Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Czyszczenie tarasu drewnianego – jak pielęgnować, konserwować i czyścić deski tarasowe?

Czyszczenie tarasu drewnianego – jak pielęgnować, konserwować i czyścić deski tarasowe?

Drewniany taras zazwyczaj wykonany jest z drewna, które posiada naturalną odporność na różne warunki atmosferyczne. Mimo to powinieneś odpowiednio o niego dbać i dodatkowo go zabezpieczać. Jeżeli chcesz cieszyć się pięknym kolorem desek i w pełni funkcjonalnym tarasem to koniecznie sprawdź nasze wskazówki - jak pielęgnować taras drewniany.

Codzienna pielęgnacja tarasu drewnianego

Przede wszystkim zadbaj o to, aby powierzchnia tarasu zawsze była czysta. Jeżeli posiadasz odsłonięty taras, to jest on narażony na osadzanie się piachu, pyłu czy liści. W celu pozbycia się tego typu zanieczyszczeń wystarczy codziennie go zamieść. Taka pielęgnacja tarasu nie zabierze Ci dużo czasu, a przyspieszy gruntowne sprzątanie oraz konserwację jego powierzchni.

Jaki środek do czyszczenia tarasów drewnianych wybrać?

Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o taras powinieneś używać przeznaczonych środków do czyszczenia tarasów drewnianych i pielęgnacji drewna. Dedykowane preparaty skutecznie usuną zabrudzenia i jednocześnie nie zniszczą jego powierzchni. Do mycia możesz użyć również środka do czyszczenia parkietów, ponieważ jest to preparat bardzo delikatny i przeznaczony do drewna. Dzięki temu nie musisz martwić się o to, że powierzchnia Twojego tarasu zostanie zniszczona.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka do czyszczenia tarasu, przeprowadź próbę w najmniej widocznym miejscu, tak abyś mógł sprawdzić, jakie efekty daje produkt. Pamiętaj o okularach ochronnych oraz rękawicach podczas używania preparatów. To, jak bardzo powinieneś być ostrożny, zależy od rodzaju i stężenia wybranych środków chemicznych. Pamiętaj też, aby zadbać o zabezpieczenie roślin, które znajdują się w pobliżu.

Jeżeli zdecydowałeś się na środki do czyszczenia tarasów drewnianych, które są roztworami słabymi i przyjaznymi dla środowiska, wystarczy jeśli po zakończeniu czyszczenia, spryskasz rośliny wodą. Silne środki mogą spalić i zniszczyć rośliny, dlatego koniecznie przykryj je folią.

Pod wpływem czynników zewnętrznych na drewnie zaczyna pojawiać się patyna. Jest to naturalny, szary nalot, który chroni drewno przed erozją. Jeśli chcesz się go pozbyć, wystarczy, że zastosujesz specjalny środek do czyszczenia tarasu drewnianego.

Jak umyć taras drewniany?

Co roku zadajesz sobie pytanie - jak skutecznie wyczyścić taras drewniany? Proces ten rozpocznij od starannego usunięcia z jego powierzchni zabrudzeń takich jak piach, pył czy liście i igły. Następnie przejdź do mycia powierzchni przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów oraz akcesoriów do drewna.

Nie wiesz, czym czyścić taras drewniany? Do codziennej pielęgnacji tarasu wystarczą Ci akcesoria do pielęgnacji podłogi drewnianej na zewnątrz – mop, szlauch, szczotka czy myjka ciśnieniowa oraz czysta woda. Wykonuj jego czyszczenie kilka razy w roku, szczególnie wiosną, gdy po zimie taras wymaga porządnego i generalnego sprzątania.

Jeżeli na powierzchni Twojej przydomowej przestrzeni powstały uporczywe plamy i nie wiesz czym wyczyścić taras drewniany z tego typu zabrudzeń, to koniecznie sprawdź nasze propozycje. Nałóż niewielką ilość nierozcieńczonego preparatu na powierzchnię, na przykład przy pomocy konewki czy spryskiwacza ogrodowego. Następnie pozostaw na 5-10 minut i wyczyść powierzchnię szczotką z twardym, sztywnym włosiem. Na koniec spłucz dużą ilością wody.

Czym jeszcze możesz umyć taras drewniany? Jeśli zdecydujesz się na czyszczenie tarasu myjką ciśnieniową, to powinieneś wykonać następujące kroki. Najpierw przelej płyn do zbiornika myjki, następnie nanieś go na powierzchnię, pozostaw na 5 minut i na końcu umyj czystą wodą.

Kiedy wykonujesz czyszczenie tarasu drewnianego, który został niedawno położony, wystarczy, że użyjesz mopa oraz szlaucha. Myj taras mopem zataczając ósemki. Mop powinien być nasączony odpowiednim preparatem, który wcześniej został wymieszany z wodą. Następnie całą powierzchnię tarasu zmyj wodą z węża ogrodowego i pozostaw do wyschnięcia.

W przypadku czyszczenia desek tarasowych, które posiadają ryflowania, musisz pamiętać, aby dokładnie wyczyścić szczeliny. Codziennie gromadzi się w nich najwięcej brudu. Właśnie dlatego tak istotne jest zamiatanie tarasu. Ta czynność pozwoli Ci uniknąć zalegania w ryflach piachu, suchych igieł oraz liści. W szczelinach może zbierać się też błoto. Pozbędziesz się go przy pomocy ostrej szczotki. Pamiętaj, aby szorować zgodnie z kierunkiem ryflowania.

