Jak urządzić altanę w środku? 5 pomysłów na przytulną aranżację

14.05.2025
8 min. czytania
jak urządzić altanę w środku
Urządzona w przemyślany sposób altana ogrodowa może stanowić ulubione miejsce wypoczynku domowników. Aby była funkcjonalna i stylowa, należy zadbać o jej odpowiednie wykończenie i wyposażenie. Z czego zrobić podłogę, czym zabudowywać ściany i jak urządzić altanę w środku? Sprawdź nasze inspiracje.

Aranżacja wnętrza altany ogrodowej – co na podłogę?

Zanim wybierzesz meble ogrodowe oraz dekoracje, zadecyduj, jak ma wyglądać podłoga do altany. Warto rozważyć naturalne materiały. Przyjemne w dotyku deski są idealnym wyborem, gdy chcesz urządzić altanę np. w stylu rustykalnym i cała jej konstrukcja powstała z drewna. Aby jednak zapewnić takiemu surowcowi dłuższą żywotność, należy pamiętać o jego regularnej impregnacji.

Do wnętrza altany ogrodowej warto wybrać również naturalny kamień, który zapewni podłodze zarówno efektowny, elegancki wygląd, jak i odporność na niszczenie. Do wyboru są ponadto różne rodzaje kostki brukowej, dla których alternatywą może być nawet cegła. We wnętrzu altany z powodzeniem wykorzystasz także nowoczesne płyty betonowe lub nawet mrozoodporne płytki używane zwykle do wyłożenia na tarasie lub balkonie.

Warto pamiętać o jeszcze jednej możliwości. Prawdziwe drewno można zastąpić deskami kompozytowymi, które wizualnie imitują wygląd naturalnego surowca, lecz nie mają tak przyjemnego charakteru jak on. Ich zaletą jest natomiast prosty montaż i brak konieczności impregnacji.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Deski kompozytowe

Zamknięta lub otwarta altana w ogrodzie – aranżacje

O tym, jak urządzić altanę ogrodową, w dużej mierze decyduje jej projekt. Inne możliwości daje altana otwarta, a inne ta przynajmniej częściowo zabudowana ścianami.

Modna altana ogrodowa, źródło: Adobe Stock
Modna altana ogrodowa, źródło: Adobe Stock

Altana otwarta

Cechuje ją prosta, zadaszona konstrukcja, bazująca na słupach osadzonych w narożnikach. Wnętrze altany tego typu jest dostępne z każdej strony, przewiewne oraz otwarte na ogród. Taki model sprawdza się najlepiej w ciepłe dni, może chronić przed deszczem, jednak nie zabezpiecza przed wiatrem czy chłodem. Aranżacja altany ogrodowej tego typu często uwzględnia też dekoracyjne zasłony spięte przy słupach, a w razie potrzeby rozsuwane.

Altana zamknięta

Ciekawym pomysłem, dającym możliwość korzystania z konstrukcji także w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, jest zabudowa ścian altany. W tym celu stosuje się różnego typu materiały – zarówno drewno, jak i szkło czy tworzywo sztuczne. Zamknięta altana doskonale zabezpiecza nie tylko przed deszczem czy wiatrem, ale także przed spojrzeniami obcych osób. Wyposażona w zamykane drzwi służy również jako schowek na meble oraz sprzęty.

Warto wiedzieć
Niektóre altanki ogrodowe nie są w pełni otwarte, ale również nie są całkowicie zabudowane. Wśród projektów można znaleźć konstrukcje wyposażone np. w niskie barierki lub w jedną albo w dwie ściany, które dodatkowo są ażurowe. Dzięki temu wnętrze altany wciąż pozostaje przewiewne i łatwo dostępne, lecz jednocześnie zapewnia większą prywatność i ochronię przed czynnikami atmosferycznymi.

Wystrój altany ogrodowej – jakie meble wybrać?

Meble ogrodowe stanowią podstawowe elementy wyposażenia altany. Warto jednak przemyśleć ich zakup i dostosować je nie tylko do własnego gustu i potrzeb, ale także do rodzaju altany. Jakie meble są do wyboru?

  • Meble drewniane – eleganckie i uniwersalne, pasują do większości aranżacji altan.

  • Meble rattanowe i wiklinowe – plecione krzesła i stoły są estetyczne i naturalne, sprawiają, że wnętrze altany ogrodowej staje się przytulne oraz klimatyczne.

  • Meble z tworzywa sztucznego – proste w pielęgnacji i lekkie. Na uwagę zasługują m.in. modne od wielu sezonów meble z technorattanu imitującego naturalny surowiec.

  • Meble metalowe – metalowa konstrukcja zapewnia im trwałość i elegancki wygląd.

  • Meble z palet – z palet można wykonać kompletne umeblowanie altanki. Siedziska, ławki, leżanki czy stół doskonale uzupełnią wnętrze altany z drewna lub metalu.

  • W niewielkiej altanie nie powinno zabraknąć miejsc do siedzenia oraz stołu. Duża altana ogrodowa pozwala jednak na wkomponowanie w wystrój bardziej rozbudowanego zestawu mebli, a także dodatkowych elementów jak szafki, schowki czy półki.

    Ciąg dalszy artykułu poniżej
    Meble ogrodowe – promocje w Komfort

    Oświetlenie i dodatki do altany ogrodowej

    Jak urządzić altanę ogrodową, źródło: Adobe Stock
    Jak urządzić altanę ogrodową, źródło: Adobe Stock

    W altanie nie może zabraknąć oświetlenia, które umożliwi spędzanie w niej czasu także po zmroku. Jeśli do konstrukcji został doprowadzony prąd, w zależności od potrzeb i możliwości, jakie daje konstrukcja, sprawdzą się różnego rodzaju lampy przeznaczone do użytku zewnętrznego – zarówno sufitowe, jak i kinkiety czy listwy LED. Skutecznie oświetlą przestrzeń bez względu na warunki pogodowe.

