Wymagania wobec materiałów wykończeniowych do łazienek są zdecydowanie wyższe, niż w przypadku pomieszczeń „suchych”, takich jak salon czy sypialnia. Wynika to z cięższych warunków użytkowania, sporych różnic temperatury oraz przede wszystkim bardzo wysokiej wilgotności i narażenia na długotrwały kontakt z wodą. Ponadto intensywnie użytkowane łazienki wymagają zastosowania ścian i przede wszystkim podłóg łatwych w czyszczeniu. Wszystko to tłumaczy, dlaczego „standardowym” sposobem wykończenia łazienek są płytki łazienkowe ceramiczne – najczęściej glazura na ścianach i gres lub terakota na podłodze.
Jak już jednak wspomnieliśmy, nawet najlepsze i najbardziej wytrzymałe kafelki w końcu muszą się zestarzeć. Najczęściej pierwszym problemem okazują się jednak fugi, które mogą ciemnieć pod wpływem zabrudzeń, kruszyć się lub też całkiem wypadać. Same płytki – o ile wcześniej nie pękną czy się nie wyłupią pod wpływem przypadkowych uderzeń, mogą tracić połysk czy też ulegać zarysowaniom. W niektórych trudno dostępnych miejscach może się też gromadzić bardzo trudny do usunięcia brud czy też kamień. Dlatego też siłą rzeczy co jakiś czas warto wymieniać kafelki na nowe. Co można wówczas zrobić?
Płytki ceramiczne
Zobacz wszystkie
Dekory do łazienki – jak je wykorzystać w aranżacji?
Wiele osób twierdzi, że położenie nowego materiału na stare płytki, to optymalne rozwiązanie. Zdecydowanie przyspiesza to pracę, nie powstaje przy tej okazji też duża ilość gruzu i kurzu, który siłą rzeczy przedostaje się też do innych pomieszczeń. Dodatkowo nawet zużyta podłoga z płytek jest stabilna – o ile oczywiście kafelki są całe i dobrze przyklejone. Nieco inaczej jest w przypadku powierzchni pionowych. Kładąc nowe płytki łazienkowe ścienne na stare, należy dokładnie sprawdzić umocowanie tych pierwszych oraz pamiętać, że zwiększy to znacząco grubość okładziny. A jakie materiały możemy położyć na starych płytkach w łazience?
W praktyce najwięcej osób decyduje się na ułożenie nowych płytek lub nawierzchni winylowych. Co przy tym warte podkreślenia, w obu przypadkach kluczowe jest odpowiednie przygotowanie starych nawierzchni, poprzez usunięcie luźnych elementów, wyczyszczenie i wyrównanie powierzchni.
Jakie płytki na ścianę do dużej łazienki?
Jak wspomnieliśmy, jedną z opcji alternatywnych dla nowych nawierzchni jest odnowienie starych płytek przy wykorzystaniu specjalnych preparatów i farb. Niestety jednak rozwiązania tego typu dają tylko połowiczny efekt. Efekty ich użycia widoczne są z reguły przez maksymalnie kilka czy kilkanaście miesięcy, a koszt zakupu jest stosunkowo duży. Dlatego też zaleca się je jako opcję w sytuacji, gdy chcemy chwilowo poprawić wygląd łazienki w oczekiwaniu na gruntowny remont.
Jakie płytki do łazienki w stylu greckim? 7 pomysłów!
Bez wątpienia położenie nowej nawierzchni na stare płytki to bardzo dobre rozwiązanie, które wbrew niektórym opiniom, wcale nie jest „gorszą” opcją niż zrywanie starych płytek. Co jednak jasne, i w tym przypadku kluczem do uzyskania doskonałego efektu jest prawidłowe przeprowadzenie prac i wybranie dobrych jakościowo materiałów.
Zobacz powiązane produkty
Zobacz powiązane porady