Popularność syntetycznej trawy to przede wszystkim efekt rozwoju technologii produkcji. Jeszcze nie tak dawno wygląd większości rozwiązań był niezbyt atrakcyjny, a wytrzymałość ograniczona. Oferowane obecnie produkty są pod tymi względami dużo lepsze – świetnie imitują żywą darń i są niewrażliwe na warunki atmosferyczne oraz intensywne użytkowanie. Dlatego też układa się je z powodzeniem na balkonach, choć nie tylko. Wiele osób wykorzystuje sztuczne trawy też na tarasach, ścieżkach czy w innych miejscach ogrodów. Co przy tym kluczowe, nie ma w tym przypadku problemu z niszczeniem nawierzchni w wyniku ustawienia na niej jakichś przedmiotów – jak korytka z kwiatami, wyposażenie ogrodowe czy też właśnie baseny.
Możliwość kąpieli przy własnym domu jest z pewnością kusząca – szczególnie w trakcie letnich upałów. Nie dziwi więc rosnące zainteresowanie basenami, szczególnie w wersji przenośnej, które są wielokrotnie tańsze i łatwiejsze w budowie i utrzymaniu, niż ziemne. Nie znaczy to jednak, że takie rozwiązania z tworzywa można postawić wszędzie. Wymagają one przede wszystkim stabilnego i równego podłoża. Tylko na nim możliwy będzie prawidłowy montaż basenu oraz jego bezpieczne użytkowanie. Z punktu widzenia użytkowania ważną rolę odgrywa też położenie maty izolacyjnej pod dno konstrukcji, która ma za zadanie ograniczyć oddawanie ciepła przez wodę do ziemi. Na koniec warto też przypomnieć, że z zasady basenów nie należy stawiać pod liniami wysokiego napięcia, w okolicy urządzeń elektrycznych oraz drzew i krzewów. Te ostatnie dają oczywiście korzystny w letnich miesiącach cień, jednak opadające liście, pyłki czy też ptasie odchody będą bardzo szybko zabrudzać wodę.
O tym, czy sztuczna trawa nadaje się pod basen, decyduje w zasadzie to, co pod nią. Z technicznego punktu widzenia, sama warstwa tego materiału ma tak naprawdę niewielki wpływ na stabilność ułożonych na niej rzeczy – szczególnie tak dużych i ciężkich, jak wypełniony wodą basen. W tym miejscu warto więc podkreślić, że zdaniem większości specjalistów, najlepszym podłożem będzie kostka betonowa. Nie zaleca się z kolei ustawiania basenu na wszelkich niestabilnych, czy też narażonych na działanie wody materiałach – np. glinie czy też wysypanych kamieniach. Złym pomysłem będzie też na pewno wykorzystania do tego celu przydomowego trawnika – gdyż nawet w przypadku krótkotrwałego użytkowania, pozostała pod dnem trawa zbrązowieje czy też nawet w całości zgnije. Dlatego też jeśli chcemy mieć basen i jednocześnie zależy nam na zieleni, to optymalnym rozwiązaniem wydaje się wykonanie odpowiedniej podstawy z kostki lub płytek i przykrycie jej właśnie sztuczną trawą.
Co jednak jasne, położenie sztucznej trawy pod basenem należy też wykonać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy zacząć od wyboru odpowiedniego produktu, który będzie wytrzymały i przyjemny w dotyku i niewrażliwy na działanie wody. Powinien także umożliwiać jej swobodne odparowywanie. Trzeba przy tym też pamiętać, że o ile ułożona trawa posiada pewne właściwości izolacyjne, to jednak nie są one porównywalne z profesjonalnymi matami, dlatego też zaleca się skorzystanie z obu rozwiązań. Sam montaż omawianego rodzaju nawierzchni nie powinien nastręczać trudności, choć koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim przymocowaniu do podłoża, bez którego brzegi materiału mogą się podwijać, a całość nie będzie wystarczająco stabilna.
Czy więc sztuczna trawa nadaje się do położenia pod basen? Z całą pewnością tak! Trzeba jednak pamiętać, że nie stanowi ona samodzielnego podłoża, a raczej element ozdobny, pozwalający na ukrycie płytek czy kostki.
69,00 zł/m2
99,00 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 65,00 zł
159,99 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 99,97 zł
79,99 zł/m2
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 64,97 zł