Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Czym wyczyścić fugi z pleśni?

Czym wyczyścić fugi z pleśni?

Pleśń i grzyb to brunatne wykwity, które lubią pojawiać się w przestrzeniach między płytkami. Wiele osób stara się je usunąć przede wszystkim dlatego, że wyglądają nieestetycznie. Trzeba jednak wiedzieć, że stanowią one również poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Jak usunąć pleśń z fug?


Niedawno położyłeś gres, a już dostrzegasz brunatne wykwity między kafelkami? Twoje łazienkowe mozaiki szpeci brud? A może przez pleśń z fug kuchenny klinkier nie zachwyca jak wcześniej? Brunatny osad z łatwością tworzy się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, dlatego w wielu łazienkach i kuchniach już po kilku miesiącach pojawiają się charakterystyczne zanieczyszczenia. W efekcie płytki ścienne wyglądają na brudne, a całe pomieszczenie na zaniedbane. Warto zatem wiedzieć, czym wyczyścić fugi z pleśni, a także czy czyszczenie fugi domowym sposobem jest skuteczne.

Jak usunąć pleśń z fug?

Zastanawiając się, jak usunąć pleśń z fugi warto przeanalizować również samą istotę występującego problemu. Niewykluczone bowiem, że nawet jeśli skutecznie wyczyścisz przestrzenie płytek z brunatnego nalotu, charakterystyczne wykwity wrócą już po kilku tygodniach. Dlaczego? Gdy nie wyeliminujesz przyczyny powstawania pleśni, czyszczenie fugi niewiele pomoże.

Zweryfikuj, czy wykwity pojawiają się tylko w określonych miejscach łazienki. Jeśli tak, może to świadczyć o tym, że budynek jest w danym miejscu źle ocieplony i tworzy się tak zwany mostek zimna. Oznacza to, że skrapla się w nim para wodna, w efekcie czego powstaje pleśń. Jeśli ocieplenie budynku nie stanowi problemu, przyczyną może być niewłaściwa wentylacja. Ona również tworzy korzystne warunki dla rozwoju tego typu nalotów.

Aby uniknąć zastanawiania się, jak czyścić fugi z pleśni, warto podjąć odpowiednie działania już na początku, w momencie ich zakupu. Jeżeli dopiero wybierasz fugę, zwróć uwagę na te produkty, w których producent deklaruje, że są odporne na powstawanie pleśni i grzybów. W przeciwnym razie uporczywe zanieczyszczenia będą pojawiać się systematycznie.

Jeżeli masz dość ciągłego usuwania pleśni z fug, możesz wybrać inny materiał, który doskonale sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach. Co to takiego? Wykładzina elastyczna! Miej przy tym na uwadze, że jest ona niedroga i pozwala ukryć nieestetyczne płytki podłogowe. Przed jej zakupem koniecznie zajrzyj jednak do artykułu: Jak szybko zmienić podłogę – wykładzina elastyczna.

Jak usunąć pleśń z fugi silikonowej?

Jak usunąć pleśń z fugi silikonowej? Ważne jest przede wszystkim to, aby pod żadnym pozorem nie zeskrobywać nalotu. Może to doprowadzić nie tylko do zniszczenia fugi, ale i do rozprzestrzenienia się zarodników pleśni. W sklepach budowlanych znajdziesz specjalne preparaty dedykowane usuwaniu z fug pleśni i grzybów. Już po kilku godzinach od nałożenia produktu w sprayu lub płynie możesz rozpocząć mycie fugi. Pamiętaj jednak, że są to środki silnie toksyczne, dlatego po ich zastosowaniu należy opuścić pomieszczenie i dobrze wywietrzyć cały dom.

Jeśli chodzi o to czym wyczyścić pleśń z fug, warto zaopatrzyć się w gąbeczkę lub starą szczoteczkę do zębów, która zapewnia wygodną pracę w przestrzeniach między płytkami.

Wskutek uszkodzenia silikonowej fugi dochodzi czasem do nieszczelności, na przykład przy brodziku prysznicowym. Efektem tego może być skraplanie się wody i powstawanie pleśni w wilgotnych miejscach. Koniecznie sprawdź swoją przestrzeń prysznicową, a w razie jakichkolwiek problemów zapoznaj się z artykułem: Jak uszczelnić brodzik? 8 porad dla majsterkowicza.

Czyszczenie fugi domowym sposobem

Jeżeli posiadasz płytki kolor szary lub biały to z pewnością wiesz, jak szybko na jasnych fakturach uwidaczniają się nieestetyczne przebarwienia. Jak z nimi walczyć? Jak wyczyścić pleśń z fugi domowym sposobem?

Wspomniane chemiczne odgrzybiacze, choć są skuteczne, mogą być też bardzo toksyczne. Dlatego wiele osób obawia się ich stosowania w domach, w których są małe dzieci. Czym wyczyścić pleśń na fugach w takim przypadku? Sprawdzi się tu mieszanka octu, sody oczyszczonej oraz cytryny. Wszystkie składniki wymieszaj w miseczce, a następnie nałóż sodową papkę na całą noc na fugi. Czyszczenie domowym sposobem rozpocznij rano przy użyciu starej szczoteczki do zębów lub gąbeczki.

Po czyszczeniu fugi z pleśni można ją zabezpieczyć specjalnym preparatem, który uchroni płytki przed tworzeniem się charakterystycznego nalotu.

Pleśń i grzyby to niejedyne źródła zabrudzeń. Jak walczyć z najróżniejszymi zmianami na fudze odpowiadamy w tekście Jak odnowić fugi w łazience?.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady