Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Co położyć pod deskę podłogową?

Co położyć pod deskę podłogową?

Podłogi z drewnianych desek są świetną podstawą aranżacji w prawie każdym pomieszczeniu. Do tego mają one też wiele zalet użytkowych, nadają się do renowacji oraz są zawsze modne. Dlatego też cieszą się one dużym zainteresowaniem i są oferowane przez wielu producentów. Stawiając na to rozwiązanie, nie można jednak zapominać o dokupieniu odpowiednich podkładów. Dlaczego są one takie ważne i jakie produkty wybierać? Sprawdźmy!

Podkład pod deski podłogowe – jakie spełnia funkcje?

Wykorzystywanie różnego rodzaju podkładów z reguły kojarzone jest z układaniem paneli laminowanych. Bliźniacze rozwiązania wykorzystuje się jednak także w przypadku desek podłogowych, o ile są one przystosowane do montażu w systemie pływającym. Obecnie jednak ta opcja zdecydowanie zdominowała rynek – dzięki swej prostocie, użyteczności i szybkości układania. W praktyce więc układanie paneli i desek drewnianych wygląda bardzo podobnie, bliźniaczą funkcję pełnią też same podkłady. Przede wszystkim zapewniają one izolację akustyczną i termiczną podłogi. Co przy tym warte podkreślenia, jeśli w pomieszczeniu położone zostało ogrzewanie podłogowe, to zastosować trzeba podkłady o dobrej przenikalności. Kolejnym ważnym zadaniem tej warstwy jest niwelowanie drobnych nierówności, które mogą pojawić się zarówno na wylewkach betonowych, jak i powierzchniach wyłożonych płytami OSB itp. Na koniec warto też dodać, że niezależnie od tego, czy kupiliśmy deski trójwarstwowe, deski dwuwarstwowe czy deski lite, podkłady stanowią dla nich bardzo stabilne podłoże i wraz z folią chronią przed wilgocią – dlatego też po prostu trzeba je stosować.

Jak układać panele?

Rodzaje podkładów pod deski

Temat podkładów pod deski podłogowe wymaga też zwrócenia uwagi na ich różnorodność. Obecnie produkowane są one z kilku materiałów, różnią się także strukturą, wielkością, grubością oraz cechami użytkowymi. Najpopularniejsze rozwiązania to:

  • • Podkłady z pianki polietylenowej – cienkie i tanie rozwiązania tego typu oferują bardzo przeciętne parametry użytkowe. Dodatkowo też charakteryzują się one niską wytrzymałością, a sprzedaje się je w rolkach, co ułatwia układanie,
  • • Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) – dostępne są one w płytach o grubości 3-8 mm. Materiał ten dość dobrze izoluje akustycznie i termicznie, jest łatwy w układaniu i dobrze znosi długą eksploatację. Ponadto pozwala na ukrycie niewielkich nierówności posadzki,
  • • Podkłady z korka – sprzedawany w płytach lub rolkach o grubości około 2 mm (rolki) lub 4-5 mm (płyty). Jego koszt jest podobny, jak płyt XPS, dobrze izoluje akustycznie i termicznie. Po ułożeniu charakteryzuje się on dobrą odpornością, jednak podczas układania należy uważać na ewentualne nierówności, które mogą wywołać kruszenia materiału.
  • • Maty kwarcowe – są one stosunkowo drogie i sprzedawane w rolkach. Ich zalety, to jednak bardzo dobra wytrzymałość oraz niski opór cieplny. Sprawia to, że doskonale sprawdzają się one w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego.
  • • Podkłady ekologiczne – wykonane są ze sprasowanych włókien drzewnych i sprzedawane w formie płyt. Nieźle sprawdzają się jako izolacja akustyczna i termiczna, z racji sporej grubości (5-7 mm) dobrze też ukrywają nierówności. Ich wadą jest jednak podatność na chłonięcie wilgoci.

Panele czy deska podłogowa?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru podkładu pod deskę podłogową?

Wybierając podkłady pod deski warstwowe, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o ich parametrach. Kluczowa w tym przypadku wydaje się wytrzymałość, gdyż drewnianej podłogi raczej nie układa się na rok czy dwa. Dlatego też lepiej postawić na trwalsze rozwiązania. W przypadku pomieszczeń wilgotnych oraz zlokalizowanych na parterze lepiej też zrezygnować z produktów nieodpornych na działanie wody. Warto przy tym też podkreślić, że jeśli zależy nam na bardzo dobrym wyciszeniu pomieszczeń, to warto sięgnąć po produkty bardziej wyspecjalizowane, które oferują jeszcze lepszą izolację akustyczną. Podobną sytuację mamy w przypadku ogrzewania podłogowego. Tutaj również producenci oferują specjalne podkłady o obniżonym oporze termicznym, które w połączeniu z cienkimi deskami podłogowymi sprawdzą się doskonale.

Jak układać deskę podłogową?

Ogólnie można więc stwierdzić, że najlepsze podkłady to takie, które będą dopasowane do pomieszczenia, w którym będą stosowane. Dodatkowo jednak zawsze dobrze jest też zwrócić uwagę na jakość oraz sposób układania. Przypominamy też, że spory wybór podkładów, a także deski bambusowe, dębowe, orzechowe czy deski barlineckie kupić można w naszym sklepie – Komfort.pl.

Deski podłogowe – 8 najpiękniejszych propozycji!