Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Co położyć na stare płytki w łazienkach?

Co położyć na stare płytki w łazienkach?

Płytki ceramiczne to bez wątpienia świetny materiał do wykończenia podłóg i ścian w łazience. Ich ważną zaletą jest m.in. długowieczność – mogą one służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Jednak podobnie jak każde inne rozwiązanie, także one z czasem tracą blask i mogą ulec uszkodzeniom. Jak rozwiązać ten problem? Podpowiadamy!

Stare kafelki – czy to problem?

Wymagania wobec materiałów wykończeniowych do łazienek są zdecydowanie wyższe, niż w przypadku pomieszczeń „suchych”, takich jak salon czy sypialnia. Wynika to z cięższych warunków użytkowania, sporych różnic temperatury oraz przede wszystkim bardzo wysokiej wilgotności i narażenia na długotrwały kontakt z wodą. Ponadto intensywnie użytkowane łazienki wymagają zastosowania ścian i przede wszystkim podłóg łatwych w czyszczeniu. Wszystko to tłumaczy, dlaczego „standardowym” sposobem wykończenia łazienek są płytki łazienkowe ceramiczne – najczęściej glazura na ścianach i gres lub terakota na podłodze.

Jak już jednak wspomnieliśmy, nawet najlepsze i najbardziej wytrzymałe kafelki w końcu muszą się zestarzeć. Najczęściej pierwszym problemem okazują się jednak fugi, które mogą ciemnieć pod wpływem zabrudzeń, kruszyć się lub też całkiem wypadać. Same płytki – o ile wcześniej nie pękną czy się nie wyłupią pod wpływem przypadkowych uderzeń, mogą tracić połysk czy też ulegać zarysowaniom. W niektórych trudno dostępnych miejscach może się też gromadzić bardzo trudny do usunięcia brud czy też kamień. Dlatego też siłą rzeczy co jakiś czas warto wymieniać kafelki na nowe. Co można wówczas zrobić?

  • • Spróbować odnowić płytki – co jednak daje ograniczone efekty.
  • • Usunąć stare kafelki i położyć w ich miejsce nowe – co wymaga kucia i później równania podłóg i ścian.
  • • Położyć nową posadzkę na zużyte płytki – wymaga to jednak ich wyrównania i zalepienia ubytków.

Płytki ceramiczne

Zobacz wszystkie

Dekory do łazienki – jak je wykorzystać w aranżacji?

Co można położyć na płytki?

Wiele osób twierdzi, że położenie nowego materiału na stare płytki, to optymalne rozwiązanie. Zdecydowanie przyspiesza to pracę, nie powstaje przy tej okazji też duża ilość gruzu i kurzu, który siłą rzeczy przedostaje się też do innych pomieszczeń. Dodatkowo nawet zużyta podłoga z płytek jest stabilna – o ile oczywiście kafelki są całe i dobrze przyklejone. Nieco inaczej jest w przypadku powierzchni pionowych. Kładąc nowe płytki łazienkowe ścienne na stare, należy dokładnie sprawdzić umocowanie tych pierwszych oraz pamiętać, że zwiększy to znacząco grubość okładziny. A jakie materiały możemy położyć na starych płytkach w łazience?

  • • Nowe płytki łazienkowe podłogowe lub ścienne. W tym drugim przypadku dobrze jest wybrać jak najcieńsze kafelki i specjalne kleje niewymagające nakładania grubej warstwy.
  • • Panele winylowe lub wykładziny winylowe. Najczęściej używa się ich na podłogach. Są dużo estetyczniejsze, niż rozwiązania stosowane kilka dekad temu, łatwe do ułożenia oraz odporne na wilgoć.
  • • Panele ścienne. Mogą być wykonane z różnych tworzyw i materiałów, jak sama nazwa wskazuje, trafiają z reguły na powierzchnie pionowe.
  • Dobrze zabezpieczone przed wilgocią panele laminowane lub drewniane. Są one dyskusyjnym rozwiązaniem, jednak na pewno dobrze wyglądającym. Przy odpowiedniej pielęgnacji powinny sprostać warunkom panującym w łazience, choć na pewno nie będą tak trwałe, jak płytki czy panele winylowe.

Jakie fugi w łazience?

W praktyce najwięcej osób decyduje się na ułożenie nowych płytek lub nawierzchni winylowych. Co przy tym warte podkreślenia, w obu przypadkach kluczowe jest odpowiednie przygotowanie starych nawierzchni, poprzez usunięcie luźnych elementów, wyczyszczenie i wyrównanie powierzchni.

Jakie płytki na ścianę do dużej łazienki?

Jak odnowić stare płytki łazienkowe?

Jak wspomnieliśmy, jedną z opcji alternatywnych dla nowych nawierzchni jest odnowienie starych płytek przy wykorzystaniu specjalnych preparatów i farb. Niestety jednak rozwiązania tego typu dają tylko połowiczny efekt. Efekty ich użycia widoczne są z reguły przez maksymalnie kilka czy kilkanaście miesięcy, a koszt zakupu jest stosunkowo duży. Dlatego też zaleca się je jako opcję w sytuacji, gdy chcemy chwilowo poprawić wygląd łazienki w oczekiwaniu na gruntowny remont.

Jakie płytki do łazienki w stylu greckim? 7 pomysłów!

Bez wątpienia położenie nowej nawierzchni na stare płytki to bardzo dobre rozwiązanie, które wbrew niektórym opiniom, wcale nie jest „gorszą” opcją niż zrywanie starych płytek. Co jednak jasne, i w tym przypadku kluczem do uzyskania doskonałego efektu jest prawidłowe przeprowadzenie prac i wybranie dobrych jakościowo materiałów.

Zobacz powiązane produkty

Zobacz powiązane porady