    Do wyboru są także inne rozwiązania, które można zastosować niezależnie od dostępu do instalacji elektrycznej. Dobrą inwestycją okaże się odpowiednie oświetlenie solarne w różnych formach, które warto wykorzystać też podczas metamorfozy balkonu lub tarasu. Dekoracyjne girlandy świetlne rozwieszone pod sufitem dodadzą otoczeniu wyjątkowego charakteru, podobnie jak ozdobne, nierzadko fikuśne lampy wbijane w ziemię pomiędzy roślinami doniczkowymi czy na rabatach otaczających altanę.

    Aranżacja wnętrza altany ogrodowej będzie bardziej przytulna, jeśli zadbasz też o dodatki. Należą do nich przede wszystkim tekstylia. Miękkie poduszki na siedziskach oraz ciepłe pledy, które przydadzą się wieczorami, zapewnią większą wygodę, a jednocześnie sprawią, że wnętrze altany zmieni się w przytulny kącik wypoczynkowy. Także zwiewne zasłony podkreślą miły wystrój altanki. Na stole można natomiast rozłożyć obrus, a na podłodze dobrze sprawdzi się odpowiedni dywan do użytku zewnętrznego.

    Ciąg dalszy artykułu poniżej
    Lampy zewnętrzne
    Ciąg dalszy artykułu poniżej
    Modne dywany zewnętrzne

    Jak ozdobić altanę ogrodową?

    Charakter wnętrza altany ogrodowej podkreślą elementy dekoracyjne. W bardziej zabudowanych konstrukcjach sprawdzą się zawieszone na ścianach obrazy czy plecionki, ale także świece i lampiony, które po zmierzchu okażą się w pełni funkcjonalne. Jako ozdoby do altany można wykorzystać również kwiaty posadzone w dekoracyjnych donicach lub bukiety świeżych albo zasuszonych roślin umieszczone w wazonach.

    Warto wiedzieć
    Strefa relaksu na świeżym powietrzu będzie bardziej urokliwa, gdy zadbasz o dekorację altany ogrodowej na zewnątrz. W tej roli w pierwszej kolejności sprawdzą się rośliny oraz odpowiednie oświetlenie. Wokół altany zaaranżuj kwiatowe rabaty, tak by przez cały sezon otaczały ją kolorowe pąki – lampy solarne podkreślą ich urok po zmierzchu. Doskonałym rozwiązaniem jest także obsadzenie ścianek altanki lub ich części efektownymi pnączami, dzięki którym ogrodowy domek jeszcze lepiej wkomponuje się w naturalne otoczenie.

    W aranżacji altany ogrodowej, szczególnie tej zabudowanej, można zdecydować się też na zaaranżowanie strefy wejściowej. Także w tym wypadku najlepiej sprawdzą się rośliny. Ustawione po bokach duże donice z efektownymi okazami zaakcentują wejście, podobnie jak pergola zamontowana tuż przed nim i porośnięta pnącymi różami, powojnikami lub wiciokrzewem.

    Najczęściej zadawane pytania
    Czy drewniane meble ogrodowe sprawdzą się w altance?
    Meble z drewna idealnie pasują do wnętrza altany ogrodowej. Pięknie komponują się z naturalnym krajobrazem i sprawdzą się w wystroju altany w stylu rustykalnym, nowoczesnym czy skandynawskim. Jeśli będą poddawane impregnacji, mogą służyć na świeżym powietrzu przez długi czas, a w razie potrzeby można je też odnowić.
    Jak zaplanować aranżację wnętrza altany ogrodowej, żeby była przytulna?
    Wykorzystaj w aranżacji drewno oraz inne naturalne materiały, takie jak wełna, len czy bawełna. Postaw na neutralne odcienie wykończenia oraz dodatków. Niech na wyposażeniu znajdą się wygodne siedziska, miękkie koce, a także lampki LED (girlandy świetlne, latarenki) i lampiony ze świeczkami. Pod stopami rozłóż dywan zewnętrzny w modny wzór.
    W co wyposażyć altankę w ogrodzie?
    Wnętrze służące do relaksu wymaga mebli wypoczynkowych i stolika do kawy. Jeśli w środku lub tuż przy altanie stanie grill, potrzebny będzie też stół jadalniany. W dużej altanie można wydzielić kącik zabaw dla dzieci, więc dobrym pomysłem będzie dywan czy pufy. Aby wygodnie przechowywać w niej sprzęty ogrodowe, przydadzą się też szafki, uchwyty, schowki.
    Data publikacji: 14.05.2025

    Kupuj bezpiecznie:

    Nasze wyróżnienia:

    Konsumencki Lider Jakości Podłogi i drzwi 2025

    Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2025

    Gwiazda Jakości Obsługi 2024

    Laur Konsumenta Top Marka 2024

    Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

    Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

    Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

    Konsumencki Lider Jakości Podłogi i drzwi 2025

    Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2025

    Gwiazda Jakości Obsługi 2024

    Laur Konsumenta Top Marka 2024

    Konsumencki Lider Jakości Grand Prix 2023

    Konsumencki Lider Jakości Podłogi 2023

    Konsumencki Lider Jakości Łazienki 2023

    Znajdź najbliższy sklep

    160 sklepów Komfort w całym kraju!

    znajdź sklep

    Masz pytania?

    Porozmawiaj z naszym Doradcą

    42 21 44 500*

    * Opłata jak za połączenie lokalne zgodnie z aktualnym cennikiem operatora sieci komórkowej.