Jak i czym umyć taras po zimie?

Drewno jest produktem naturalnym, które traktowane w nieodpowiedni sposób może ulec zniszczeniu. Czym zatem umyć taras po zimie, aby doprowadzić go do porządku i nie uszkodzić? Ważne, abyś dobrał odpowiednie środki do mycia oraz zastosował właściwą pielęgnację do rodzaju drewna.

Na samym początku dokładnie posprzątaj powierzchnię tarasu z pyłu, piasku, igieł, suchych liści i kamyków, które nagromadziły się w czasie zimy. Odpowiednie do tego będą: szczotka z twardym włosiem, odkurzacz lub myjka ciśnieniowa. Następnie obejrzyj dokładnie taras i jeżeli tego wymaga, dokonaj niezbędnych napraw. Gładkie deski możesz delikatnie zeszlifować. Teraz umyj taras środkiem czyszczącym i odszarzającym. Koncentrat rozcieńcz wodą i nałóż go na powierzchnię desek za pomocą szczotki lub myjki ciśnieniowej. Pozostaw na odpowiedni czas, wskazany na etykiecie przez producenta, a następnie je wyszoruj. Po ukazaniu się naturalnego koloru drewna, dokładnie je spłucz. Do silnych zabrudzeń miejscowo użyj środka czyszczącego w koncentracie za pomocą ściereczki.

Czym umyć taras drewniany z desek ryflowanych po zimie? Po wstępnym posprzątaniu tarasu konieczne może się okazać jego szlifowanie. Samodzielnie możesz wykonać to szlifierką, ale najlepiej nie rób tego sam i skorzystaj z usług doświadczonych specjalistów. Jeżeli szlifowanie nie jest potrzebne, taras wyszoruj środkiem czyszczącym i odszarzającym. Dużo uwagi poświęć na usunięcie zalegającego brudu w szczelinach. Zgromadzone tam błoto usuniesz za pomocą ostrej szczotki, szorując zgodnie z kierunkiem ryflowania. Na koniec deski tarasowe dokładnie spłucz.

Czym umyć taras przed olejowaniem?

Czym umyć taras przed olejowaniem, aby skutecznie usunąć brud i zanieczyszczenia z jego powierzchni? Najlepiej wyczyść go szczotką, a następnie umyj. Jeżeli jego powierzchnia nie jest bardzo zabrudzona, wystarczy, że spłuczesz go wodą. W przypadku mocnych zabrudzeń użyj myjki ciśnieniowej. Pamiętaj o równomiernym prowadzeniu strumienia wody. Unikniesz w ten sposób powstawania pasów na powierzchni desek. Po umyciu tarasu przed jego olejowaniem koniecznie odczekaj, aż taras całkowicie wyschnie. Wówczas drewno nie będzie gnić. Po wyschnięciu drewna możesz je delikatnie przeszlifować. Pozbędziesz się w ten sposób uporczywych zabrudzeń, wszelkich nierówności oraz ostrych brzegów. Następnie dokładnie zamieć powierzchnię tarasu miotłą.

Prawidłowa konserwacja tarasu drewnianego

Konserwacja deski tarasowej jest bardzo ważna, ponieważ największy wpływ na strukturę drewna mają warunki atmosferyczne. Podczas deszczu drewno chłonie wodę i wilgoć, przez co rozszerza się i zwiększa swoją objętość. W okresie upałów drewno wysycha, a co za tym idzie, kurczy się.

Z tych względów konserwacja tarasu drewnianego jest bardzo ważną czynnością, która rozpoczyna się w momencie jego czyszczenia, a kończy na regularnej impregnacji drewna. Pamiętaj, że drewno nie pracuje równomiernie. Częste zmiany pogody wpływają na powstawanie pęknięć i odkształceń, które są charakterystyczne dla drewna.

Konserwacja tarasu z drewna pozwoli również na opóźnienie jego patynowienia, które polega na pokryciu się powierzchni drewna szarym nalotem w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych – deszczu, śniegu oraz promieni UV. Nie da się uniknąć tego procesu, ale można go opóźnić prawidłową konserwacją. Systematyczne olejowanie tarasu przywróci jego świeżość, utrwali barwę oraz zabezpieczy przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych.

Konserwacja tarasów drewnianych może być przeprowadzona za pomocą olejów bezbarwnych lub koloryzujących. Systematyczne olejowanie desek olejem bezbarwnym nie chroni ich jednak przed działaniem promieni UV. W celu zabezpieczenia tarasu na dłużej warto, abyś zastosował olej koloryzujący z filtrem UV.

Taras drewniany zachowa swoje trwałe właściwości i przepiękny kolor, gdy jego konserwacja będzie wykonywana regularnie. Zaleca się trzykrotne jego olejowanie w ciągu roku – wiosną, latem oraz późną jesienią, gdy temperatura powietrza w nocy nie spada poniżej +5 stopni Celsjusza. Natomiast olejowanie należy zawsze wykonać, gdy taras traci swoją naturalną barwę i zaczyna pokrywać się patyną. Konserwacja drewnianego tarasu jest czynnością, dla której warto poświecić czas, aby przez wiele lat cieszyć się jego trwałą barwą oraz pięknym wyglądem.

POWIĄZANE PRODUKTY

Remmers, usuwa glony i mchy

145,00 zł/szt

Remmers, do czyszczenia drewna

160,00 zł/szt

Remmers, kolor bezbarwny

108,00 zł/szt

Remmers, do zanieczyszczeń

79,99 zł/szt