek od 3500 do aż 14000.

Ile kosztuje projekt mieszkania 80 m2?

Projekt mieszkania 80 m2 to często już naprawdę duży wydatek. Oczywiście wielu projektantów oferuje zniżki i możliwość negocjacji w przypadku większych projektów. Często więc koszt projektu mieszkania 80 m2 będzie w dużej mierze uzależniony od warunków zawartej umowy. Trzymając się jednak przyjętej stawki za m2, taki projekt może kosztować od 4000 do 8000 zł w wersji uproszczonej i od 8000 do kilkunastu tysięcy w wersji kompleksowej.

Projekt przebudowy mieszkania – cena

Jak wyglądają ceny, gdy w grę wchodzi projekt przebudowy mieszkania? W większości przypadków jest to kwestia indywidualna uzależniona od konkretnego przedsięwzięcia. Wszystko zależy od tego, czy ma to być tylko wizualny lifting, czy generalny remont obejmujący zmianę układu mieszkania, instalacji itd. Stawki za projekt przebudowy mieszkania są więc każdorazowo ustalane indywidualnie z projektantem.

Projekt funkcjonalny mieszkania – cena

Oczywiście każdy projekt mieszkania powinien brać pod uwagę nie tylko kwestie czysto wizualne. Bardzo ważne są także kwestie praktyczne i to by cały układ i wystrój mieszkania był funkcjonalny. Dobry architekt powinien stworzyć projekt funkcjonalny mieszkania, który będzie również efektowny wizualnie. Często to właśnie połączenie tych dwóch elementów stanowi o sukcesie danego projektu.

Ile kosztuje wizualizacja mieszkania?

Dosyć często pada również pytanie, ile kosztuje projekt aranżacji mieszkania w postaci wizualizacji. Sama wizualizacja to często koszt od 50 do 100 zł za m2. Trzeba jednak pamiętać, że wizualizacja to często tylko bardzo uproszczona wizja tego, jak ma wyglądać mieszkanie. Jeśli więc chcecie skorzystać z takiej usługi, to warto dokładnie upewnić się, co ona obejmuje.

Projekt mieszkania za darmo – czy to możliwe?

Widać więc wyraźnie, że nawet projekt małego mieszkania może wiązać się ze sporym wydatkiem. Koszt projektu może więc dodatkowo nadwyrężać i tak napięty budżet na urządzenie mieszkania. Nic więc dziwnego, że do popularnych wyszukiwanych haseł należy na przykład „projekt mieszkania za darmo” czy „darmowy projekt mieszkania”. Takie bezpłatne projekty często mogą być inspiracją do urządzenia własnego wnętrza, nijak mają się one jednak do indywidualnego projektu stworzonego specjalnie dla Was.

Istnieje jednak prosty sposób na znaczne zmniejszenie kosztu projektowania mieszkania. Wspominaliśmy już, że często najbardziej newralgicznymi i czasochłonnymi elementami projektu są takie pomieszczenia jak kuchnia i łazienka. Dokonując zakupów w naszym sklepie online, możecie otrzymać całkowicie za darmo indywidualny projekt kuchni i łazienki. Do urządzenia pozostaną Wam już tylko inne pomieszczenia, a to już zadanie dużo łatwiejsze.

Co zrobić, aby otrzymać taki indywidualny projekt? Z tej usługi mogą skorzystać osoby, które dokonały zakupów wyposażenia kuchni lub łazienki za określoną kwotę. Jedyne co trzeba zrobić, to wypełnienie krótkiego formularza na naszej stronie. Następnie nasz pracownik skontaktuje się, w celu ustalenia wszelkich szczegółów projektu i umówienia spotkania z projektantem. Gotowy projekt łazienki lub kuchni obejmuje zarówno wizualizację 3D, jak i rzut 2D z dokładnym rozmieszczeniem wszystkich elementów.

Czytaj także: