Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Ile kosztuje i co zawiera projekt łazienki?

Ile kosztuje i co zawiera projekt łazienki?

Łazienka to obok kuchni jedno z najważniejszych pomieszczeń użytkowych w domu. Projekt łazienki ma bezpośredni wpływ nie tylko na to, jak będzie się prezentowała aranżacja łazienki, ale przede wszystkim na komfort codziennego korzystania z tego pomieszczenia.

Projekt łazienki – co zawiera?

Dlaczego projektowanie łazienki jest tak ważne? Po pierwsze łazienka to pomieszczenie bardzo intensywnie eksploatowane. Co więcej, korzystają z niej wszyscy domownicy, a projekt łazienki powinien brać pod uwagę potrzeby każdej z tych osób. Po drugie wymiary łazienki są zwykle stosunkowo niewielkie, a musi zmieścić się w niej naprawdę długa lista niezbędnych elementów wyposażenia. Odpowiednio zaplanowany układ łazienki jest gwarancją tego, że poszczególne elementy jej wyposażenia nie będą ze sobą kolidowały, a komunikacja pomiędzy strefami łazienki będzie intuicyjna i wygodna. Nie można jednak skupiać się wyłącznie na kwestiach praktycznych. W końcu także estetyczny wystrój łazienki, dobór kolorów i dekoracji wpływa na to, jak będziecie czuli się w tym pomieszczeniu.

Na wstępie sprawdźmy, co powinny zawierać profesjonalne projekty łazienek. Wiele osób myli wizualizację łazienki z jej projektem. Sama wizualizacja jest jedynie graficznym przedstawieniem ogólnego zarysu łazienki. Wizualizacje powstają najczęściej na podstawie gotowej bazy obiektów 3D, nie odzwierciedlają one więc dokładnie tego, jak będzie wyglądała projektowana łazienka. Wizualizacja łazienki jest dobrym sposobem na zapoznanie się z ogólnym układem projektowanego pomieszczenia, nie jest to jednak projekt.

Projekt łazienki powinien zacząć się od inwentaryzacji pomieszczenia. Polega ona na dokładnym zmierzeniu ścian i podłogi. Istotna jest nie tylko długość poszczególnych ścian, ale także ich powierzchnia. Na podstawie tych informacji powstaje rzut łazienki z wymiarami, czyli swojego rodzaju rysunek techniczny łazienki.

Na bazie takiego planu łazienki powstaje jej koncepcja. Jest to zwykle rzut 2D łazienki uwzględniający wszystkie elementy wyposażenia. Na planie łazienki znajdziecie więc meble łazienkowe, ceramikę (toalety, bidety, umywalki), a także wanny lub brodziki. Wielu projektantów przygotowuje co najmniej dwie koncepcje tak, aby klient mógł wybrać tę, która mu się bardziej spodoba. Oczywiście na tym etapie możecie również zasugerować ewentualne zmiany. Dobrego projektanta można poznać między innymi po tym, że nie narzuca on na siłę swoich pomysłów klientowi.

Jeśli zaakceptujecie ten etap projektu, to kolejnym krokiem jest wybór koloru ścian, płytek ceramicznych, a także decyzja, jakie inne akcesoria łazienkowe mają zostać uwzględnione w projekcie. Po ustaleniu tych detali projektant przystępuje do stworzenia finalnego projektu technicznego. Jest to szczegółowy rysunek łazienki i wszystkich jej elementów wyposażenia. Na takim projekcie łazienki powinny znaleźć się również przyłącza wodno-kanalizacyjne i gniazdka elektryczne. Takiemu gotowemu projektowi może też towarzyszyć wizualizacja łazienki, ale jest to zależne od tego, jaką umowę zawrzecie z biurem projektowym.

Koszt projektu łazienki – od czego zależy?

Od czego uzależniony jest koszt projektu łazienki? Oczywiście największy wpływ na to, ile zapłacicie za indywidualny projekt łazienki, ma metraż tego pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku projektu mieszkania, stawka za projektowania rozliczana jest najczęściej za 1 m2.

Ile kosztuje projekt łazienki?

Ile kosztuje zaprojektowanie łazienki? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie lub myślą o jego generalnym remoncie. Cena za projekt łazienki uzależniona jest oczywiście od różnych czynników. Największy wpływ na to, ile kosztuje wykonanie projektu łazienki ma jednak jej metraż. Możemy przyjąć, że średnia cena za m2 projektu łazienki to zwykle od 150 do 180 zł. Oczywiście na rynku znajdziecie zarówno droższe, jak i tańsze oferty. Nieco niżej napisaliśmy również o tym, jak można uzyskać indywidualny projekt łazienki całkowicie za darmo. Warto się tym zainteresować, gdyż cena projektu łazienki może być całkiem spora.

