Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Deska kompozytowa na taras w 5 pytaniach i odpowiedziach


Deska kompozytowa na taras w 5 pytaniach i odpowiedziach

Bez wątpienia deski kompozytowe wdarły się szturmem na polskie tarasy. Bynajmniej jednak sukces ten nie jest jedynie efektem sprawnej reklamy czy chwilowej mody. Wynika on z wielu zalet tego rozwiązania, w stosunku do innych typów podłóg na taras. Mimo to w dalszym ciągu wiedza na temat desek z kompozytów jest dość mała. Dlatego też w tym tekście odpowiadamy na pięć najczęstszych pytań.

1. Deska kompozytowa – co to jest?

Oczywiście podstawowe pytanie, odnośnie desek kompozytowych brzmi – czym one w zasadzie są? Odpowiedź na nie jest na szczęście dość prosta, choć może być dla wielu osób zaskakująca. Wbrew popularnemu przekonaniu, materiał ten składa się w około 45% z naturalnej mączki drzewnej. Drugim podstawowym składnikiem jest polichlorek winylu. Połączenie takie odpowiada za charakterystykę tego materiału. Dzięki naturalnemu drewnu jest on przyjemny w dotyku, z kolei PCV odpowiada za trwałość i odporność. Uzyskany kompozyt jest z kolei obrabiany w taki sposób, by tworzyć równe deski, doskonale nadające się do układania podłogi. Co warte podkreślenia, z reguły są one też ryflowane, co przeciwdziała ślizganiu się i poprawia estetykę.

Deska kompozytowa czy drewniana?

To, że deski tarasowe z kompozytu są najczęściej porównywane z drewnianymi, nie powinno nikogo dziwić. W końcu oba te rozwiązania są używane na tarasach zamiennie i posiadają podobną charakterystykę – sztuczne trawy, płytki czy dywany zewnętrzne to jednak zupełnie inne opcje. Zestawiając ze sobą oba typy desek, trzeba stwierdzić, że pod względem walorów użytkowych przewaga kompozytów jest niepodważalna. Są one niewrażliwe na działanie warunków atmosferycznych – w tym przede wszystkim wody, nie rozwijają się na nich grzyby i pleśń, są też bezpieczniejsze z racji braku drzazg. Nieco inaczej wygląda kwestia estetyki – gdzie naturalny urok drewna jest przez wiele osób ceniony wyżej. Jednak z drugiej strony, deski kompozytowe także są bardzo estetyczne, a dodatkowo można je przyozdobić, układając np. ciekawe dywany z juty czy dywany sznurkowe. Deski dostępne są też w różnych wymiarach.

Jaki dywan na balkon i taras?

3. Czy deski kompozytowe trzeba impregnować?

Tematem powiązanym z porównaniem drewna i kompozytu jest też kwestia konserwacji. I w tym przypadku nowoczesne deski tarasowe wypadają zdecydowanie lepiej. Nie wymagają one żadnej impregnacji czy też wykonywania innych podobnych zabiegów. Aby utrzymać ich doskonały wygląd, wystarczy regularne zamiatanie i usuwanie ewentualnych plam czy nieczystości przy użyciu wody, ewentualnie z dodatkiem delikatnych środków czyszczących. Jak więc widać, utrzymanie desek kompozytowych w czystości jest dużo prostsze, niż drewnianych. Z racji stosunkowo gładkiej powierzchni usuwanie kurzu, ziemi czy piasku jest też zdecydowanie łatwiejsze, niż w przypadku gdy na tarasie leży sztuczna trawa na zewnątrz czy też różnego rodzaju dywany.

4. Deska kompozytowa – jak układać?

Sporą zaletą desek kompozytowych jest też ich stosunkowo łatwy montaż. Co prawda wymaga on nieco wiedzy i użycia specjalistycznych narzędzi, jednak z całą pewnością poradzą sobie z nim nawet mniej doświadczone osoby. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest oczywiście podążanie za wytycznymi producenta i dokładne wykonywanie kolejnych kroków. Dodatkowo na naszej stronie internetowej dostępne są instrukcje montażu. W tym miejscu trzeba też podkreślić, że z reguły deski kompozytowe układa się na specjalnych legarach, co zapewnia odpowiednią stabilność całej konstrukcji.

Dywan na zewnątrz – jak go wybrać?

5. Ile kosztuje deska kompozytowa?

Spore znaczenie dla powodzenia desek kompozytowych ma też ich rozsądna cena. Oczywiście koszt konkretnych produktów zależy w tym przypadku od jakości, grubości i producenta. Koszt ten jest więc nieco wyższy, niż w przypadku najpopularniejszych rodzajów sztucznej trawy czy płytek. Jednak bez trudu znajdziemy też dużo droższe syntetyczne murawy czy kafelki. Więcej wydać będzie trzeba też na większość podłóg z desek drewnianych, a także wysokiej jakości dywanów na taras.

Omawiane rozwiązanie podłogowe jest więc bardzo interesującą opcją. A jeśli zastanawiasz się, jakie deski kompozytowe na taras wybrać, to koniecznie powinieneś zapoznać się z naszą ofertą. W naszym sklepie możesz też dobrać ciekawe dywany polipropylenowe czy też naturalne oraz wiele innych interesujących produktów wyposażenia wnętrz lub właśnie tarasów.

POWIĄZANE PRODUKTY

-15

59,00 zł/szt

69,99 zł/szt

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 69,99 zł

sztuczna trawa, wysokość 40mm

99,00 zł/m2

sztuczna trawa, wysokość 23mm

39,00 zł/m2

-25
deska kompozytowa, antracytowa, wąska

29,00 zł/szt

44,99 zł/szt

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,00 zł