Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
 1. Komfort

Granatowy dywan – jak dopasować go do wnętrza?

Granatowy dywan – jak dopasować go do wnętrza?

Jest wiele sposobów na urozmaicenie wystroju dowolnego wnętrza. Jednym z nich jest z pewnością wykorzystanie elementów w mocnych kolorach – takich jak właśnie granatowe dywany. W jakich pomieszczeniach sprawdzą się one najlepiej? Podpowiadamy!


Granatowy dywan – czyli jaki?

Wbrew pozorom samo określenie „granatowy dywan” jest bardzo ogólne. I bynajmniej nie chodzi tu tylko o kwestie techniczne – takie jak materiał czy sposób produkcji. Równie ważny jest też ich zróżnicowany wygląd i styl. Czym się mogą między sobą różnić poszczególne „dywany granatowe”?

 • Wzorem – w zależności od stylu produkty tego typu mogą odznaczać się mniej lub bardziej skomplikowanym wzorem – najczęściej geometrycznym, choć zdarzają się też rozwiązania asymetryczne. Dostępne są też oczywiście dywany o jednolitym kolorze.
 • Kolorem – co oczywiste, sam granatowy może występować w wielu jaśniejszych lub ciemniejszych odcieniach. Dodatkowo też trzeba pamiętać, że wszystkie wzorzyste dywany będą mieć też pola w innych kolorach.
 • Stylem – obecnie można wyróżnić dywany tradycyjne, czyli nawiązujące wyglądem do klasycznych projektów, oraz dywany nowoczesne, których design jest z reguły bardziej minimalistyczny i oparty o proste wzory.
 • Materiałem – najbardziej ogólny jest oczywiście podział na produkty z włókien naturalnych – wełna, jedwab, sizal; i syntetycznych – takich jak poliamid, polipropylen, wiskoza i akryl.
 • Wielkością – najczęściej spotykane są dywany o wielkości boku od około 80 do 400 centymetrów, choć oczywiście znaleźć można też większe i mniejsze kobierce.
 • Kształtem – najpopularniejsze są oczywiście dywany prostokątne lub kwadratowe. Nietrudno jednak też o produkty okrągłe.

Jak więc widać, liczba podstawowych cech „granatowych dywanów” jest olbrzymia i wszystkie one wpływają na cechy użytkowe i aranżacyjne. Warto o tym pamiętać szukając idealnego produktu dla siebie.

Jak wykorzystać dywan w kolorze granatowym do aranżacji wnętrza?

Różnorodność granatowych dywanów tworzy oczywiście pytanie o możliwość wskazania jednoznacznych sposobów ich użycia do aranżacji wnętrz. W praktyce okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad – takich jak:

 • Granatowy jest dość ciemny, w związku z tym zbyt duża jego ilość może być przytłaczająca. Jeśli więc decydujemy się na taki dywan, to lepiej zrezygnować np. ze ścian w tym kolorze. Granatowy dywan będzie z kolei świetnie współgrał z innymi dodatkami w tym kolorze – jak poduszki, wazony czy zasłony.
 • Granat dobrze się łączy z jaśniejszymi odcieniami niebieskiego. Dlatego też jak najbardziej można go użyć we wnętrzach z takimi kolorami – np. w stylu śródziemnomorskim czy marynarskim.
 • Dywan granatowy będzie też świetnie kontrastował z jasnymi barwami – białym, żółtym i pomarańczowym. Połączenia takie będą dodatkowo podkreślały oba kolory. W praktyce oznacza to, że granatowe dywany świetnie sprawdzą się w stylu skandynawskim czy też nowoczesnych, wielobarwnych stylizacjach.
 • Granat jest zimną barwą. Dlatego też, jeśli zależy nam na ciepłym i atrakcyjnym wystroju, to lepiej wybrać bardziej wzorzysty produkt, w którym kolor ten nie będzie dominował.

Trzeba więc pamiętać, że granatowy dywan, podobnie jak każdy inny kobierzec w mocnej i wyrazistej barwie, będzie świetnym elementem przełamującym w jasnych i delikatnych pomieszczeniach. Umiejętnie użyty może się także sprawdzić we wnętrzach z dużą ilością kolorów pochodnych.

O czym pamiętać, kupując granatowy dywan?

Piękny dywan z całą pewnością może być doskonałym uzupełnieniem salonu czy sypialni. Dlatego też warto postawić na tego typu dodatek, który będzie też po prostu bardzo użyteczny i może służyć przez wiele lat. W tym miejscu warto jednak też podkreślić, że spore znaczenie ma jakość samego produktu i typ materiału, z którego został on wykonany. Warto na nie zwracać uwagę, gdyż mają one spore znaczenie z punktu widzenia cech użytkowych i wytrzymałości. Dobrej jakości dywany granatowe w doskonałych cenach znaleźć można z kolei w naszym sklepie Komfort.pl. Zapraszamy do zakupów!