Ile kosztuje projekt łazienki u architekta?

Uśrednione stawki za indywidualny projekt łazienki opisaliśmy już nieco wyżej. To, ile każe sobie zapłacić za projekt łazienki architekt, zależy oczywiście od konkretnego biura projektowego, czy nawet regionu. Stawki za indywidualny projekt łazienki będą zwykle nieco wyższe w dużych miastach. Szczególnie jeśli chcecie skorzystać z usług dużych firm projektowych o ugruntowanej renomie.

Projekt małej łazienki – cena

Realia polskiego rynku nieruchomości sprawiają, że łazienki to zwykle niewielkie pomieszczenia. W praktyce mało kto może sobie pozwolić na duży i przestronny salon kąpielowy. Nic więc dziwnego, że największą popularnością cieszą się projekty małych łazienek. Sprawdźmy, ile kosztuje projekt małej łazienki. Koszt projektu małej łazienki jest oczywiście uzależniony od jej metrażu.

Ile kosztuje projekt łazienki 4 m2?

Jeśli przyjmiemy wspomniane wcześniej stawki profesjonalnych projektantów wynoszące od 150 do 180 zł za m2, to projekt łazienki 4 m2 będzie kosztował nas od 500 do 720 zł.

Koszt projektu łazienki 5 m2

Znając stawki, łatwo sprawdzić ile kosztuje projekt małej łazienki 5 m2. Nie ma też większego znaczenia czy jest to projekt łazienki 5 m2 z wanną i prysznicem, czy też projekt łazienki 5 m2 z wanną. Za profesjonalny projekt zapłacicie zwykle stawkę za m2, a nie za poszczególne elementy jej wyposażenia jak wanny, umywalki, kabiny prysznicowe czy meble łazienkowe. Uśredniony koszt projektu łazienki 5 m2 to więc zwykle około 750-900 zł.

Ile kosztuje projekt dużej łazienki?

Z nieco większym wydatkiem wiąże się projekt dużej łazienki. Nie ma znaczenia, czy jest to projekt dużej łazienki z oknem, czy bez. Zdecydowana większość projektantów i biur projektowych rozliczy z Wami jedynie na podstawie metrażu łazienki.

Darmowy projekt łazienki – jak go otrzymać?

Jak widać, mimo stosunkowo niewielkich wymiarów tego pomieszczenia, koszt projektu łazienki może być całkiem spory. Jednym z popularnych sposobów na zaoszczędzenie są gotowe projekty łazienek. W internecie z łatwością znajdziecie gotowe projekty łazienek z prysznicem czy gotowe projekty łazienek z wanną. Pamiętajcie jednak, że takie gotowe łazienki bardzo rzadko będą idealnie dopasowane do Waszego mieszkania. A w tym pomieszczeniu nawet kilka cm różnicy może sprawić spore problemy.

Inną alternatywą są darmowe programy do projektowania łazienki, w których sami możecie stworzyć taki projekt. Pamiętajcie jednak, że darmowe programy oferują najczęściej bardzo ograniczone możliwości. Często jest to jedynie program do wizualizacji łazienki, w którym tak naprawdę nie da się stworzyć pełnoprawnego, fachowego projektu. Dodatkowo, do ich obsługi potrzebna jest często również specjalistyczna wiedza z zakresu projektowania.

Istnieje jednak prosty sposób na to, jak otrzymać darmowy projekt łazienki dopasowany idealnie do wymiarów i układu konkretnego pomieszczenia. Projekt łazienki za darmo można otrzymać, dokonując zakupów wyposażenia łazienki w sklepie Komfort. W jaki dokładnie sposób można skorzystać z takiego rozwiązania jak projektowanie łazienki za darmo?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie krótkiego formularza na stronie sklepu Komfort. Wystarczy, że podacie dane kontaktowe i podstawowe informacje dotyczące Waszej łazienki. W ciągu 48 godzin skontaktuje się z Wami nasz pracownik, aby ustalić dodatkowe szczegóły i umówić spotkanie z projektantem. W trakcie tego spotkania wspólnie z projektantem Komfortu ustalicie szczegóły darmowego projektu łazienki. Finalnym efektem wspólnej pracy będzie nie tylko profesjonalna wizualizacja 3D, ale również rzut z góry 2D projektowanej łazienki. Wraz z darmowym projektem łazienki otrzymacie także listę wszystkich niezbędnych do wykonania tego projektu elementów wyposażenia. Oprócz projektu łazienki za darmo oferujemy również możliwość skorzystania z szeregu usług dodatkowych. Dotyczą one między innymi różnych opcji transportu zakupionego wyposażenia i jego montażu w Waszej łazience.

Czytaj także: