Kontakt
Sklepy
Zaloguj
Ulubione
Koszyk 0
Zaloguj
  1. Komfort

Co pod panele winylowe? Odpowiadamy!

Co pod panele winylowe? Odpowiadamy!

Jednym z najbardziej zyskujących na popularności rodzajów podłóg są bez wątpienia panele winylowe. Trend ten wynika z ich doskonałych właściwości użytkowych, połączonych z estetyką i rozsądną ceną. Aby jednak w pełni skorzystać z ich możliwości, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego podkładu. Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Co pod panele winylowe?

Zagadnienie podkładów pod panele winylowe warto rozpocząć od samego podłoża. Co warte podkreślenia, posadzki tego typu można montować nie tylko bezpośrednio na betonowej wylewce. Nadają się one też do układania na innych stabilnych materiałach – najczęściej są to stare płytki łazienkowe czy kuchenne. Dużą zaletą takiego połączenia jest stosunkowo niewielkie podniesienie poziomu posadzki, gdyż same panele z PCV są bardzo cienkie. Niezależnie od sytuacji, zawsze trzeba jednak zadbać, by podłoże pod podłogę z winylu było jak najrówniejsze. Wszelkie większe zabrudzenia, drobiny betonu czy też inne nierówności mogą prowadzić do odbijania się ich na panelu podczas intensywnego użytkowania. Problem ten częściowo może oczywiście zniwelować odpowiedni podkład, jednak i on ma pewne ograniczenia wynikające ze swojej grubości i struktury.

Podkład pod panel winylowy – jakie spełnia zadania?

Ogólnie rzecz biorąc podkłady pod panele winylowe pełnią podobną rolę, co te stosowane do podłóg laminowanych. Ograniczają one hałas, stanowią izolację i powłokę zapewniającą odpowiednią stabilność i wytrzymałość podłogi. Dlatego też absolutnie nie należy go pomijać, czy też stosować produktów przeznaczonych do innych typów nawierzchni. Działanie takie może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzenia nawierzchni. Warto przy tym pamiętać, że wszystkie panele winylowe do łazienki, kuchni czy pokojów są projektowane w taki sposób, by właściwie „działały” z podkładami o odpowiednich parametrach. Jeśli więc postawimy na inne rozwiązania, to nie powinniśmy się dziwić, że pojawił się problem.

Jaki podkład pod panele winylowe?

Na szczęście wybór odpowiedniego podkładu pod panele winylowe do kuchni, łazienki czy pokoju nie jest trudny. Wystarczy dokładnie zapoznać się z wymaganiami producenta podłogi i poszukać produktów je spełniających. Co jasne, w większości przypadków można też skorzystać z podkładów o lepszych parametrach. Jakie właściwości są najważniejsze?

  • • Obciążenie statyczne – określa wytrzymałość podkładu na obciążenie. Minimum to 200 kPa, choć zalecane są podkłady wytrzymujące dwa razy tyle.
  • • Obciążenie dynamiczne – określa liczbę cykli obciążenia, które wytrzyma panel. Wartość ta powinna być jak największa.
  • • Wygłuszenie – czyli poziom izolacji akustycznej, także im większa, tym lepsza.
  • • Poziomowanie – czyli jakie możliwości ukrycia nierówności ma podkład – parametr ten nie powinien być mniejszy, niż 0,5 mm.

Oczywiście zawsze warto też zwrócić uwagę na grubość samego podkładu. To ona w znacznym stopniu wpływa na ogólną wysokość podłogi. W tym przypadku często konieczne będą kompromisy, gdyż często grubsze podkłady mają lepsze parametry – nie jest to jednak reguła i zawsze należy czytać etykiety.

Jaki podkład pod panele winylowe samoprzylepne?

Jeśli więc dany podkład spełnia wymagania producenta paneli, to w zasadzie powinien być dobry. Trzeba przy tym jednak podkreślić, że obecnie panele winylowe Quick Step i innych wytwórców coraz częściej są też montowane na klej. Wówczas koniecznie należy zwrócić uwagę na to zagadnienie. Niektóre podkłady posiadają specjalne warstwy gotowego kleju, inne są z kolei jej pozbawione. Wszystko w tym przypadku zależy więc od wskazań z instrukcji montażu danego produktu.

Jaki podkład pod panele winylowe na ogrzewanie podłogowe?

Ważnym pytaniem związanym z wyborem podkładów pod panele winylowe klejone lub pływające jest kwestia ogrzewania podłogowego. Ogólnie rzecz biorąc, podłoga tego typu nadaje się doskonale do tego typu systemów, gdyż jej opór cieplny jest stosunkowo niewielki. Aby jednak osiągnąć jak najlepszy efekt, koniecznie trzeba zwrócić także uwagę na parametr R na etykiecie produktu, który powinien być on jak najniższy.

Dobrze dobrane podkłady pod panele winylowe to klucz do uzyskanie pełnej użyteczności i wytrzymałości podłogi. Warto więc zwrócić uwagę na ich parametry.